خبر

خیز شورای رقابت برای نخستین گرانی رسمی خودرو در سال 1400

خیز شورای رقابت برای نخستین گرانی رسمی خودرو در سال
۱۴۰۰

به گزارش خبرنگار اقتصادی آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم، درحالی دولتی‌ها طی روزهای اخیر مدعی شدند که برنامه‌ای برای افزایش قیمت‌ها تا پایان سال ندارد که اتفاقاً در ستادهای مدیریتی خود نه‌تنها از افزایش قیمت‌ها جلوگیری نکردند بلکه  مقدمات استارت افزایش قیمت‌ها را هم در انواع کالاها زدند، نمونه مهم این موضوع را می‌توان در تنظیم بازار کالاهای اساسی از جمله مرغ به‌وضوح دید آنجا که دولت به‌بهانه مدیریت بازار قیمت مصوب مرغ را از ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان به ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش داد.

اما این موضوع فقط به بازار کالاهای اساسی محدود نیست چراکه زمزمه آغاز افزایش قیمت‌ها در سال ۱۴۰۰ در سایر بازارهای کالاهای اساسی شنیده می‌شود، نمونه بارز آن اظهارات اخیر شیوا رئیس شورای رقابت در مورد افزایش قیمت خودرو در سال جاری است.

شیوا اعلام کرده است: تا ابتدای سال ۱۴۰۰ می‌توان گفت که ۶ ماه است که هیچ افزایش قیمتی برای خودرو نداشتیم و سه ماه آخر سال به‌دلیل اینکه نرخ تورم پایین بود، شورا با افزایش قیمت موافقت نکرد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه “در قیمت‌گذاری همچنان تورم بخشی را مدنظر قرار می‌دهیم”، گفت: اکنون برای تصمیم‌گیری قیمت خودرو در سه ماه اول سال ۱۴۰۰، منتظر تورم بخشی هستیم تا بانک مرکزی آن را مشخص کند و در نهایت بر اساس تورم بخشی قیمت خودرو نیز تغییر خواهد کرد.

رئیس شورای رقابت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه “۶ ماه افزایش قیمت نداشتیم ،و آیا مجدداً شاهد افزایش قیمت در امسال خواهیم بود؟” گفت: قطعاً در این سه ماه افزایش قیمت خواهیم داشت. این نکته را باید بگویم سه ماه پایانی سال ۹۹ که مجوز افزایش قیمت ندادیم، نه اینکه تورم نداشتیم بلکه حدود ۱۴ درصد تورم داشتیم اما به‌دلیل اینکه سه ماه قبل افزایش ۳۰درصدی داشتیم، تورم ۱۴ درصد سه ماه پایانی سال را اعمال نکردیم.

به‌نظر می‌رسد با توجه به رویکرد دولت در آغاز فاز جدید گرانی‌ها به‌جای مدیریت و کاهش قیمت‌ها مردم نباید از افزایش احتمالی قیمت‌ها در بازارهای مختلف آن هم طی ماه‌های آینده تعجب کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا