خبر

با مزایای سبدگردانی بورس آشنا شوید

به گزارش آبرند به نقل از پول نیوز، مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در خصوص مزایای سبدگردانی اظهار کرد: سبدگردانی فعالیتی در قالب شرکت‌های حقوقی و تحت مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور انجام سرمایه گذاری غیر مستقیم است.

او افزود: در بند ۴ ماده یک دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان سازمان بورس، سبدگردانی عبارت است از، «تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه گذار معین توسط سبدگردان در قالب قراردادی مشخص به منظور کسب انتفاع برای سرمایه گذار». با توجه به تعریف فوق، هر شخص حقوقی که مجوز فعالیت سبدگردانی را از سازمان بورس دریافت کرده، یک سبدگردان قانونی است.

وی بیان کرد: مدیریت غیر مستقیم دارایی مردم در قالب سبد‌های اختصاصی، صندوق‌های سهامی و صندوق‌های مختلط و درآمد ثابت در ازای دریافت کارمزد مشخص، مهمترین فعالیت این نهاد مالی است.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص اینکه چه افرادی مشتریان سبدگردان‌ها هستند؟ گفت: اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد سرمایه گذاری غیر مستقیم در بورس و اوراق بهادار دارند و تخصص لازم برای اینکار را ندارند، در قالب قرارداد‌های سبدگردانی یا سرمایه گذاری در واحد‌های سرمایه گذاری، صندوق‌های سرمایه گذاری تحت مدیریت سبدگردان‌ها مهمترین مشتریان سبدگردان‌ها هستند.

وی تاکید کرد: البته برخی سبدگردان‌ها خدمات مدیریت صندوق‌های بازارگردانی، صندوق‌های جسورانه یا مشروط به اخذ مجوز جداگانه، خدمات مشاوره سرمایه گذاری، مشاوره عرضه و پذیرش اوراق بهادار را نیز ارائه می‌کنند.

قلی پور در رابطه با فواید سبدگردان‌ها اظهار کرد: مهمترین مزیت استفاده از خدمات سبدگردانی، سرمایه گذاری غیرمستقیم از طریق نهادی حرفه‌ای است. مدیران و کارشناسان سبدگردان‌ها به تفکیک هر لاین، خدمت و برای سطوح مختلف دارایی تحت مدیریت سازمان بورس و اوراق بهادار باید تایید صلاحیت شوند و از حداقل الزاماتی مثل، داشتن مدارک حرفه‌ای بازار سرمایه و تجربه کاری برخوردار باشند.

وی افزود: در کنار فواید نام برده شده، عملکرد و فعالیت‌های سبدگردان‌ها دائما تحت نظارت و بازرسی سازمان بورس است و امکان کلاهبرداری یا سوءاستفاده تقریبا صفر است.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص اینکه، اگر افراد پول‌های کلان خود را به سبدگردان‌ها بسپارند، کمتر ضرر می‌کنند، تصریح کرد: بسیاری از آسیب دیدگان در بورس، اصول اولیه سرمایه گذاری به ویژه تنوع سبد دارایی را رعایت نکرده بودند، در حالی که سبدگردان‌ها به خاطر الزامات قانونی یا اصول حرفه‌ای سرمایه گذاری کمتر آسیب دیدند، هر چند در سقوط ۵۰ درصدی بازار همه به درجه‌ای آسیب دیدند، ولی بعضی از تازه وارد‌ها تا ۸۰ درصد دارایی خود را از دست داده اند.

وی افزود: همچنین ابزار‌های در دست سبدگردان‌ها هم متنوع است و در بازاری با چشم انداز بد می‌توانند سرمایه مردم را به سمت ابزار‌هایی مثل، اوراق بدهی یا صندوق‌های با درآمد ثابت سوق دهند.

قلی پور در پاسخ به این پرسش که، آیا سبدگردان‌ها دارای مجوز هستند؟ تشریح کرد: بله لیست شرکت‌های دارای مجوز در سایت سازمان بورس موجود است و بروزرسانی می‌شود. اساسا هر گونه واسطه گری مالی به علت ریسک بسیار بالای اعتبار، ارائه دهنده خدمات به شدت کنترلی و تحت نظارت، بر اساس مقررات متعدد است و سازمان بورس، بانک مرکزی و بیمه مرکزی تمام فعالیت‌های واسطه گری مالی را کنترل می‌کنند.

وی افزود: البته ممکن است این فعالیت بدون مجوز هم صورت بگیرد، ولی وجاهت قانونی ندارد و مردم به هیچ وجه اعتماد نکنند.

کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: برای اعتماد عمومی، بررسی مجوز سبدگردان‌ها کفایت می‌کند، ولی برای اعتماد حرفه‌ای بهتر است افراد به گزارشات سازمان بورس در خصوص رتبه بندی سبدگردان‌ها از نظر عملکرد مراجعه کنند.

قلی پور در پایان در خصوص مشکلات سبدگردان‌ها بیان کرد: مهمترین مشکل سبدگردان‌ها شناخت پایین مردم و ضعف در فرهنگ سرمایه گذاری غیر مستقیم است، با این حال جذب نیروی انسانی با مشخصات مد نظر سازمان بورس به خصوص کمبود دارندگان مدارک حرفه‌ای (بعضا نیروی انسانی حرفه‌ای وجود دارد، ولی مدارک حرفه‌ای مورد نظر سازمان را ندارد)، عدم امکان جذب سرمایه‌های کوچک در قالب سبدگردانی به خاطر هزینه‌های عملیاتی (با راهکار ارائه مجوز سبد‌های اشتراکی توسط سازمان بورس) و همچنین بوروکراسی و سخت گیری‌های شدید نهاد ناظر در اخذ مجوز‌های فعالیت بویژه در حوزه صندوق‌های سرمایه گذاری و ایجاد شعب است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا