ساختمان و تأسیسات

تجهیزات تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمان

آبرند: مجله اینترنتی تخصصی صنایع و کسب و کار ایران: برای انتخاب سیستم تجهیزات تهویه مطبوع مناسب در نظر گرفتن برخی عوامل و فاکتورها از نوع ساختمان و قبیل معماری، برودت متناسب و میزان حرارت، میزان هزینه های مصرفی را در نظر داشت و به علت تعدد این سری از سیستم ها بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب وخریداری نمود. می توان گفت تهویه مطبوع یکی از مهمترین قسمت های سیستم تاسیسات (HVAC) است که وظیفه کنترل رطوبت محیط و حرارت را به عهده دارد و همچنین قادر است درجه حرارت و رطوبت فضای داخلی را با استفاده از گرمایش، سرمایش، رطوبت زنی و خشک کردن هوا کنترل می نماید.

هدف از بکارگیری سیستم تهویه مطبوع فراهم کردن محیط و هوایی مطلوب و دل انگیز برای ساکنین ساختمان می باشد و همواره لازم است جدیدترین تکنولوژی ها را در اجرا و راه اندازی انها بکار گرفت.

تخمین کارکرد، حداکثر بار، انتخاب و راه اندازی دستگاه ها با بررسی دقیق نقشه های ساختمان و طرح کلی فضا صورت می گیرد. تهویه هوا جابجایی حجم مشخصی از هوا با وسایل مکانیکی جهت تهویه مناسب یک ساختمان بر حسب کاربری و محاسبه ظرفیت متناسب محیط مورد نظر طبق جدول استاندارد می باشد.

ظرفیت مناسب برحسب ابعاد فضا و ارتفاع سقف، تعداد افراد ساکن، موقعیت جغرافیایی و تعداد دفعات تعویض هوا در ساعت تعیین می شود. تهویه پارکینگ ها و طبقات زیرین به دلیل کمبود هوای تازه و اکسیژن از اهمیت ویژه ای حائز اهمیت است از این رو دستگاهی که باید برای این کار در نظر گرفت باید بتواند به ازای هر متر مربع ۱۰ فوت مکعب در دقیقه هوا را تهویه نماید.

1 2 - تجهیزات تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمان

همچنین در ادامه به تهویه مورد نیاز برای برخی فضاها در ساختمان اشاره خواهیم داشت. به طور مثال تهویه آشپزخانه ها به دو صورت انجام می پذیرد، می توان بوسیله فن عمل جابه جایی و تعویض هوا را انجام داد به این روش که هر دو دقیقه یک مرتبه کل هوای آشپزخانه را تهویه می کند، روش دیگر استفاده از هود نصب شده بر روی اجاق خوراک پزی است که دود و هوای ایجاد شده توسط پخت و پز را بوسیله ی دودکش به بیرون و فضای آزاد هدایت می نماید.

تهویه توالت عمومی به ازای هر توالت ۱۰۰CFM و برای حمام ها به ازای هر سه دقیقه ۲۰ACH و ۱۵۰CFM لازم است در نظر گرفت. در تهویه استخرها عمومی میزان تعویض هوا ۸ACH و استخرهای خصوصی ۶ACH می باشد. تهویه موتورخانه به دلیل ایجاد تهویه مناسب و تامین اکسیژن مورد نیاز جهت احتراق مشعل گازی نصب شده بر روی بویلر برابر با ۳۲CFM به ازای هر متر مکعب بر ساعت می باشد.

به این صورت می توان به روشی اصولی و طبق قواعد وضع شده در خصوص صنعت تأسیسات ساختمان سیستم تهویه مطبوع متناسب با سازه را فراهم نمود.

امیدواریم مطلب تجهیزات تهویه مطبوع در تاسیسات ساختمان مفید بوده باشد لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات با دیگر کاربران آبرند به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: موارد مهم در تأسیسات ساختمان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی