خبر

«بدترین دولت به‌روایت آمار»/ رکورد نقدینگی خانمان‌سوز هم به دولت حسن روحانی رسید/ افزایش 3000هزار میلیارد تومانی در 8سال

«بدترین دولت به‌روایت آمار»/ رکورد نقدینگی خانمان‌سوز هم به
دولت حسن روحانی رسید/ افزایش ۳۰۰۰هزار میلیارد تومانی در
۸سال

به گزارش خبرنگار اقتصادی آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم، یکی از مهمترین عوامل ایجاد تورم ساختاری در اقتصاد ایران که به کاهش قدرت خرید مردم و فقر معیشتی منجر شده است، افزایش بی‌ضابطه نقدینگی است که به‌دلیل عدم هدایت آن به‌سمت تولید، از بازارهای سفته‌بازی سر در می‌آورد و منجر به رشد سطح عمومی قیمتها می‌شود.

 

بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی که جدول آن در انتهای این گزارش می‌آید، مقایسه نرخ رشد نقدینگی در ۱۰ دولت گذشته از سال ۶۰ تاکنون نشان می‌دهد، دولت آقای حسن روحانی با رشد نقدینگی ۶۴۳٫۴درصدی طی سالهای ۹۲ تا پایان سال ۹۹، رکورددار بالاترین نرخ رشد نقدینگی بین این دولتها بوده و بدترین عملکرد را در این زمینه داشته است.

لازم به ذکر است که حجم نقدینگی در پایان سال ۹۱ برابر ۴۶۰ هزار میلیارد تومان بوده که در آذرماه سال ۹۹ به ۳۱۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در پایان سال ۹۹ به بیش از ۳۴۲۱ هزار میلیارد تومان برسد.

این در حالی است که حجم نقدینگی در دولت احمدی‌نژاد از ۶۸ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۸۳ به ۴۶۰ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۹۱ رسید و رشد ۵۷۰درصدی را تجربه کرد و در دولت خاتمی هم حجم نقدینگی از ۱۱۶ میلیارد تومان در پایان سال ۷۵ به ۶۸ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۸۳ رسید که رشد ۴۸۶درصدی را نشان می‌دهد.

جالب است که حجم نقدینگی در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی هم تقریباً به‌اندازه دولت حسن روحانی افزیش یافته است با فاصله بسیار ناچیز. نقدینگی ۱۵۶۸ میلیارد تومانی در پایان سال ۶۷ به ۱۱۶ میلیارد تومان در پایان سال ۷۵ رسید که رشد ۶۴۳٫۳ درصد داشته است.

در دوران جنگ هم نقدینگی کمترین رشد را داشته و از ۴۵۰ میلیارد تومان در پایان سال ۵۹ به ۱۵۶۸ میلیارد تومان در سال ۶۷ رشد که از رشد ۲۴۸درصدی خبر می‌دهد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - «بدترین دولت به‌روایت آمار»/ رکورد نقدینگی خانمان‌سوز هم به
دولت حسن روحانی رسید/ افزایش 3000هزار میلیارد تومانی در
8سال

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - «بدترین دولت به‌روایت آمار»/ رکورد نقدینگی خانمان‌سوز هم به
دولت حسن روحانی رسید/ افزایش 3000هزار میلیارد تومانی در
8سالgif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - «بدترین دولت به‌روایت آمار»/ رکورد نقدینگی خانمان‌سوز هم به
دولت حسن روحانی رسید/ افزایش 3000هزار میلیارد تومانی در
8سال

منبع: خبرگزاری تسنیم+

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا