عمومی

درباره لوگو تایپ چه می دانید؟

درباره لوگو تایپ چه می دانید؟

در هر کسب و کار عواملی وجود دارد که برای پیشرفت آن بسیار مؤثر و از الزامات کار است. برای رونق کسب و کار خود باید برندی را به نام خود ثبت کنید. برندسازی جوانب متعددی دارد که به هر بخش آن باید به صورت حرفه‌ای پرداخت شود تا بهترین نتیجه از آن حاصل گردد. اگر می‌خواهید کسب و کار خود را رونق دهید کار را به افراد ماهر بسپارید.

هر برندی با یک نام شناخته می‌شود. لوگو هم در کنار نام برند، یکی از موارد اصلی برای ماندگاری در ذهن مخاطب است. در دنیای متنوع که در آن قرار داریم، به خاطر سپاری هر نام و لوگویی کار سختی به نظر می‌رسد. ساده‌ترین راه برای ماندگاری در  اذهان مخاطبان برای یک کسب و کار، طراحی یک لوگوی منحصر به فرد است که کسی نتواند مانند آن را داشته باشد.

لوگو تایپ یک نوع از لوگو است که با استفاده از نام برند طراحی می‌شود. در واقع یک لوگوی نوشتاری که با استفاده از فونت‌های جذاب و رنگ‌آمیزی مرتبط با نوع محصول یا خدمت مورد نظر انجام می‌گیرد. استفاده از این نوع طراحی در جهان بسیار مرسوم شده است. خیلی از برندهای بزرگ در دنیا به دنبال این تفکر، از تایپوگرام در طراحی لوگوی خود بهره برده‌اند. حتماً با برندهایی چون: کوکاکولا، زمزم، گوگل و …، آشنا هستید. همه این برندها از ترکیب نام و رنگ و تصویر شکل گرفته‌اند، که با بردن نام هر کدام از آن‌ها ذهن می‌تواند همه را تصویرسازی کند؛ این یعنی قدرت یک طراحی حرفه‌ای.

لوگو تایپ چیست؟

حرفه‌ای‌ها در کسب و کار خود به دنبال ثبت برندی هستند که هم کوتاه و کاربردی باشد و هم بیشترین مفهوم را از چیزی که ارائه می‌دهند، به نمایش بگذارد. هر شرکت یا کسب و کاری برای رونق خود نیاز به نشان تجاری با نام تجاری که به نام خود ثبت شود، دارد. به همین منظور بعد از انتخاب نام مناسب به دنبال طراحی لوگوی مخصوص خود نیز هستند. برای طراحی لوگو انتخاب‌های متنوعی وجود دارد، اما یکی از زیباترین و پرکاربردترین نوع طراحی لوگو، تایپوگرام یا همان لوگو تایپ است.

لوگوی هر برندی، هویت آن محسوب می‌شود. در یک نگاه اجمالی به برندهای معتبر در جهان، به این پی می‌بریم که در برندسازی ظاهر اهمیت زیادی دارد؛ زیرا تصویر در ذهن ماندگارتر از صوت در گوش است. در همین راستا می‌توانیم به این سؤال بپردازیم که: «هویت بصری چیست؟»

اهمیت لوگو تایپ

همان‌طور که گفته شد، یک برند برای شکل‌گیری نیازمند ابعاد متفاوتی است. صوت و تصویر هر دو از عوامل تأثیرگذار در یک برند ماندگار هستند. با بررسی‌های انجام شده در انواع طراحی لوگو به صورت اختصاصی به تایپوگرام پرداخته‌ایم. قبل از هر چیزی باید به سؤالات مهمی از جمله: «Logotype چیست؟ و اهمیت آن در چیست؟» پاسخ دهیم.

Logotype یک نوع از طراحی‌های ترکیبی است که تا امروز توانسته برندهای بزرگی را به جهان معرفی کند. اهمیت آن زمانی بیشتر مشخص می‌شود که برندهایی که از آن استفاده نموده‌اند را به یاد بیاوریم.

برندهایی که می‌خواهند نام آن‌ها همیشه بر سر زبان مخاطبین خود باشد با طراحی لوگوی نوشتاری علاوه‌بر شکل ظاهری لوگو، نام خود را نیز در ذهن مخاطبان ثبت می‌کنند.

مزایا و معایب لوگو تایپ چیست؟

هر کسب و کاری نیاز به یک برند برای معرفی خود به مشتریانش را دارد. همه برندهای شناخته شده در دنیا در کنار کیفیت کار خود، جلوه بصری کار را به درستی انجام داده‌اند. ماندگاری در ذهن مشتریان از جمله عوامل مؤثر در رونق آن کسب و کار است. لوگوی برند باید دید بصری قابل قبولی را به مخاطبان خود بدهد. لوگو تایپ می‌تواند از جمله طراحی‌های نشان تجاری باشد که در ذهن همه ماندگار شود.

از دیگر مزایای آن استفاده در تبلیغات است. تبلیغات نیز از اصول اولیه هر کسب و کاری محسوب می‌شود. باید شما را بشناسند تا به شما مراجعه کنند. اندازه لوگو در تبلیغات آن نیز اهمیت دارد. با توجه به اندازه یک لوگوی نوشتاری می‌توان از آن در اپلیکیشن و بیلبوردها و سایت‌ها استفاده کرد؛ زیرا زمانی که اندازه آن را تغییر دهید شکل و نام آن تغییر نخواهد کرد و در هر جایی می‌تواند قرار بگیرد.

در موارد دیگری از مزایا می‌توان به این مورد نیز اشاره کرد که، کسب و کارهایی که قرار نیست تغییری در روند کاری خود ندارند، می‌توانند از لوگوی نوشتاری جهت ماندگاری همیشه و ثابت استفاده کنند.

هر چیز خوبی لزوماً بی‌عیب نیست. در کنار همه مزیت‌هایی که برای لوگوی نوشتاری برشمردیم، به چند مورد از معایب آن هم برای دوستداران این سبک از طراحی، اشاره می‌کنیم:

خلاقیت در آن زیاد نیست؛

با توجه به سبک طراحی این لوگو، چون نوشتار در کنار تصاویر و نمادها قرار می‌گیرد، طراح لوگوی مورد نظر نمی‌تواند خلاقیت زیادی به خرج دهد و تنوع کار بسیار پایین می‌آید.

همه کسب و کارها نمی‌توانند از آن استفاده کنند؛

بازار رقابت در هر کسب و کاری یکی از موانعی است که باید از آن عبور کرد تا به موفقیت رسید. کسب و کارهای بزرگی که نام آن‌ها در سطح دنیا شناخته شده است نیازی به تبلیغات از طریق نمادها و اشکال مختلف ندارند، زیرا نام آن‌ها خود به تنهایی یک برند محسوب می‌شود؛ به همین دلیل تا زمانی که کسب و کارتان گسترش پیدا نکرد نمی‌توانید فقط با اکتفا به یک نام فعالیت خود را آغاز نمایید.

لوگوهای با تصویر جذاب‌تر هستند؛

در این نوع از طراحی تمرکز اصلی طراح بر روی نام برند است، به همین دلیل شاید در نگاه مخاطبین ریزبین و نکته‌سنج جذابیت زیادی نداشته باشد.

svg%3E - درباره لوگو تایپ چه می دانید؟

حرفه‌ای بودن حرف اول را می‌زند؛

همان‌طور که مشخص است، هر لوگویی باید معرف تمام و کمال محصول خود باشد. طراح لوگوی ماهر با استفاده از تجربه و مهارت خود می‌تواند تنها با اکتفا بر نام چیزی طراحی کند که بیان‌گر هدف اصلی کسب و کار باشد. بدون وجود یک طراح حرفه‌ای در این کار شکست خواهید خورد.

کاربرد لوگو تایپ‌ها در کسب و کارها

همه کسب و کارها از اهمیت داشتن لوگو و نام برای خود باخبر هستند. همه در پی ثبت برندی می‌باشند به خیلی زود شناخته شود و به همان اندازه ماندگاری بالایی هم در ذهن مخاطبان خود داشته باشد. با توجه به این موضوع، لوگو تایپ می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای کسب وکارهایی باشد که نام کوتاهی دارند. استفاده از نام در این نوع از طراحی باعث عدم شباهت به لوگوهای دیگر می‌گردد.

این نوع لوگو برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که فعالیت رسمی دارند خیلی مناسب است. همچنین از دیگر موارد کاربرد آن می‌توان به محصولات یا خدماتی اشاره کرد که نام آن‌ها بیان‌گر مستقیم نوع فعالیت آن کسب و کار است.

این طراحی برای خدمات یا محصولاتی که در زمینه طبیعت یا در بخش فرهنگی و سنتی فعالیت دارند، نیز می‌تواند کاربرد داشته باشد.

انواع لوگو تایپ

لوگوی هر برندی اولین چیزی است که به چشم مشتری می‌خورد؛ بنابراین باید طرحی باشد که توجه را جلب نماید. همان‌طور که اشاره شد، لوگو تایپ استفاده از نام برند با طراحی و فونت خاصی است که تبدیل می‌شود به آرم و نشان آن محصول یا خدمت که برای برندسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوگو تایپ انواع مختلفی دارد که در این‌جا به چند نمونه از انواع لوگو تایپ اشاره می‌کنیم:

– مونوگرام: در این نوع از لوگو فقط از حرف اول برند برای طراحی استفاده می‌شود.

– لوگو ترکیبی: استفاده از تصویر و نوشتار در این نوع طراحی به کار گرفته می‌شوند.

– تایپوگرام: شکل‌دهی به حروف کلمه برند با استفاده از فونت‌ها و رنگ‌های جذاب و مرتبط به محصول یا خدمت مورد نظر است.

چگونه لوگو تایپ طراحی کنیم؟

با توجه به اهمیت طراحی لوگوی زیبا و کاربردی برای یک برند، در اینجا اختصاصی به نوعی از آن می‌پردازیم که از ترکیب تصویر و اسم برند شکل گرفته است. در میان انواع مختلف طراحی لوگو، طرحی که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است طراحی ترکیبی می‌باشد. در راستای بررسی این مورد به: Logotype چیست؟ اشاره کوتاهی می‌کنیم.

هر چیزی که در نگاه زیبا به نظر برسد در خاطر می‌ماند. کسب و کارها به دنبال دست یافتن به این ماندگاری در ذهن مخاطبین خود هستند. بر همین اساس قبل از هر اقدامی به تبلیغات نام و تصویری یا نمادی برای خود طراحی می‌کنند. خدمات طراحی لوگو در تلاش است تا هر برندی هویت مستقل خود را کسب نماید. با توجه به این موضوع، باید به این عنوان پرداخت که: «هویت یک برند چگونه شکل می‌گیرد؟»

خدمات طراحی هویت بصری به کسب و کارها کمک می‌کند که قبل از چیزی نگاه مخاطبان را به خود جلب نمایند. بعد از آن اقداماتی نظیر شعار تبلیغاتی و در پی همه این‌ها، ارتقای کیفیت محصول خود از عوامل مؤثر در شکل‌گیری هویت برند است.

هر کسب و کاری برای این‌که یک لوگوی مناسب داشته باشد نیاز دارد تا در ابتدا نوع آن را مشخص نماید. با توجه به ویژگی‌ها و مزایایی که لوگو تایپ دارد، این آرم یک پیشنهاد عالی برای کسب و کارهاست. برای طراحی آن به مواردی نیاز است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • ابتدا باید برند خود را بشناسید و جایگاه آن را در نظر بگیرید.
  • طرح پایه‌ای را برای خود داشته باشید.
  • مفهومی بودن لوگو بسیار حایز اهمیت است؛ مفهوم مناسب را بیابید.
  • براساس اندازه نام و نوع محصول، فونت مناسب آن را انتخاب نمایید.
  • رنگ‌ها مفهوم خاصی را القا می‌کنند؛ رنگی را انتخاب کنید که هم به محصول و هم به نام کالا نزدیک باشد.
  • با توجه به این‌که لوگو باید همه جا استفاده شود، اندازه آن بسیار مهم است. ابعاد مناسب نام را طراحی کنید.

svg%3E - درباره لوگو تایپ چه می دانید؟

جمع‌بندی

نوآوری در هر امری در وهله اول سخت به نظر می‌آید، اما اگر بتوان خوب از پس آن برآمد همیشه ماندگار خواهد شد؛ لازمه هر نوآوری و ابتکاری استفاده از ایده‌های جدید است.

Logotype چیست؟ از سؤالاتی است که کسب و کارها در زمانی که می‌خواهند برند خود را راه‌اندازی کنند، باید به آن توجه نمایند؛ زیرا در اصل ثبت یک برند تجاری هم نام و هم نشان تجاری آن محصول یا خدمت از اهمیت به سزایی برخوردار است. در همین حالت ادغام نام و تصویر می‌تواند لوگویی را بسازد که بیشتر در اذهان مردم ماندگار شود؛ این همان لوگو نوشتاری می‌باشد. ترکیب نام و تصویر در کنار هم از ترفندهای طراحان است تا نام تجاری منحصر به فردی بسازند که هم چشم را درگیر کند هم گوش مشتریان با آن آشنا شود.

سوالات متداول

 

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی