خبر

تکلیف رفع تعهد ارزی از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ مشخص شد

تکلیف رفع تعهد ارزی از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ مشخص شد

به گزارش آبرند به نقل از تجارت‌نیوز، حمید زادبوم با اعلام این خبر که بسته جامع سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ ابلاغ شد، گفت: این بسته در برگیرنده نظرات اعضای کمیته اقدام ارزی شامل سازمان توسعه تجارت ایران، بانک مرکزی، گمرک، سازمان امور مالیاتی، اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون، اتاق اصناف و نهادهای نظارتی است که توسط کمیته ماده (۲) مصوبات چهاردهمین جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی تصویب و ابلاغ شد.

وی افزود: بسته جامع سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۱۳۹۷-۱۴۰۰ در ۸ بخش و ۱۷ بند تدوین و مواردی همچون ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۳۹۷، ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۸، رفع تعهدات ارزی حاصل از صادرات خدمات، رفع تعهدات ارزی حاصل از صادرات مرز نشینان و پیله‌وران، رفع تعهدات ارزی حاصل از صادرات سرمایه‌گذاری خارجی در آن به صورت مشروح ذکر شده است.

زادبوم گفت: بر اساس مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، کمیته ماده ۲ موظف است در حداقل زمان ممکن، پیشنهادات تکمیلی نحوه ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان را ابلاغ نماید که ابلاغ بسته سیاستی برگشت ارز در این راستا است.

معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان ساخت: کمیته اقدام ارزی کماکان به فعالیت خود ادامه داده و بر اساس مصوبه کمیته ماده ۲ نسبت به تصمیم‌گیری در خصوص ایفای تعهدات ارزی موارد خاص تصمیم‌گیری خواهد نمود.

وی در ادامه گفت: همچنین بر اساس این دستورالعمل، صادرکنندگان سال ۱۳۹۸تا پایان تیرماه سال ۱۴۰۰ و صادرکنندگان سال ۱۳۹۹ تا پایان شهریورماه سال‌جاری مهلت خواهند داشت تا با ایفای تعهدات ارزی خود از معافیت مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات بهره‌مند شوند.

زادبوم بیان داشت: این مهلت، صرفا جهت تعیین تکلیف مالیاتی صادرکنندگان بوده و ارتباطی به مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان مندرج در بند(۴) مصوبه جلسه یکصدو هفتاد و هفتم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ندارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بر اساس مفاد مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی، مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان، چهارماه پس از صدور کالا بوده و افزایش این مهلت در خصوص کالاهای خاص توسط وزارت صمت صورت خواهد گرفت.

کلیه صادرکنندگان موظفند حداکثر ۴ ماه بعد از صدور پروانه صادراتی نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود به چرخه اقتصادی کشور اقدام نموده تا مشمول بند (ز) بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات نشوند. بر اساس این بند صادرکنندگانی که در مهلت‌های قانونی تعیین شده تعهدات ارزی خود را ایفا نکنند، مشمول محدودیت‌هایی از سوی بخش‌های مختلف خواهند شد.

صادرکنندگان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت سازمان توسعه تجارت ایران به آدرس www.tpo.ir ضمن مشاهده دستورالعمل ایفای تعهدات ارزی، موارد و نظرات خود را به دبیرخانه کمیته مذکور اعلام نمایند.

 

منبع: فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا