ارزهای دیجیتال

بانک مورگان استنلی: رمزارز بانک مرکزی تهدیدی برای ارزهای دیجیتال نیست

بانک مورگان استنلی: رمزارز بانک مرکزی تهدیدی برای ارزهای
دیجیتال نیست

در گزارشی که اخیرا بانک مورگان استنلی منتشر کرده آمده است که رمزارز بانک مرکزی (CBDC) هیچ کشوری تهدیدی برای بازار ارزهای دیجیتال به حساب نمی‌آید.

اگرچه بانک‌های مرکزی مخالفت‌های زیادی با فناوری‌های غیرمتمرکز دارند، با این حال رمز ارز معرفی شده توسط بانک‌های مرکزی تهدیدی برای ارزهای دیجیتال نخواهند بود. حداقل این نگاه متخصصان بانک Morgan Stanley است.

به گفته آنها دارایی‌های دیجیتال و غیرمتمرکز کابردهای دیگری دارند که برای سرمایه‌گذاران و طرفداران آن بسیار جذاب‌تر هستند.

محصولات مختلف با یکدیگر رقابتی ندارند

به نقل از چیتان آهیا مدیر اقتصادی بانک مورگان استنلی، متخصصان بانکی معتقدند غیر متمرکزسازی به طرز تفکر سرمایه‌گذاران نفوذ کرده است. از این رو رمزارز بانک مرکزی (CBDC) از بسیاری جهات به دلیل غیر متمرکز بودن و ذات منعطف ارزهای دیجیتال، توان رقابت با آنها را ندارد. در این بیانیه آمده است:

ارزهای دیجیتال به دلیل کاربردهایشان همچنان وجود خواهند داشت. برای مثال با توجه به اینکه برخی از عموم مردم به ارزهای فیات اعتقادی ندارند، بعضی از ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله ذخیره ارزش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بانک‌ها موضع‌گیری‌های متفاوتی نسبت به ارزهای دیجیتال دارند. برای مثال بانک HSBC یک قانون ضد رمز ارزها مقرر کرده است. از سوی دیگر بانک BNY Mellon اعلام کرده است که برای تریدرها و هولدرها سرویس‌های ارز دیجیتال ارائه می‌دهد.

با این حال بانک مورگان استنلی معتقد است که با توجه به شرایط اقتصاد کلان کنونی، علاقه و توجه عظیم به ارزهای دیجیتال این حوزه در نهایت پیروز خواهد شد.

آیا رمزارز بانک مرکزی انقلاب پول است؟

برخلاف بانک‌های معمولی، بانک مرکزی مسائل را از زوایای مختلفی بررسی می‌کند. با اینکه تقریبا غیر ممکن است ارزهای دیجیتال جای ارز فیات را در سطح کشورها بگیرند، با این حال بانک مرکزی علاقه دارد از این فناوری در جهت منافع خود استفاده کند.

CBDC نسخه متمرکز و دیجیتالی شده ارز فیات است. برای مثال کشور فرانسه در حال مطالعه و بررسی صدور ارز روی بلاکچین تزوس است.

Screenshot 2021 04 14 111511 - بانک مورگان استنلی: رمزارز بانک مرکزی تهدیدی برای ارزهای
دیجیتال نیست

رمزارز بانک مرکزی نوید تراکنش‌های سریع‌تر، ارزان‌تر و امن‌تر می‌دهد. فناوری بلاکچین از نظر مشکلات پرداختی، این امکان را دارد تا تقریبا به صورت کامل احتمال وجود ارز تقلبی را از بین ببرد و فرآیندهای بررسی خطا را سرعت ببخشد.

اما این شیوه ایراداتی هم دارد. متخصصان بر این باورند که رمزارز بانک مرکزی به بانک‌ها قدرت زیادی خواهد داد. آنها هم‌اکنون هم بر جریان مالی کاربران خود نظارت دارند و می‌توانند تراکنش‌های افراد را کنترل کنند.

این ایرادات باعث شده است تا بانک مورگان استنلی اعلام کند که CBDC نمی‌تواند ارزهای دیجیتال را از بین ببرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا