خبر

تجارت 19 میلیارد دلاری ایران و چین در سال 99

به گزارش آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید روح اله لطیفی ،سخنگوی گمرک اظهار داشت : صادرات کشورمان به چین در سال ۹۹، ۲۶میلیون و ۵۸۵هزار تن به ارزش هشت میلیارد و ۹۵۴ میلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی ۲۳٫۶درصد و از لحاظ ارزش ۲۶درصد کل صادرات کشورمان در این سال به این کشور بوده است.

وی افزود: در سال گذشته، سه میلیون و ۵۴۳هزارتن کالا به ارزش ۹میلیارد و ۷۶۱میلیون دلار از کشور چین کالا به کشورمان وارد شده است که این میزان از لحاظ وزنی ۱۰٫۶درصد و از لحاظ ارزش ۲۵٫۳درصد کل واردات کشور در این سال را به خود اختصاص داده است.

لطیفی در ادامه گفت : اگرچه در سال گذشته چین هم در حوزه واردات و هم در صادرات شریک اول کشورمان بود، اما نسبت به سال ۹۸ در هر دو حوزه شاهد کاهش تجارت با این کشور بودیم.
وی توضیح داد: در سال ۹۸سهم کل تجارتمان با چین ۳۷میلیون و ۸۱۱هزارتن به ارزش ۲۰میلیارد و ۸۲۹میلیون دلار بود اما در سال ۹۹ با کاهش هفت میلیون و ۶۸۳هزار تنی، دو میلیارد و ۱۱۴میلیون دلار کمتر با این کشور تبادل کالا داشتیم که که این کاهش در صادرات، هفت میلیون و ۲۷۵هزارتن به ارزش ۶۰۷میلیون دلار بوده است و در خرید کالا از این کشور نیز، در این سال ۴۰۸هزارتن کالا نسبت به سال ۹۸ کمتر از چین وارد شده ، و یک میلیارد و ۵۰۷میلیون دلار کمتر واردات کالا داشته ایم.

لطیفی در خصوص عمده کالاهای صادراتی ایران به چین در سال ۱۳۹۹گفت : پسته، انواع خشکبار و ادویه، مواد اولیه معدنی و صنعتی، مصالح ساختمانی، متانول، پلی اتیلن، فرش، ظروف شیشه ای، شمش آهن، محصولات آهنی،خرما، انگور و میوه جات عمده کالاهای صادراتی ایران به چین در کنار مشتقات نفتی بوده است.

وی در خصوص کالاهای وارداتی از چین، تصریح کرد:ماشین الات و مواد اولیه صنعتی، تجهیزات پزشکی، حبوبات، مخمرها، کاغذ، چوب و تخته، پارچه و نخ، قطعات خودرو، انواع مفتول ها، لوازم ورزشی، دستگاه های داده پردازی، عینک و انواع مخمرها و بذر عمده کالاهای چینی بودند که در سال ۹۹به کشورمان وارد شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا