ارزهای دیجیتال

بنیان‌گذار پی‌پل: چین از بیت کوین به‌عنوان «سلاح مالی» در مقابل آمریکا استفاده می‌کند

بنیان‌گذار پی‌پل: چین از بیت کوین به‌عنوان «سلاح مالی» در
مقابل آمریکا استفاده می‌کند

پیتر تیل، هم‌بنیان‌گذار شرکت پرداخت پی‌پل (PayPal) با بیان اینکه چین از بیت کوین به‌عنوان «سلاح مالی» علیه ایالات متحده استفاده می‌کند، از دولت واشنگتن خواست از نقطه‌نظر ژئوپلوتیک در رابطه پکن و بیت کوین بازنگری کند.

به گزارش کوین تلگراف، پیتر تیل (Peter Thiel) هشدار داد که دولت مرکزی چین احتمالاً از بیت کوین به‌عنوان ابزاری برای تضعیف سیاست خارجی و پولی آمریکا حمایت می‌کند. او افزود که پکن تلاش کرده از یورو هم به همان منظور استفاده کند.

تیل درباره اینکه آیا ارز دیجیتال ملی بانک مرکزی چین می‌تواند وضعیت دلار آمریکا را به‌عنوان ارز ذخیره جهانی تهدید کند، سخنرانی می‌کرد. این سخنرانی در رویدادی مجازی که به میزبانی مؤسسه غیرانتفاعی محافظه‌کار «بنیاد ریچارد نیکسون» (Richard Nixon Foundation) برگزار شد، ایراد گردید.

تیل که به طرفداری از بیت کوین مشهور است، با اشاره به یوان دیجیتال چین، اظهار داشت که «یک استیبل کوین داخلی در چین» همانند « دستگاه اندازه‌گیری تمامیت‌خواهی» عمل خواهد کرد. او درعین‌حال افزود که ممکن است چین به بیت کوین به‌عنوان ابزاری برای از بین بردن سلطه دلار نگاه کند.

هم‌بنیان‌گذار پی‌پل ادامه داد:

چینی‌ها دوست ندارند ایالات متحده این ارز ذخیره [دلار] را داشته باشد؛ زیرا اهرم فشار زیادی را در مورد زنجیره‌های تأمین نفت و هر چیزی از این قبیل [به آمریکا] می‌دهد.

به گفته تیل:

هرچند من حامی ارزهای دیجیتال و طرفدار افراطی بیت کوین هستم، اما نمی‌دانم در این مقطع باید بیت کوین را تا حدی به‌عنوان یک سلاح مالی چینی علیه ایالات متحده تصور کرد که پول فیات را تهدید می‌کند یا نه. اما بیت کوین دلار آمریکا را به‌طور خاص تهدید می‌کند.

تیل به تلاش‌های چین در سال‌های اخیر برای انجام معاملات نفتی با یورو اشاره کرد که با هدف تضعیف جایگاه جهانی دلار انجام می‌شود. او اظهار داشت:

من فکر می‌کنم می‌توان یورو را به‌عنوان بخشی از سلاح چینی در برابر دلار در نظر گرفت؛ در دهه گذشته واقعاً این طور نشده، اما چین تمایل داشته دو ارز ذخیره مانند یورو را ببیند.

تیل با طرح این گمانه‌زنی که چین واقعاً نمی‌خواهد یوان به ارز ذخیره جهانی تبدیل شود، یادآور شد که در این صورت دولت چین مجبور خواهد بود در کنار اقداماتی که تمایلی به انجام آن ندارد، حساب‌های سرمایه خود را نیز باز کند.

به‌این‌ترتیب، او نتیجه می‌گیرد که حمایت از بیت کوین ابزاری عالی را در اختیار چین می‌گذارد تا جایگاه دلار را در سطح بین‌المللی تضعیف کند:

چین می‌خواهد برای تضعیف [دلار] کاری کند؛ چین هدف بلندمدت برای بیت کوین دارد، و آمریکا احتمالاً از منظر ژئوپلیتیک باید پرسش‌های سخت تری را درباره طرز کار دقیق این شیوه مطرح کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا