ارزهای دیجیتال

بررسی ۵ روندی که باعث رشد توکن های NFT خواهند شد

بررسی ۵ روندی که باعث رشد توکن های NFT خواهند شد

فروش‌های نجومی NFTها کمتر شده، اما تأثیر این فناوری همچنان احساس می‌شود. هیجان گسترده سه ماه گذشته پیرامون رشد توکن های NFT در حال تبدیل شدن به یک واقعیت عملیاتی اساسی‌تر است. میزان جستجوی واژه NFT‌ در گوگل، با انفجار ICOها در سال ۲۰۱۷ مقایسه می‌شد که اکنون این میزان جستجو با ۴۰ درصد ریزش مواجه شده است؛ اما در این میان، ۵ روند وجود دارند که می‌توانند به رشد توکن های NFT کمک کنند. در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.

اکنون رشد توکن های NFT در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

google searches 1 - بررسی ۵ روندی که باعث رشد توکن های NFT خواهند شد

حجم عظیم هیجان ان اف تی‌ها در سه ماه گذشته، اکنون در حال تبدیل شدن به ماهیت واقعی‌تری است؛ هیجان اولیه کاهش یافته و در حال ایجاد پایه‌های محکم‌تری برای بلندمدت است.

همانطور که اشاره کردیم و در تصویر بالا نیز می‌بینید، درست مانند ICOهای سال ۲۰۱۷، بازار NFTها نیز با رشد بسیار زیادی روبرو شدند؛ اما اخیرا با ۴۰ درصد کاهش جستجو در گوگل روبرو شدند.

طبق آمار The Block و Crypto Art Data، حجم معاملات ماهیانه پلتفرم‌های NFT که مبتنی بر بلاک چین اتریوم هستند، از ۲۰۰ میلیون دلار به ۱۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است. اگر پلتفرم NBA Top Shots پروتکل فلو دپر را به این آمار اضافه کنیم (که به حجم معاملات هفتگی آن ۲۵ میلیون دلار اضافه شده)، می‌بینیم که تعداد تراکنش‌ها و کاربران این پروژه به طور میانگین حدود ۴۰۰.۰۰۰ است و چند هزار کاربر دیگر نیز در بقیه فضای وب ۳ پخش شده‌اند.

این چیزی است که ما در بازی کریپتوکیتیز در سال ۲۰۱۷ مشاهده کردیم؛ با این تفاوت که در مورد سال ۲۰۲۱ این موضوع کاملا اشتباه است. اگر در آن سال کاربری با CryptoPunks، SuperRare یا Archillect تعامل داشت و توکن جایزه می‌گرفت، اکنون دارای ثروت بسیار زیادی می‌شد. در سال ۲۰۲۰، Dapper Labs پروژه Top Shot را آغاز کرد. در همین دوران، صدها شرکت و پروتکل جدید و هزاران سازنده و جمع آوری کننده به اکوسیستم اتریوم اضافه شدند؛ مهم‌تر از همه، NFTها چیزی که ما به عنوان طبیعت اینترنت و نوآوری می‌دانستیم را به کلی تغییر دادند؛ تزریق بازارهای مالی و مدل‌های پایدار، که نیازی به تبلیغات یا انتشار نداشتند و به جای آن، به اعتبار و جامعه‌ای متعهد وابسته بودند. 

ایده اصلی این بود که اپلیکیشن‌ها می‌توانند به عنوان پروتکل‌هایی بر روی یک شبکه متن باز ساخته شوند و جایگاه خود را محکم کنند؛ مخصوصا که این برنامه‌ها با اقتصاد و رسانه مرتبط هستند. در واقع، این اتفاق افتاد و همچنان به موفقیت خود ادامه می‌دهد. اگر ما مرز بین جذب سرمایه با استفاده از توکن و پذیرش دیفای را حذف کنیم، موارد استفاده Defi را می‌بینیم، که با توهم ICOهای سال ۲۰۱۷ بسیار تفاوت دارد؛ بدون کاربرد، هیچ پروژه‌ای نمی‌تواند رشد کند.

Endgame یک بازی ویدیویی است. بازیکنان این بازی، باید آن را بخرند و تا انتها بازی کنند. برخی بازیکنان این بازی نیز ممکن است به طور کامل با آن درگیر شوند و این بازی برای آنها تبدیل به یک محیط اجتماعی شود و با دیگر بازیکنان درباره پیشرفت‌های خود در بازی صحبت کنند. این افراد که تعداد آنها بسیار کم است، با افراد عادی تفاوت دارند و با بازی در سطح دیگری تعامل دارند و به جای ۲۰۰ ساعت، ممکن است ۲۰۰۰ ساعت در این محیط اجتماعی حضور داشته باشند.

در مورد اتریوم، NFTها شبیه به بازی Endgame هستند. دلیل این که CryptoPunks به حفظ ارزش بیشتر از ۵۰۰۰۰ دلاری خود ادامه می‌دهد، این است که فضای آن کاملا اجتماعی است و نماد فرهنگی بازی‌های مالی اتریوم است. گیمرهایی که پاداش‌ها و جوایز زیادی در این بازی به دست آورده‌اند، به دیگر افراد نیز بازی را تبلیغ می‌کنند.

اکنون بیایید به آینده بلندمدت این فرایند فکر کنیم. رشد توکن های NFT در چند سال آینده چگونه خواهد بود؟ این ۵ روند می‌تواند به ما دیدگاهی از آینده رو به رشد NFT بدهد:

تاثیر رسانه‌های واسطه و شبکه‌های IP سازمانی بر رشد توکن های NFT

هنگامی که بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ سقوط کرد، بیشتر صنعت رمزنگاری به مدل‌های فعال سازمانی بازگشت. این به معنای تحول شبکه‌ها و پروتکل‌های خصوصی مجاز برای پشتیبانی از موارد استفاده شامل اشخاص بزرگ مالی، دولتی یا تجاری بود. این امر منجر به ایجاد دارایی‌های دیجیتالی بزرگ و ابتکارات مشاوره‌ای (مانند R3 ،IBM، دارایی دیجیتال و غیره) شد که بر تبدیل فعالیت اقتصادی سنتی به یک نسخه بلاکچینی کنترل شده متمرکز بود.

نتیجه تا به امروز تسریع در توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و بازارهای سرمایه‌ای و زنجیره‌های تامین مبتنی بر بلاکچین بوده است. دنیای سنتی باید در دنیای جدید ادغام شود تا بتواند برای شما درآمدزایی کند.

در مورد رسانه‌های سنتی نیز همین اتفاق رخ خواهد داد. متصدیان بزرگ و ناشران فعلی رسانه‌ها در حوزه‌های هنر، موسیقی و فیلم می‌خواهند کاربردهای گسترده NFT را کشف کنند. بر خلاف شرکت‌های مالی که مشمول انطباق قانونی هستند، شرکت‌های رسانه‌ای ذاتا خلاق هستند و آزادی عمل بیشتری دارند. تعامل آنها با فناوری بلاک چین احتمالا جایگزین‌های جدیدی در مورد معنای NFTها و چگونگی ایجاد ارزش ایجاد می‌کند. بنابراین به جای بررسی چگونگی محدود کردن دامنه فناوری، شرکت‌های رسانه‌ای بزرگ نحوه گسترش آن را می‌پرسند و راه‌هایی را برای پیشرفت این فناوری پیشنهاد می‌دهند.

تلاش‌هایی مانند Palm از ConsenSys مانند اثر هنری Damien Hirst و همچنین رشد مداوم Flow و شرکای سازمانی آن، نشانی از تغییر روند این حوزه است. خروجی خلاقانه این حوزه، چه در مجامع رسانه‌ای و چه در بین افراد مشهور باشد، به رشد وب ۳ ادامه خواهد داد.

بلاک چین محیطی برای تولید آثار هنری هنر

هنر و آثار خلاقانه بازتابی از محیطی است که در آن ساخته شده است. اشیاء دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین، امروزه ترجمه‌ای ساده از فایل‌های تصویری و ویدئویی وب ۲ و از نظر اقتصادی به نسخه‌های کمیاب مشابه هستند. این نسخه مانند سناریویی در گذشته است؛ مانند طرح اولیه آیفون که شبیه تصاویر قفسه‌های كتاب و دفترچه یادداشت كاغذی بود، اما با آیكون‌های مسطح و ساده جایگزین شد تا استفاده از نرم افزار آسان شود. معنی این اتفاق این است که اشیاء خلاقانه آینده در وب ۳، با صفات بومی وب ۳ مرتبط خواهند بود.

برای مثال می‌توان Async Art، Art Blocks ،EthBlock.art ،EulerBeats و Hic et Nunc را مثال زد. این‌ها تنها ترجمه ویدیوهایی نیستند که در یک شناسه رمزگذاری شده متصل شده باشند؛ بلکه این آثار از رسانه به عنوان مکانی برای ورود به دنیای جدید استفاده می‌کنند.

در مورد Async، هر دو قطعه بصری و قطعات موسیقی به لایه‌هایی برش داده می‌شوند که می‌توانند متعلق به نهادهای مختلف باشند. آنها ممکن است حالت‌ها یا اجزای مختلفی از کل را انتخاب کنند و قابل مبادله باشند. صندوق‌های سرمایه گذاری یا انجمن‌ها ممکن است برای جایگزینی خاصی از یک قطعه هنری یا موزیک رقابت کنند. در نتیجه این اتفاق، از مالکیت به عنوان بخشی از رسانه استفاده می‌کنند.

تاثیر موزه‌های دیجیتال و DAOها بر رشد توکن های NFT

جنبه‌های مشترک این اقتصاد نیز در حال دیجیتالی شدن است. مجموعه‌های سرمایه گذاری تعریف شده توسط نرم افزار، موسسات مستقل غیرمتمرکز نامیده می‌شوند که می‌توانند طی چند روز ساخته شده و در قیمت‌های بسیار بالایی معامله شوند.

یکی از این نمونه‌های NFT، ویدئویی است که توسط Pplpleasr ایجاد شده بود؛ این ویدیو در ابتدا برای تبلیغ یونی سواپ ساخته شد، اما بعدا برای جنبش StandWithAsians# در واکنش به اتفاقات آتلانتا نیز فروخته شد. این قطعه در طی این فروش، ۵۲۵۰۰۰ دلار به دست آورد.

این تنها نمونه از یک سازمان خودمختار هنری نیست؛ از جمله نمونه‌های دیگر آن می‌توان به Flamingo DAO ،BeetsDAO ،WhaleDAO اشاره کرد. چنین گروه‌هایی دارای صندوق‌های گالری اشیاء دیجیتالی مربوط به فرهنگ هستند که گاهی اوقات، صندوق‌ها کاملا توکنیزه شده و به عنوان دارایی‌های شبه NFT معامله می‌شوند.

به دلیل قابلیت همکاری اساسی اتریوم، این ساختار مالی می‌تواند به سرعت انجام شود. توکن‌های غیر قابل تعویض را می‌توان به آدرس‌های خاص ارسال کرده و رمز گذاری کرد و حتی می‌توان توکن‌های جدیدی ایجاد کرد که توسط آنها، از NFTها به عنوان وثیقه استفاده شود. تحقق این امر در دنیای واقعی دشوار است؛ اما در دنیای غیرمتمرکز، چنین مواردی را می‌توان طی چند ماه ساخت. به عنوان مثال می‌توان به B20 (صندوق Beeple توکنیزه شده Metakovan) و NFTX (سازنده صندوق CryptoPunks) اشاره کرد.

این نه تنها نوعی کسب و کار است، بلکه به معنای قدردانی و درگیر شدن با هنر است. پس از خرید، اشیاء دیجیتالی می‌توانند در پلتفرم‌های مختلف از Cryptovoxels گرفته تا Decentraland نصب و نمایش داده شوند. این دنیاهای مجازی را می‌توان مانند Minecraft یا Roblox ساخت. با این حال، آنها همچنین در دنیای املاک و مستغلات کمیاب نیز ورود کرده‌اند و این املاک و مستغلات دیجیتالی می‌توانند مبادله و خریداری شوند، که این موضوع به معنای فعالیت و رشد اقتصادی آثار هنری است.

IPFS و پشتیبانی چند زنجیره‌ای

decentraland 1 1024x878 - بررسی ۵ روندی که باعث رشد توکن های NFT خواهند شد

با NFT شما واقعاً چه چیزی دارید؟ واقعا NFT چیست؟ پاسخ کوتاه این است که شما یک ارجاع به فایلی دارید که در جاهای دیگر با حداکثر امنیت، ولی به صورت پیچیده ذخیره شده است.

این پیچیده است؛ زیرا هر پلتفرم مبتنی بر اتریوم (به عنوان مثال، Nifty Gateway ،Super Rare ،Rarible، Foundation و غیره) ممکن است روش‌های متفاوت‌تری در برخورد با ایجاد، سوزاندن و معامله این اشیا داشته باشد. آنها قراردادهای هوشمند خود را برای رعایت استانداردها رمزگذاری می‌کنند؛ اما هنوز اختلافاتی در زمینه اجرا وجود دارد.

به احتمال زیاد NFT حاوی مرجعی است که نشان می‌دهد آن فایل در IPFS به عنوان پروتکل ذخیره سازی فایل غیرمتمرکز ذخیره می‌شود؛ این بدان معناست که اگر ارائه دهنده وب سایت خاص شما از کار بیفتد، فایل شما همچنان در فضای پیچیده اینترنت باقی خواهد ماند.

محبوبیت NFT در پلتفرم‌های مستقر در شبکه غیر از اتریوم، پیچیده‌تر است؛ زیرا آنها به اندازه کافی غیرمتمرکز نیستند تا بتوانند یک سیستم حق مالکیت قابل اعتماد فراهم کنند. ما به Flow و نرم افزار قدرتمند NBA Top Shot اشاره کرده بودیم. اما مشخص نیست که اگر Dapper Labs فعالیت خود را متوقف کند و همه نودهای Flow که بصورت خصوصی اجرا می‌شوند، آفلاین شوند، چه اتفاقی برای اشیاء دیجیتال شما می‌افتد.

در مورد بایننس اسمارت چین نیز می‌توان اظهارات مشابهی ارائه داد. اما ما شاهد هستیم که Tezos و پروژه Hic et Nunc نیز از IPFS به عنوان ستون فقرات ذخیره سازی فایل استفاده می‌کنند. بنابراین شاید پاسخ این باشد که IPFS، توکن‌های غیر قابل تعویض را حتی در دنیای چند زنجیره ای ایمن می‌کند؛ شاید به همین دلیل است که فایل کوین حجم بازار ۱۰ میلیارد دلاری دارد.

ادغام در دیفای و مدیریت سبد سهام

در آخر، ما به شما یادآوری می‌کنیم که اشیاء دیجیتال، بیان اقتصادی یک کار فرهنگی هستند. هنر در دنیای فیزیکی بازدهی مالی ایجاد می‌کند و به گزارشات مالی متصل است.

یک فرد می‌تواند موزه‌ای با انواع آثار هنری برای خود داشته باشد و به آن به عنوان یک دارایی نگاه کند؛ یک کلاس دارایی که ۲ تریلیون دلار ارزش دارد.

برای این منظور، انتظار داریم که هنرهای سنتی و نوظهور را به سیستم‌های مالی سنتی و نوظهور متصل کنیم. در حال حاضر دنیای مالی به طور جدی پل‌هایی را برای مشتریان در حال حرکت به بیت کوین و دارایی‌های کریپتویی ایجاد می‌کند؛ چه از طریق وجوه قابل معامله در بورس، حساب‌های PayPal مستقر در Paxos یا ارائه دهندگان مشاور مالی مانند Onramp Invest. سیستم‌های مالی نیز به همین ترتیب نیاز به ادغام دارایی‌های مبتنی بر NFT در سیستم‌های مدیریت سبد سهام و تخصیص دارایی دارند.

این ممکن است برای نسل اول سرمایه گذاران رمزنگاری که در نهایت علیه یکدیگر بازی می‌کنند، اهمیتی نداشته باشد؛ اما تقریبا برای بقیه مهم خواهد بود. شرکت‌هایی مانند Lobus در حال تحقیق در این حوزه و ایجاد پل ارتباطی بین دنیای هنر موجود و دنیای نوظهور و تأمین مالی آن هستند. می‌توانید مجموعه عملکرد مشابهی را در Zapper برای NFTها مشاهده کنید که در کل دارایی‌های قابل تعویض و غیرقابل تعویض شما، قیمت تمام شده بازار را مشخص می‌کند.

جمع بندی

در نهایت همه این اشیاء خلاقانه در تمام کاربردها به دیفای متصل می‌شوند. آنها به عنوان وثیقه برای وام گرفتن یا به صورت جزئی برای سرمایه گذاری یا متصل به ابزارهای درآمد ثابت یا به عنوان توکن‌های حاکمیت و مشارکت مفید خواهند بود. توکن های غیر قابل تعویض علائمی از وجود جوامع مشارکتی هستند، که با استفاده از مکانیزم‌های اقتصادی و اقتصاد غیرمتمرکز، تجارب و روایت‌های جدیدی را برای کاربران فراهم می‌کنند. این باعث رشد توکن های NFT خواهد شد.

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا