عمومیمقالات

تئوری هدف گذاری چیست؟

تئوری هدف گذاری چیست؟

تئوری تعیین هدف مکانیسم هایی را توصیف می کند که به بهترین وجه کارمندان را درگیر می کند و انگیزه می دهد. این به تاکتیک هایی اشاره دارد که می توانید برای افزایش بهره وری در تیم یا در سراسر سازمان خود از آنها استفاده کنید. این تاکتیک ها شامل تعیین اهدافی خاص و واقعی و در عین حال چالش برانگیز است.

بهترین شیوه ها در تعیین هدف نیز به تاریخ تکمیل پروژه نیاز دارند. نقاط عطف با موعد مقرر برای کارهای کوچکتر که بخشی از آن هدف هستند نیز به تیم شما انگیزه می دهند. در نهایت، نظریه پردازان هدف گذاری استفاده از حلقه های ارتباطی و بازخورد دو طرفه را پیشنهاد می کنند. برای مثال، جلسات منظم تعهد را افزایش می دهد، تنگناها و مشکلات دیگر را شناسایی می کند. و از همسویی هدف اطمینان حاصل کنید.

تاریخچه کوتاه در مورد نظریه هدف گذاری

تعیین اهداف برای تشویق کارگران و مدیران برای تکمیل وظایف ایده جدیدی نیست. به هر حال، اهرام مصر امروز به عنوان ادای احترامی برای تعیین و تکمیل اهداف بین نسلی ایستاده اند. با این حال، علم نظری مدرن توانایی زیادی برای تعیین کمیت آنچه «ما قبلاً می‌دانیم» دارد. در این فرآیند، مدل‌های قدیمی را مورد استفاده قرار می‌دهد، به طور عینی نقاط قوت آنها را محدود می‌کند، آنها را بهبود می‌بخشد و پیامدهایی را که ممکن است پرهزینه و معکوس باشند حذف می‌کند.

این در روانشناسی نیز صادق است. و ادوین آ. لاک، روانشناس، دکترا، و گری لاتام، دکترای تخصصی، هدف خود را بر انگیزه دادن به کار گذاشته اند. اوج مطالعات آنها در نسخه ۱۹۶۸ مجله رفتار سازمانی و عملکرد انسانی ظاهر شد. مقاله لاک، “به‌سوی نظریه انگیزه و مشوق‌های وظیفه، استاندارد جدیدی را در درک ابزارهای بهتر انگیزش وظیفه در محل کار ایجاد کنید. او دریافت که اهداف روشن، چالش برانگیز و واقع بینانه به بهترین وجه باعث ایجاد انگیزه در کارمندان می شود.

لاک نوشت:

[H]اهداف سخت منجر به سطح بالاتری از عملکرد نسبت به انجام اهداف آسان می‌شوند، و اهداف سخت خاص منجر به سطح بالاتری از عملکرد نسبت به عدم هدف یا هدف کلی «بهترین انجام دادن خود» می‌شوند.

او بعداً نتیجه گرفت:

اهداف از طریق جهت دادن توجه، بسیج تلاش، افزایش پشتکار و ایجاد انگیزه در توسعه استراتژی بر عملکرد تأثیر می گذارند. زمانی که اهداف مشخص و به اندازه کافی چالش برانگیز باشند، تنظیم هدف به احتمال زیاد عملکرد کار را بهبود می بخشد…

دستاوردهای عملکردی که او کشف کرد چشمگیر بود. در واقع، مقاله او توسط صنایع تحقیقاتی از رباتیک و تجارت گرفته تا آموزش و مطالعات در تصمیم‌گیری عمومی مورد استناد قرار گرفته است.

جرج تی دوران، مهندس ریتون، بعداً نظریه لاک را در کار خود در تعیین هدف به کار برد. مأموریت او برای اعمال یافته‌های لاک در چارچوبی مفید در مقاله‌اش ظاهر شد، «یک S.M.A.R.T وجود دارد. روشی برای نوشتن اهداف و مقاصد مدیریت” که در Management Review ظاهر می شود.

تعیین هدف هوشمند

بسیاری از مدل‌های تعیین هدف از تئوری تکامل یافته‌اند، اما اهداف SMART متنوع‌ترین و محبوب‌ترین آنها هستند. مخفف همچنین ویژگی هایی را که معمولاً در بیشتر حالت های هدف گذاری استفاده می شود را نشان می دهد. یعنی اهدافی را تعیین کنید که عبارتند از:

  • خاص: به جای جستجوی اهداف گسترده، آنها را به یک نتیجه خاص محدود کنید
  • قابل اندازه گیری: اطمینان حاصل کنید که نتیجه ای که می خواهید دستیابی قابل اندازه گیری است
  • دست یافتنی:اهداف غیر واقعی احتمال کمتری برای دستیابی دارند
  • مرتبط: اطمینان حاصل کنید که اهداف با اهداف شما هماهنگ هستند ارزش های کلی یا ماموریت شرکت
  • محدودیت زمانی: یک جدول زمانی برای تکمیل کار و همچنین تاریخ پایان نهایی تعیین کنید

استفاده از نظریه هدف گذاری در محل کار

محققان تئوری تعیین هدف را به ویژه برای محل کار طراحی کردند. از بسیاری جهات، وظیفه ایجاد انگیزه و درگیر ساختن کارکنان از طریق روش های آزمایش شده برای شما انجام شده است. اما مانند نرم افزارهای عالی، چالش پیش روی شما در “نصب” و استفاده از آن نهفته است.

زمانی را به تنهایی در قسمت جلویی پروژه اختصاص دهید. با استفاده از مدل SMART، اهدافی را که می خواهید به آن برسید، به دقت در نظر بگیرید. وظایفی را که به بهترین وجه برای هر کارمند مناسب است و چارچوب زمانی واقع بینانه لازم برای هر مرحله را تقسیم کنید. اما، به همان اندازه مهم، این را یک طرح به جای یک کار تکمیل شده در نظر بگیرید.

سپس، با اعضای تیم خود به عنوان یک گروه ملاقات کنید تا در مورد طرح کلی و تکالیف خود صحبت کنید. از نزدیک به بازخوردها گوش دهید در زمینه هایی از جمله بازه زمانی تا تکمیل، چه پشتیبانی اضافی آنها نیاز دارند و حتی جایی که خود هدف نهایی می تواند بهبود یابد. اجازه ندهید تیم شما برنامه شما را دیکته کند. در عوض، آن را یک جلسه استراتژی برای بیان جزئیات و بهبود اهداف کلی در نظر بگیرید. این اقدام به تنهایی به کمک می کند. یک محل کار با انگیزه تر و شادتر بسازید.

هنگامی که طرح شما نهایی شد، از ابزارهایی مانند صفحات گسترده و نرم افزارهای تیمی مانند Asana استفاده کنید تا همه را در دستیابی به وظایف خود نگه دارید. این ابزارها را با جلسات منظم فردی و گروهی برای کشف و رسیدگی به چالش‌های موجود در مسیر تقویت کنید. به یاد داشته باشید: این نوع ارتباط جزء اصلی تئوری هدف گذاری است.

استفاده از مدل های هدف گذاری در زندگی خود

تعیین اهداف خودمان می‌تواند چالش‌برانگیزتر از تعیین اهداف برای دیگران باشد. به عنوان مثال، تصمیمات احمقانه سال نو را که اغلب ما در نظر می گیریم، در نظر بگیرید. برای خودمان تنظیم کنیم مشکل عمدی نیست در عوض، قطعنامه‌های ما اغلب از روش SMART استفاده نمی‌کنند تا اطمینان حاصل شود که با انگیزه باقی می‌مانیم.

خود را یک کارمند در نظر بگیرید. چه به دنبال یادگیری یک مهارت جدید، بهبود سلامتی خود یا دستیابی به موفقیت های حرفه ای بیشتر، از همان تئوری تعیین هدف برای ایجاد انگیزه در یک عضو تیم یا زیردستان استفاده کنید. کتابهای تعیین هدف و کاربرگ های تعیین هدف می تواند به شما در تدوین اهدافی که به آنها پایبند بوده و به آنها دست یابید کمک کند!

عکس توسط LDprod/Shutterstock

Bryan Lindenberger 100x100 - تئوری هدف گذاری چیست؟

برایان از فضای دیجیتالی که هنر و فناوری در آن تلاقی می‌کنند لذت می‌برد. او به عنوان یک نویسنده در زمینه آموزش، بهداشت و سلامت و تولید کار کرده است. او همچنین به مشاغل کوچکتر در توسعه وب از جمله دسترسی و توسعه محتوا کمک می کند. او در اوقات فراغت خود مسیرهای پیاده روی در مرکز فلوریدا را طی می کند.

منبع : www.success.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا