ارزهای دیجیتال

بیت کوین ۷۱۰۰۰ دلاری در کره جنوبی؛ پدیده کیمچی پریمیوم دلیل اصلی این رشد

بیت کوین ۷۱۰۰۰ دلاری در کره جنوبی؛ پدیده کیمچی پریمیوم دلیل
اصلی این رشد

قیمت بیت کوین از نوسان شدید ماه مارس تاکنون تقریبا ثابت مانده است. قیمت این ارز دیجیتال حول قیمت ۵۷,۰۰۰ الی ۵۸,۰۰۰ دلار می‌چرخد و شاخص نوسان بیت کوین نیز بر روی ۳.۲۱ درصد قرار دارد.

هرچند در کشور کره جنوبی، احیای عرصه ارزهای دیجیتال و قوانین سختگیرانه منجر به افزایش قیمت بیت کوین شده است. اگر در حال حاضر بخواهید در صرافی بیت‌هامب بیت کوین بخرید باید ۱۱,۰۰۰ دلار بیشتر هزینه کنید. اما چرا این شرایط به وجود آمده است؟

بیت کوین روز جاری در صرافی Upbit در کشور کره جنوبی به رکورد قیمت ۷۹,۴۲۲,۰۰۰ وون معادل با ۷۱,۰۰۰ دلار رسید.

بیت کوین در کره جنوبی - بیت کوین ۷۱۰۰۰ دلاری در کره جنوبی؛ پدیده کیمچی پریمیوم دلیل
اصلی این رشد

کیمچی پریمیوم (Kimchi premium) اندیکاتوری است که بر اساس یکی از غذاهای سنتی کشور کره جنوبی نامگذاری شده است. این اندیکاتور، اختلاف بین قیمت داخلی و جهانی را نشان می‌‌دهد که در حال حاضر بیش از ۲۳ درصد است.

این موضوع گویای فرصت آربیتراژ شگفت‌انگیزی برای معامله‌گرانی است که توانسته‌اند با محدودیت‌های سختگیرانه کشور کره جنوبی در خصوص جریان سرمایه هماهنگ شوند. این محدودیت‌ها، انتقال پول به داخل و خارج از این کشور را چالش برانگیز می‌کند.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال این کشور به دلیل موانع قانونی، اجازه ثبت نام افراد خارجی را ندارند.

اگرچه افزایش Kimchi premium می‌تواند بیانگر افزایش قیمت بیت کوین باشد، اما فاصله زیادی با بالاترین سطح خود دارد. در ماه ژانویه ۲۰۱۸، کیمچی پریمیوم به ۴۷ درصد رسیده بود.

آینده صنعت ارزهای دیجیتال در کشور کره جنوبی به کدام سمت پیش خواهد رفت؟

آیا کیمچی پریمیوم به رشد خود ادامه می‌دهد یا متوقف می‌شود؟ نکته مهم‌تر این است که آیا این موضوع به احیای بازار ارزهای دیجیتال در کشور کره جنوبی منجر خواهد شد؟ به دلیل قوانین سختگیرانه و نامشخص، بازار ارزهای دیجیتال این کشور طی چند سال گذشته با رکود چشمگیری مواجه شده است. صرافی‌های جهانی OKEx و بایننس اخیرا به دلیل حجم معاملات کم و کاهش تعداد کاربران، فعالیت‌های خود در کره جنوبی را متوقف کرده‌اند. این موضوع باعث شد که اختلاف کیمچی در ماه فوریه به منفی ۶ درصد کاهش یابد.

تقویت بازار کره جنوبی و روند صعودی قیمت بیت کوین می‌تواند گویای احیای صنعت ارزهای دیجیتال در این کشور باشد. هرچند، عدم قطعیت و نامشخص بودن شرایط قانونگذاری می‌تواند ریسک‌های بیشتری را در آینده به وجود آورد.

کی یونگ جو مدیرعامل CryptoQuant در این خصوص گفته است:

به نظر می‌رسد سرانجام فردی توانسته است متوجه شود که چگونه از فرصت آربیتراژ ایجاد شده ناشی از کیمچی پریمیوم استفاده کند. حجم معاملات طی بازه ۳۰ دقیقه‌ای در صرافی Upbit بیشتر از بایننس بوده است. به نظر می‌رشد کاهش حجم معاملات به دلیل کاهش کیمچی است.

با این حال آربیتراژ در شرایط کنونی با چالش‌هایی همراه خواهد بود. خرید بیت کوین در صرافی‌های غربی و فروش آن در صرافی‌های کره‌ای به دلیل آنکه این صرافی‌ها تنها معاملات جفت شده با وون کره (KRW) را پشتیبانی می‌کنند دشوار خواهد بود.

کاهش ۶ درصدی قیمت بیت کوین؛ اثر کیمچی کمرنگ شد

کی یونگ جو در چت تلگرام به خبرنگار کوین‌دسک اطلاع داد که پس از اعلام تعلیق واریز و برداشت وون کره در صرافی Upbit، قیمت بیت کوین با کاهش مواجه شد. او در توییت دیگری به انتقال ارزهای دیجیتال توسط نهنگ‌ها به صرافی‌های کره‌ای اشاره کرد.

وی در ادامه توضیح داد که این فروش کنونی بیت کوین در این کشور به ندرت در قیمت جهانی آن تاثیر خواهد گذاشت. زیرا حجم معاملات این کشور کمتر از ۲٪ از حجم معاملات جهانی را تشکیل می‌دهد. این مقدار در سال ۲۰۱۷ برابر با ۸٪ بوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا