خبر

حرکت لرزان شاخص بورس به سوی سبزپوشی

حرکت لرزان شاخص بورس به سوی سبزپوشی

198225 520 - حرکت لرزان شاخص بورس به سوی سبزپوشی

اقتصاد ۲۴ – این سنگین‌ترین ریزش بورس تهران طی ۴.۵ ماه گذشته، یعنی از هفته سوم دی ۹۹، بود. در چنین شرایطی، اما در دو روز پایانی هفته ورق کاملا برگشت و بورس کانال ۱۱۰۰ را که از دست داده بود، دوباره پس گرفت.

شنبه بورس در ادامه مسیر نزولی خود از هفته قبل، با ریزش ۲.۴ درصدی مواجهه شد. این افت سنگین باعث شد تا دو حمایت تکنیکالی مهم بورس که یکی طی ۶ و دیگری طی ۲۸ سال گذشته حامی شاخص کل بودند، شکسته شوند. در این روز ارزش معاملات خرد تنها ۲۴۰۰ میلیارد تومان بود و فلزات اساسی، خودروساز‌ها و شیمیایی‌ها اصلی‌ترین وزنه‌های شاخص کل در مسیر نزولی بودند.

تداوم ریزش بورس

روز یکشنبه شاخص کل بیش از ۲۰ هزار واحد دیگر افت کرد و به کانال ۱۱۰۷ هزار واحدی رسید. ارزش معاملات خرد در این روز به تنها ۲۲۰۰ میلیارد تومان رسسید. نکته مهم بازار یکشنبه تداوم بازگشایی‌های بدون دامنه نوسان نماد‌ها بود که باعث شد به علت ریزش سنگین برخی از نماد‌های کوچک، شاخص هم‌وزن هم بیش از یک درصد افت داشته باشد.

بورس یک میلیونی شد

در روز میانی هفته شاخص کل ۱۲ هزار واحد دیگر افت کرد و به این ترتیب طی یک هفته رکورد ریزشی از خود برجای گذاشت. از دست دادن دو حمایت ۶ و ۲۸ ساله و در نهایت ترک گفتن کانال ۱۱۰۰ هزار واحدی. مهم‌ترین اتفاق این روز بازگشایی بدون دامنه وبملت و ریزش بیش از ۲۰ درصدی این نماد بود. این اتفاق باعث شد وبملت بیش از ۵ هزار واحد اثرگذاری منفی بر شاخص کل داشته باشد و عامل اصلی سقوط به کانال یک میلیونی باشد. اما نکته مهم بازار این روز متعادل و مثبت شدن برخی از نماد‌های بزرگ از جمله پالایشی‌ها و شیمیایی‌ها بود.

ناگهان امید

روز سه‌شنبه، اما بورس به مدار مثبت چرخید و شاخص کل با رشد ۱۰ هزار واحدی توانست کانال ۱۱۰۰ را دوباره به‌دست بیاورد. از نکات مهم معاملات روز سه‌شنبه بازگشایی بدون دامنه ۳ نماد بزرگ فولاد، خودرو و خساپا بود. این نماد‌ها برخلاف وبملت بازگشایی‌های متعادلی داشتند و منجر به حذف یک فشار روانی مهم از بازار شدند.


بیشتر بخوانید: پیش بینی بورس در هفته دوم خرداد


معاملات روز سه‌شنبه در شرایطی رقم خورد که دوشنبه شب شاهد انتشار لیست کاندیدا‌های نهایی انتخابات ۱۴۰۰ بودیم. کاندیدا‌هایی که عموما دیدگاهی پوپولیستی و تورمی به اقتصاد دارند. در این روز پالایشی‌ها، فلزات و شیمیایی‌ها محرک‌های اصلی رشد بورس بودند.

چرخش نرم بورس به سوی سبزپوشی

هر چند در روز پایانی هفته رشد شاخص کل کمتر از ۴ هزار واحد بود و در نیمه دوم معاملات هم شاهد عقب‌نشینی نماد‌ها از سقف روزانه خود بودیم، اما چند نشانه در بورس پدیدار شد که امید به آینده را پررنگ‌تر می‌کرد. در این روز که نماد‌های بزرگ اغلب متعادل یا اندکی مثبت بودند، شاهد افزایش اقبال به نماد‌های کوچک‌تر بودیم. این اتفاق باعث شد تا شاخص هم‌وزن که ده روز معاملاتی پیاپی منفی بود بالاخره سبزپوش شود.

منبع: گسترش نیوز

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا