عمومی

راهنمای جان ماکسول برای بهتر تصمیم گیری خوب

راهنمای جان ماکسول برای بهتر تصمیم گیری خوب

فیلسوف مشهور ویلیام جیمز گفت که هنگامی که تصمیمی گرفته می شود، باید نگران نباشید و شروع به کار کنید. همیشه چیزی که ما می دانیم نیست که یک تصمیم را خوب – و شاید حتی عالی می کند – بلکه چیزی است که ما می کنیم. برای پیاده سازی و اجرای آن انجام دهید.

اجازه دهید توضیح دهم. در ۱۴ ژوئن ۱۹۶۹، من و همسرم مارگارت ازدواج کردیم. این تصمیم خوبی بود. اما، ۵۳ سال بعد، من اینجا هستم تا به شما بگویم که این تصمیم خوب به دلیل کارهایی که از آن زمان تاکنون با زندگی خود انجام داده ایم، به یک تصمیم خوب تبدیل شده است.

بسیاری از افراد تصمیم گیری را بیش از حد ارزیابی می کنند و مدیریت تصمیم را دست کم می گیرند. اگر تصمیم خود را اشتباه مدیریت کنید، فقط نتایج متوسطی دریافت خواهید کرد. اما آن را به درستی مدیریت کنید و نتایج عالی خواهید دید.

ما به تصمیم‌گیری و مدیریت خوب نیاز داریم تا تصمیم‌هایمان از زمین خارج شود و عالی شویم، و انجام این کار با اولویت‌بندی شروع می‌شود. اما با همه تصمیم‌هایی که روزانه می‌گیریم، چگونه فرآیند تصمیم‌گیری را در اولویت قرار دهیم؟

رویداد اصلی روز شما چیست؟

می‌خواهم یک روش بسیار ساده رویکرد اولویت‌بندی را با شما به اشتراک بگذارم. که سالها از آن استفاده کردم. هر روز صبح، پنج دقیقه وقت می‌گذارم، به تقویمم نگاه می‌کنم و از خودم می‌پرسم: از بین همه افرادی که قرار است ببینم، و همه کارهایی که قرار است امروز انجام دهم، رویداد اصلی چیست؟

از کجا می دانید رویداد اصلی شما چیست؟ در اینجا چند سؤال وجود دارد که از خودم می‌پرسم تا به من کمک کند تا رویداد اصلی خود را ارائه دهم. من آنها را سه R اولویت بندی می نامم:

  1. چه چیزی از من خواسته می شود؟
  2. چه چیزی بیشترین بازدهی را به من می دهد؟
  3. چه چیزی برای من ثواب دارد؟

هر روز صبح، پنج دقیقه را صرف بررسی این سوالات کنید، و هنگامی که رویداد اصلی خود را مطرح کردید، از شما می‌خواهم که بیش از هر کار دیگری در روز خود، زمان، انرژی و تمرکز بیشتری را روی آن رویداد اصلی صرف کنید. لازم نیست در هر کاری که در طول روز انجام می دهید خوب باشید، اما می خواهید آماده باشید تا بتوانید رویداد اصلی روز خود را انجام دهید.

تله های تصمیم گیری

اغلب، رهبران در تله‌هایی می‌افتند که باعث می‌شود بدون اینکه متوجه شوند روش‌شناسی آنها ناقص است یا تفکرشان دقت لازم را ندارد، تصمیم‌های اشتباه بگیرند. در اینجا چند دام خاص وجود دارد که می تواند تلاش شما را برای ابراز عاقلانه و قاطعانه خود مختل کند:

  1. به تعویق انداختن. اگر تمایل دارید که از نهایی شدن موضع گیری یا تصمیم گیری هراس دارید، ممکن است وسوسه شوید تصمیم را به تعویق انداخت.
  2. تسلیم شدن. تصمیمات فوق‌العاده سخت می‌توانند انرژی شما را به قدری از بین ببرند که در نهایت تسلیم شوید. بیت
  3. پنهان شدن در پشت اطلاعات. استانداردهای دقیق بسیاری از مدیران قبل از تصمیم گیری، مشتاق انبوهی از داده ها هستند. هر چه حقایق و ارقام بیشتری جمع آوری کنند، قبل از اینکه احساس کنند آماده تصمیم گیری هستند، بیشتر می خواهند.
  4. به همه چیز بله گفتن. اگر همیشه جلوی خود را بگیرید، تصمیمات درستی نمی گیرید. چارلز ای. نیلسن وقتی گفت: «زمانی که فرد بر خلاف میل خود فشار زیادی برای تصمیم گیری عجولانه دارد، بهترین پاسخ همیشه نه است، زیرا نه به راحتی به بله تبدیل می شود تا بله به نه.»

من یاد یک داستان عالی می افتم که چند سال قبل در مورد رئیس جمهور سابق رونالد ریگان برای من گفته شد و نشان می دهد که اگر تاخیر در تصمیم گیری. وقتی بچه کوچک بود، خاله ای داشت که او را نزد کفاشی برد تا یک جفت کفش درست کند. وقتی رسیدند، کفاش از ریگان جوان پرسید که آیا می‌خواهد پنجه‌های کفش‌هایش مربع باشد یا گرد؟ از سبکی که می‌خواست مطمئن نبود، به کفاش گفت که چند روز دیگر برمی‌گردد و به او اطلاع می‌دهد.

چند روز بعد، او برگشت، فقط به کفاش گفت که هنوز چند روز دیگر نیاز دارد تا تصمیمش را بگیرد. به محض اینکه برای بار سوم وارد در شد، کفاش کفش هایش را با یک کفش پنجه مربع و یک کفش پنجه گرد به او داد. ریگان سال ها بعد گفت که این درسی بود که تا پایان عمر با او ماند. وقتی آن کفش ها را پوشید، گفت: “این یک یادآوری بصری بود که اگر من تصمیم نگیرم، شخص دیگری این کار را خواهد کرد.”

مدیریت تصمیمات خوب

ما درباره تصمیم گیری خوب صحبت کرده ایم—حالا، بیایید در مورد چگونگی تصمیم گیری صحبت کنیم. این تصمیمات بهتر است شما این کار را با مدیریت تصمیمات خوب انجام می دهید. از کتاب من امروز مهم است:

“اولین مؤلفه موفقیت – تصمیم گیری خوب – بدون دومی، که تمرین انضباط خوب. بیایید با آن روبرو شویم: همه می خواهند لاغر باشند، اما هیچ کس نمی خواهد رژیم بگیرد. همه می خواهند طولانی زندگی کنند. خیلی ها نمی خواهند ورزش کنند. همه پول می خواهند، اما تعداد کمی می خواهند سخت کار کنند. افراد موفق بر احساسات خود غلبه می کنند و عادت به انجام کارهایی دارند که افراد ناموفق دوست ندارند انجام دهند. دفترهای موفقیت در حال شروع و پایان هستند. تصمیمات به ما کمک می کند شروع کنیم. انضباط به ما کمک می کند تا کار را تمام کنیم. اکثر مردم می خواهند از درد دوری کنند و نظم و انضباط اغلب دردناک است. اما باید بدانیم که در مورد رفتار روزانه ما واقعاً دو نوع درد وجود دارد. درد انضباط نفس و درد پشیمانی وجود دارد. بسیاری از مردم از درد خود انضباطی دوری می کنند، زیرا این کار آسانی است. چیزی که آنها ممکن است متوجه نباشند این است که درد خود انضباطی لحظه ای است اما نتیجه آن طولانی مدت است.”

این مقاله در آوریل ۲۰۱۰ منتشر شده و به روز شده است. عکس از Jade Destiny/Unsplash

Trendsetters Leaderboard 728 x 90 - راهنمای جان ماکسول برای بهتر تصمیم گیری خوب

جان سی. ماکسول، یک کارشناس، سخنران و نویسنده معتبر بین‌المللی که بیش از ۱۸ میلیون کتاب فروخته است، به عنوان سفیر SUCCESS معرفی شد. دکتر ماکسول بنیانگذار EQUIP است، یک سازمان غیرانتفاعی که بیش از ۵ میلیون رهبر را در ۱۲۶ کشور در سراسر جهان آموزش داده است. یک نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و BusinessWeek؛ نویسنده پرفروش، مکسول سه کتاب نوشته است که بیش از یک میلیون نسخه فروخته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا