خبر

جزئیات و زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

به گزارش آبرند به نقل از پول نیوز، سود سهام عدالت سال ۹۸ پرداخت نشد و مسئولان اعلام کردند که تا قبل از پایان سال واریز سود سهام عدالت انجام میگیرد. بدقولی شرکت‌ها در واریز سود سهام عدالت موجب تاخیر در واریز سود سهام عدالت شد و در نهایت نصف سود را به حساب سهامداران واریز کردند. واریز سود سهام عدالت به مرحله دوم رسید و رئیس سازمان بورس جزئیات و زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت را تشریح کرد و گفت که در مرحله دوم سهام عدالت این سود تا قبل از ماه مبارک رمضان به حساب سهامداران واریز می‌شود.

واریز مرحله دوم سهام عدالت مشخص شد و واریز سود سهام عدالت یکی از وعده‌های مسئولان برای پایان سال ۹۹ بود. با اینکه مسئولان زمان واریز سود سهام عدالت را قبل از شروع سال جدید عنوان کردند، در نهایت اعلام شد که شرکت‌ها سود سهام عدالت را کامل پرداخت نکردند و امکان واریز سهام عدالت تا قبل از سال ۱۴۰۰ وجود ندارد و تنها نصف سود سهام عدالت برای سهامداران واریز می‌شود. واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا قبل از ماه مبارک رمضان انجام می‌شود و سود سهام عدالت برای دارندگان سهام عدالت ۵۰۰ هزارتومانی، ۲۰۰ هزارتومان و برای کسانی که ارزش برگه سهام عدالت آن‌ها یک میلیون تومان است، ۴۰۰ هزارتومان معین شد. با اینکه مسئولان وعده واریز نصف سود سهام عدالت را دادند باز هم این وعده محقق نشد و واریزی‌های کمتر از نصف برای سهامداران موجب شد تا اعتراضاتی مطرح شود.

اما همین نصف سود سهام عدالت برای برخی سهامداران واریز نشد و علت واریز نشدن سود سهام عدالت برای برخی از سهامداران تکمیل نبودن مشخصات در سامانه سهام عدالت عنوان شد. گفتنی است با توجه به اینکه این سود برای سال ۹۸ است و در آن زمان آزادسازی سهام عدالت اجرا نشده بود و کسی نمیتوانست سهام عدالت خودر را بفروشد باید تمام سهامداران سود دریافت کنند.

دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس با اعلام زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت گفت: تمام تلاش سازمان بورس برای تجمیع سود شرکت‌هاست، در نتیجه مرحله دوم سود سهام عدالت تا قبل از ماه رمضان و نهایت همین ماه پرداخت خواهد شد.

مبلغ سود سهام عدالت اعلام شد و دارندگان سهام عدالت به ارزش ۵۰۰ هزار تومان، ۲۰۰ هزار تومان و دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی، ۴۰۰ هزار تومان سود دریافت میکنند. اما مبلغ واریزی نصف سود سهام عدالت برای بسیاری از سهامداران کمتر بود و از ۵۰ هزارتومان تا ۹۰ هزارتومان سود واریز شد در حالی که نصف سود سهام عدالت برای سهامداران ۵۰۰ هزارتومانی، ۱۰۰ هزار تومان و برای سهامداران یک میلیونی، ۲۰۰ هزارتومان می‌شود.

سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده سود سهام عدالت همه مشمولان واریز شده است مگر افرادی که شماره شبای خود را اعلام نکرده‌اند.

سازمان خصوصی‌سازی دو راه برای جاماندگان سود سهام عدالت اعلام کرده است. اول مراجعه به سایت www.sahamedalat.ir و تکمیل کردن کلیه مشخصات افراد و به خصوص وارد کردن و یا اصلاح شماره شبا و دوم تماس با شماره ۱۵۶۹.

اطلاعیه سازمان خصوصی‌سازی در حالی است که برخی از افرادی که هنوز سود سهام عدالت را دریافت نکرده‌اند.

البته پیگیری‌ها نشان میدهد افرادی که ظاهرا شماره تلفن همراهی که به نام خودشان نبوده را در سامانه مربوطه وارد کرده اند هنوز موفق به دریافت سود سهام عدالت خود نشده اند. بر این اساس این دسته از سهامداران نیز بایستی با مراجعه به سایت نسبت به اصلاح شماره تلفن همراه اقدام کنند.

گفتنی است، سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد روز پنج شنبه ۴۳ میلیون و ۶۵۰ هزار و ۶۱۸ نفر از مشمولان سهام عدالت، نیمی از سود سهام خود را دریافت کردند.

افرادی که برگه ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت دارند سود ۹۸۹۱۱۵ ریالی به حساب آنان واریز شده است. کسانی که برگه یک میلیون تومانی دارند تقریبا دو برابر این رقم را دریافت کرده اند.

پیش‌تر وزیر اقتصاد از تلاش این وزارتخانه برای واریز کل سود سهام عدالت تا پایان سال ۹۹ خبر داده بود.

چند روز پیش سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده سود سهام عدالت همه مشمولان واریز شده است مگر افرادی که شماره شبای خود را اعلام نکرده‌اند.

سازمان خصوصی‌سازی دو راه برای جاماندگان سود سهام عدالت اعلام کرده است. اول مراجعه به سایت www.sahamedalat.ir و تکمیل کردن کلیه مشخصات افراد و به خصوص وارد کردن یا اصلاح شماره شبا و دوم تماس با شماره ۱۵۶۹.

اما این سازمان هنوز اعلام نکرده که واریزی جاماندگان سهام عدالت چه زمانی واریز می‌شود. با این حال، طبق آخرین اعلام اگر کسی هنوز سود سهام عدالت سال ۹۸ را نگرفته باشد، تا پایان فصل بهار سال ۱۴۰۰ به حساب او سود سهام عدالت دو سال پیش واریز خواهد شد.

مدتی پیش، قبل از واریز سود سهام عدالت، مهدی سعادتی، رییس فراکسیون سهام عدالت مجلس گفته بود: قرار بود سود سهام عدالت تا پایان سال واریز شود که به علت درگیری مجلس با بودجه، مقرر کردیم تا سه ماه ابتدایی سال آینده سود به حساب سهامداران عدالت واریز کنند.

با این حال، پس از آن، سعادتی به تجارت‌نیوز خبر داد: تمام تلاش ما بر این است که حق سهامداران که واریز سود سهامشان است حتما انجام شود. اما منابع کافی نداریم که سود سهام همه سهامداران را واریز کنیم، برای برخی از سهامداران قبل از پایان سال واریز می‌شود و برخی دیگر بعد از عید سودشان را دریافت می‌کنند.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد نهایتا تا پایان بهار امسال پرونده پرداخت سود سهام عدالت سال ۹۸ بسته شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا