ارزهای دیجیتال

توکن بث (BETH) چیست؟ کسب درآمد از اتریوم در صرافی بایننس

توکن بث (BETH) چیست؟ کسب درآمد از اتریوم در صرافی
بایننس

توکن BETH نسخه توکنیزه‌شده از اتریوم سپرده‌گذاری شده در صرافی بایننس است. در حقیقت این توکن روشی ساده برای شرکت در فرایند سپرده‌گذاری اتر در بیکن چین (Beacon Chain) اتریوم ۲.۰ است. شما می‌توانید با نگهداری توکن بث از سپرده‌گذاری در اتریوم ۲.۰ سود کسب کنید. همچنین می‌توانید این توکن را به‌روش‌های دیگری در پلتفرم بایننس و بایننس اسمارت چین استفاده کنید.

بیکن چین اتریوم که در دسامبر سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، قدم اول از مجموعه به‌روزرسانی‌هایی است که قرار است تحت عنوان اتریوم ۲.۰ عرضه شود و مقیاس‌پذیری اتریوم را بهبود بخشد. به‌عنوان بخشی از برنامه‌های فاز صفر این به‌روزرسانی، کاربران می‌توانند اتریوم خود را در نسخه جدید سپرده‌گذاری یا به‌اصطلاح استیک کنند. توکن بث به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه در برداشت اتریوم خود محدودیتی داشته باشید، بتوانید در فرایند استیکینگ اتریوم شرکت کنید.

توکن BETH چیست؟

crypto staking in 2020 an overview - توکن بث (BETH) چیست؟ کسب درآمد از اتریوم در صرافی
بایننس

توکن بث نسخه توکنیزه‌شده اتریوم‌های استیک شده است و هر توکن BETH با یک اتریوم سپرده‌گذاری شده در بایننس برابری می‌کند. درست است که اتریوم فعلاً از مکانیزم اجماع اثبات کار (Proof of Work) بهره می‌برد اما قرار است به‌عنوان بخش مهمی از پروژه اتریوم ۲.۰، این مکانیزم اجماع به اثبات سهام (Proof of Stake) تغییر یابد.

به دلیل پیچیدگی‌های خاص این به‌روزرسانی، قرار است تا اتریوم ۲.۰ در چندین مرحله پیاده‌سازی شود. اولین قدم راه‌اندازی بیکن چین بود. قرار است پس از اجرای کامل شاردینگ‌ها (Sharding)، بیکن چین به‌عنوان هسته اصلی اتریوم ۲.۰ عمل کند. بیکن چین در دسامبر سال پیش (آذر ۱۳۹۹) راه‌اندازی شد و تا ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹)، بیش از ۳.۵ میلیون اتر در آن سپرده‌گذاری شده است.

اما قرارداد سپرده‌گذاری بیکن چین یک‌طرفه کار می‌کند. این بدان معنی است که کاربران تنها می‌توانند اتریوم خود را به این قرارداد واریز کنند و تا راه‌اندازی کامل نسخه دوم اتریوم که ممکن است سال‌ها طول بکشد، نمی‌توانند دارایی خود را برداشت کنند. علاوه بر این، حداقل میزان اتریوم لازم برای استیک کردن ۳۲ واحد است؛ بنابراین افراد عادی با تعداد اتریوم کمتر نخواهند توانست در این فرآیند شرکت کنند.

تمامی اتریوم‌های استیک شده در بیکن چین تا امروز سود قابل‌توجهی دریافت کرده‌اند. اما سؤالی که پیش می‌آید این است که در صورت عدم داشتن ۳۲ اتر یا تمایل به برداشت زودتر از موعد اترها برای شرکت در فرآیند استیکینگ چه‌کاری باید انجام داد؟

برای این کار شما می‌توانید به یکی از استخرهای سپرده‌گذاری (Staking Pools) مانند بایننس بپیوندید.

شما می‌توانید با مراجعه به بایننس، اترهای خود را با نسبت یک‌به‌یک به توکن بث (BETH) تبدیل کرده و سود حاصل از سپرده‌گذاری در بیکن چین اتریوم ۲.۰ را دریافت کنید.

همچنین درصورتی‌که تمایل داشتید سرمایه سپرده‌گذاری شده را در جای دیگر استفاده نمایید، می‌توانید در بایننس توکن‌های BETH خود را به اتریوم تبدیل و از اصل سرمایه خود استفاده کنید.

چگونه از توکن بث استفاده کنیم؟

to stake or not to stake eth 2 question - توکن بث (BETH) چیست؟ کسب درآمد از اتریوم در صرافی
بایننس

توکن بث موارد استفاده متعددی دارد. یکی از این موارد این است که آن را در صرافی بایننس نگه دارید و از سود کسب‌شده از طریق اتریوم ۲.۰ لذت ببرید. همچنین می‌توانید این توکن را به بایننس اسمارت چین منتقل کرده و از آن در خدمات اکوسیستم دیفای استفاده کنید. بیایید تا نگاهی به کاربردهای BETH بیندازیم.

استفاده از BETH در لانچ پول بایننس

در صورت نگهداری توکن بث در صرافی بایننس، می‌توانید از آن برای کسب سودهای بیشتر استفاده کنید. برای مثال، پروژه‌های لانچ پول بایننس (Binance Launchpool) گاهی اوقات توکن بث را به‌عنوان راهی برای واریز قبول می‌کنند. شما می‌توانید به‌سادگی توکن BETH خود را در لانچ پول بایننس قفل کنید و توکن تازه عرضه‌شده‌ای را به دست آورید. پس‌ازآن می‌توانید آن توکن را در صرافی بایننس به فروش برسانید و سود قابل‌توجهی کسب کنید.

استفاده در لیکوئید سواپ

علاوه بر این، شما می‌توانید توکن BETH خود را در لیکوئید سواپ بایننس استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید با تأمین نقدینگی استخر نقدینگی اتریوم/ بث (ETH/BETH) پاداش کسب کنید. شایان‌ذکر است درصورتی‌که شما هر دو ارز اتریوم و بث را به این استخر اضافه کنید، از پرداخت کارمزدها معاف خواهید شد.

استفاده در پروتکل‌های وام‌دهی

از دیگر کاربردهای توکن بث می‌توان به استفاده از آن در پروتکل‌های وام‌دهی اشاره کرد. شما می‌توانید توکن BETH خود را در بازارهای مالی چون ونوس (Venus) سپرده‌گذاری کنید و سود به دست بیاورید. همچنین می‌توانید از این توکن به‌عنوان وثیقه برای گرفتن وام در پروتکل‌های وام‌دهی استفاده نمایید.

استفاده در پنکیک سواپ

در صورت تأمین نقدینگی جفت ارز بث/اتریوم (BETH/ETH) در پلتفرم پنکیک سواپ (PancakeSwap)، توکن CAKE به عنوان پاداش به شما داده خواهد شد. ازآنجاکه اساس کار پنکیک سواپ همانند یونی سواپ (Uniswap) است، برای تهیه مقدار معادلی از این توکن، به نسخه توکنیزه‌شده اتریوم در بایننس اسمارت چین نیاز خواهید داشت.

یکی از مزایای تأمین نقدینگی این استخر، این است که با توجه به مشابه بودن قیمت‌های اتریوم و بث، در مقایسه با سایر استخرها احتمال ضرر کمتر خواهد بود. به‌طور خلاصه، ازآنجایی‌که قیمت‌های هر دو ارز اتریوم و بث بسیار نزدیک به یکدیگر است، نسبت به سایر استخرها کمتر در معرض ضرر ناگهانی (Impermanent loss) خواهید بود.

استفاده از توکن بث در جمع کننده‌های سود

درنهایت شما می‌توانید توکن بث خود را دریکی از پلتفرم‌های جمع کننده‌ سود (Yield aggregator) بایننس اسمارت چین استفاده کنید. پس‌ازآن پروتکل جمع کننده سود سعی می‌کند تا به‌صورت خودکار بهترین فرصت‌های کسب سود را برای شما پیدا کند. بیفای (Beefy) و اتوفارم (Autofarm) دو نمونه از این پلتفرم‌ها هستند که از توکن بث پشتیبانی می‌کنند.

آیا ارزش توکن BETH از اتریوم بیشتر است؟

اگر در بایننس به قسمت معامله بث و اتریوم مراجعه کنید، خواهید دید که اگرچه هر بث معادل با یک اتریوم است، این دو ارز با نسبت یک‌به‌یک معامله نمی‌شوند. علت این است که این دو ارز دارایی‌های یکسانی نیستند و تناسب قیمت آنها کاملاً به بازار بستگی دارد. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که توکن BETH نسخه توکنیزه‌شده اتریوم استیک‌شده است.

هر دو این ارزها موارد استفاده متفاوتی دارند. این واقعیت که قیمت این دو توکن در حال حاضر با یکدیگر متفاوت است ناشی از این است که بازار، کیفیت این دو را متفاوت از یکدیگر ارزیابی می‌کند. توکن بث در حال حاضر انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به اتریوم دارد. درعین‌حال، می‌توان از آن برای کسب سود در اتریوم ۲ استفاده کرد.

سخن پایانی

توکن بث نسخه توکنیزه‌شده اتریوم در صرافی بایننس است که با کمک آن کاربران می‌توانند بدون نگرانی در رابطه با جزئیات راه‌اندازی و نگهداری نودهای استیکینگ اتریوم ۲ سود کسب کنند. علاوه بر این، از توکن بث می‌توان در موارد پلتفرم‌های دیفای در بایننس اسمارت چین استفاده کرد و سود بیشتری کسب کرد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا