خبر

بازار خرما هم از کنترل خارج شد/ هر کیلوگرم رطب به 70 هزار تومان هم رسید

بازار خرما هم از کنترل خارج شد/ هر کیلوگرم رطب به ۷۰ هزار
تومان هم رسید

به گزارش خبرنگار اقتصادی آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم در ادامه ناکامی های دولت در تنظیم بازار کالاهای مختلف از جمله مواد غذایی  و کالاهای اساسی این بار نوبت به خرما رسید که با وجود باقی ماندن حجم زیادی از این محصولات در انبارهای بازار اما قیمت این محصولات در چند روز گذشته افزایش قیمت چشمگیری داشته است.

سالانه در دنیا ۸ و نیم میلیون تن خرما تولید می‌شود که از این میزان یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن سهم ایران به عنوان  دومین تولیدکننده در دنیا است و هرساله حجم زیادی از خرماهای تولیدی کشور به دلیل عدم بازار رسانی مناسب و تقاضا مجبور به ورود به صنایع تبدیلی است اما با این وجود به دلیل رها کردن بازار مصرف قیمت هرکیلوگرم رطب ۷۰ هزار تومان را نیز لمس کرده است.

مشاهدات میدانی خبرنگار آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم نشان می دهد که هربسته رطب ۷۰۰ گرمی ۳۶ هزار تومان تا هزار تومان به فروش می رسد در حالی که پیش از این ۲۳ تا ۲۹ هزار تومان بود همچنین قیمت هر کیلوگرم  خرما های عسلی از ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان به ۳۰ تا ۳۴  هزار تومان افزایش یافته است. 

 تحویل ذخایر خرما به مباشران وزارت صنعت

محسن رشید فرخی رییس انجمن ملی خرمای ایران در این ارتباط در گفتگو با خبرنگار اقتصادی آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم اظهار کرد:  انبار های از خرمای سال زراعی قبل پر است و مشکلی برای تامین نیاز مردم وجود ندارد.

وی افزود: وضعیت تولید خرما  از نظر حجم  و کیفیت بهتر از سال قبل است همچنین تغییری در مصرف نداشته ایم و حتی صادرات کاهش یافته است بنابراین با موجودی که در انبار ها است نیاز بازار داخلی به راحتی تامین می شود.

رشید فرخی  گفت: قیمت هرکیلوگرم خرمای مضافتی در مبدا تولید ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان و خرمای کبکاب ۱۲٫۵ تا ۱۳ هزار تومان است اما ما نمی توانیم درباره قیمت خرما در بازار و خرده فروشی نظر دهیم.

وی تصریح کرد:جلساتی با وزارت صمت  و ستاد تنظیم بازار داشته ایم و خرمای ذخیره شده در انبار ها در اختیار مباشرانی قرار می گیرد که این وزارتخانه معرفی کرده است . 

قیمت خرما در مبدا تولید

سیداسد‌الله موسوی  مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان بوشهر نیز در این ارتباط اظهار داشت: اکنون ۳۵‌هزار تن خرما از سال قبل در انبارهای استان موجود است و قیمت ها در مبدا تولید پایین است و کشاورزان امید به صادرات آنها دارند.

وی افزود: قیمت هر کارتن ۵/۱کیلویی خرما ۱۳‌هزار تومان و قیمت خرمای رطب در بسته‌های ۷۰۰‌گرمی ۱۱‌هزار و ۵۰۰تومان است. 

وعده بی حاصل دولت برای ثبات قیمتی خرما

وزیر جهاد کشاورزی پیش از این از ذخیره ۱۳۰ هزار تن خرما برای عرضه در ماه مبارک رمضان در راستای ثبات قیمتی آن خبر داده بود و همچنین رئیس سازمان حمایت نیز از ثابت ماندن قیمت خرما در ماه مبارک رمضان سخن به میان آورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا