خبر

بورس و دو مسکن جدید!

بورس و دو مسکن جدید!

191919 909 - بورس و دو مسکن جدید!  مجله اینترنتی مشاغل آبرند– شورای عالی بورس سرانجام بعد از فراز و نشیب‌های بسیار دوباره تصمیم گرفت دامنه نوسان را متقارن و مثبت و منفی پنج کند. این درحالی است که دامنه نوسان زمستان سال گذشته به مثبت ۶ و منفی دو و از ابتدای اردیبهشت به منفی سه افزایش یافته بود و انتقادات زیادی را در پی داشت. زیرا هرچند محدود کردن دامنه منفی در روز‌هایی که بازار سرمایه چراغ قرمز جلو میرود، از کاهش ارزش سهم‌های بنیادی جلوگیری میکرد، اما باعث شده بود نقدشوندگی بازار زیر سوال برود.

زیرا برای مثال، سهمی ۱۵۰۰ تومان قیمت دارد، اما عده‌ای اعتقاد دارند که این سهم ۱۳۰۰ تومان می‌ارزد؛ بنابراین باید قیمت سهم کاهش یابد تا خریدار پیدا کند. اما محدود کردن دامنه منفی باعث می‌شد سهم روی قیمت ۱۴۰۰ تومان ثابت بماند. در این شرایط نه فروشنده می‌تواند سهم را با قیمت پایین‌تر بفروشد (حتی اگر اعتقاد داشته باشد سهم با قیمت پایین‌تر می‌ارزد) و نه خریدار با قیمت ۱۴۰۰ سهم را می‌خرد. این فرایند باعث کاهش نقدشوندگی بازار می‌شود.

این درحالی بود که بسیاری از صاحب نظران بر این باور بودند که بازار سرمایه تحت تاثیر ابهامات موجود در شرایط اقتصادی و سیاسی کشور از جمله قیمت دلار، وضعیت مذاکره با آمریکا، انتخابات ریاست جمهوری و… است و به همین دلیل نمی‌توان گفت دامنه نوسان نامتقارن تصمیم ۱۰۰ درصد نادرستی به شمار می‌آید.


بیشتربخوانید:بورس در انتظار خبرهای خوب اقتصادی


در هر صورت قرار است دامنه نوسان از فردا به مثبت و منفی ٥ تغییر یابد. همچنین حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا در تمامی نماد‌های معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران به ۱۵ میلیارد ریال تغییر خواهد یافت.

این دو تصمیم باعث می‌شود اصلاح قیمتی سهم‌ها سریع‌تر صورت بگیرد و چنانچه سهم‌ها بخواهند در آینده رشد کنند، با مبالغ کمتری از معامله رشد کنند و قیمت پایانی بخورند و این موضوع به افزایش نقدشوندگی بازار کمک میکند. البته توجه به این نکته ضروری است که این تصمیم هم مانند سایر تصمیم‌ها مسکن بازار بوده و همچنان راه حل به تعادل رسیدن بورس، تزریق منابع جدید است.

منبع: ایسنا

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا