خبر

جزئیات وضعیت شاغلان کارگارهای 10 نفره و بیشتر در بخش تعاون

جزئیات وضعیت شاغلان کارگارهای ۱۰ نفره و بیشتر در بخش
تعاون

به گزارش خبرنگار اقتصادی آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم، مطابق آمار ارائه شده از سوی وزارت کار درباره کارگاه های صنعتی ۱۰ نفر و بیشتر کارکن بخش تعاون , نتایج حاصل از طرح آمارگیری کارگاه های صنعتی ۱۰ نفر کار کن و بیشتر کشور در سال ۹۷ نشان می دهد ۲۹٫۱۷۰کارگاه صنعتی مشغول به فعالیت و تولید می باشند که از این تعداد ۴٫۴ درصد (۱٫۲۷۳ کارگاه) مربوط به بخش تعاون هستند. از بین کارگاه های صنعتی بخش تعاون ۹۰٫۵ درصددارای شاغلان ۱۰ تا ۴۹ نفر و ۹٫۵ درصد دارای شاغلان بیش از ۵۰ نفر می باشند. تعداد کارگاه های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ در کل کشور ۳٫۸ درصد کاهش داشته است. در حالیکه در بخش تعاون حدود ۶٫۵ درصد رشد داشته است.

مطابق آمار ارائه شده بیشترین تعداد تعاونی های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر, مربوط به فعالیت ” تولید فرآورده های غذایی” با ۳۴۶ تعاون و ” تولید سایر فرآورده های معدنی غیرفلزی” با ۲۶۷ تعاونی و ” تعاونی فرآورده های لاستیکی و پلاستیکی” با ۱۱۴ تعاونی می باشد.

 از طرفی تعاونی های صنعتی” تولید انواع آشامیدنی ها” از سایر رشته ها مشارکت بیشتری دارند و ۹٫۳ درصد از کارگاه های تولید انواع آشامیدنی ها در کشور, مربوط به بخش تعاون هستند.

در بخش تعاون استان های تهران با ۱۷۴ تعاونی, خراسان رضوی با ۱۱۱ تعاونی و آذربایجان غربی با ۸۵ تعاونی, بیشترین تعداد تعاونی های صنعتی را به خود اختصاص داده اند. استان های کهگیلویه و بویراحمد با ۲۲٫۴ درصد؛ لرستان با ۱۵٫۷ درصد و آذربایجان غربی با ۱۳٫۲ درصد بیشترین مشارکت را نسبت به سایر استان ها داشته اند. به عبارت دیگر در این استان ها, سهم تعاونی های صنعتی از کل کارگاه های صنعتی استان, بیشتر از بقیه استان ها می باشد.

 تعداد شاغلان 

 نتایج به دست آمده از آمارگیری در سال ۹۷ نشان می دهد, مجموعاً ۱٫۷۳۳٫۷۸۹ نفر در کارگاه های صنعتی ده نفر کارکن و بیشتر به کار اشتغال داشته اند. از این تعداد ۳۵٫۷۸۲ نفر (۲٫۱ درصد) مربوط به بخش تعاون می باشند. تعداد شاغلان تعاونی های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر در سال ۹۷ نسبت به ۹۶ حدود ۲٫۴ درصد افزایش داشته است.

 از کل تعداد شاغلان کارگاه های صنعتی بخش تعاون ۸۱٫۵درصدمرد و ۱۸٫۵ درصد زن بوده اند. از کل شاغلان شرکت تعاونی های صنعتی ۲۸۱۷۶ نفر(۷۸٫۷درصد) شاغلان تولیدی و ۷٫۶۰۶ نفر(۲۱٫۳ درصد) شاغلان غیرتولیدی هستند.

همچنین شاغلان تولیدی شامل۵۶٫۵ درصد کارگران ساده و ۳۲٫۲درصد کارگران ماهر و ۵٫۰ درصد تکنیسین ها و ۶٫۳ درصد مهندسین هستند. لازم به ذکر است از کل شاغلان شرکت تعاونی های صنعتی ۶۹۵ نفر ۱٫۹ درصد بدون مزد و حقوق کار کرده اند.

بیشترین تعداد افراد شاغل در کارگاه های صنعتی بخش تعاون به فعالیت های”تولید فرآورده های غذایی” با ۱۰٫۶۵۲ نفر” تولید سایر فرآورده های معدنی غیر فلزی” با ۶٫۴ نفر و ” تولید فرآورده های لاستیکی و پلاستیکی” با ۳٫۲۰۲ نفر اختصاص دارد.

بیشترین تعداد شاغلان در کارگاه های صنعتی بخش تعاون به استان تهران با ۳٫۶۱۷ نفر؛ فارس با ۳٫۲۳۸ نفر و خراسان رضوی با ۲٫۷۹۷ نفر اختصاص دارد.

سرانه تعداد شاغلان برای هر شرکت تعاونی صنعتی ۲۸ نفر می باشد. در بخش تعاون, سرانه اشتغال در فعالیت “ساخت محصولات رایانه ای, الکترونیکی و نوری” نسبت به سایر فعالیت ها بیشترین میزان را داشته است. همچنین ازمنظر استانی سرانه اشتغال در استان فارس بیشتر از سایر استان ها بوده است. در صنعت” تولید منسوجات” سرانه اشتغال ۲۲۲ نفر ودر استان فارس سرانه اشتغال ۴۸ نفربوده است.

 ۳٫۴ درصد از کارکنان کارگاه های صنعتی بخش تعاون بی سواد هستند. این رقم برای کشور ۱٫۶ درصد است. مجموعاً در تعاونی های صنعتی ۷۴٫۲ درصد شاغلان دارای تحصیلات دیپلم و کمتر و ۲۵٫۸ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی می باشند. نسبت تعدادشاغلان با تحصیلات دانشگاهی برای ” تولید داروها و فرآورده های دارویی شیمیایی و گیاهی” بیشترین میزان ۴۸ درصدو برای “تولید چرم وفرآورده های وابسته” کمترین میزان ۱۳ درصد است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا