خبر

انتقاد شدید رئیس سازمان ملل از کشورهای ثروتمند به دلیل "احتکار واکسن کرونا"

انتقاد شدید رئیس سازمان ملل از کشورهای ثروتمند به دلیل
"احتکار واکسن کرونا"

به گزارش آبرند به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از کشورهای پیشرفته به دلیل ذخیره و احتکار کردن واکسن های کرونا به شدت انتقاد کرد و از آنها خواست برای کمک به پایان این همه گیری واکسن های خود را با سایر کشورهای جهان تقسیم کنند.

گوترش در مصاحبه ای که روز یکشنبه از کانال کانادایی CBC پخش شد، گفت: من بسیار نگران این توزیع بسیار ناعادلانه واکسن در جهان هستم.

وی گفت: به نفع همه است که اطمینان حاصل شود که در اسرع وقت و به روشی منصفانه همه افراد در هر کجا واکسینه می شوند و واکسن ها به عنوان یک کالای عمومی جهانی در نظر گرفته می شوند.

رئیس سازمان ملل از “خودخواهی” کشورهای ثروتمند به دلیل ایجاد ذخایر واکسن فراتر از نیازهای جمعیت خود انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه “اولاً واکسن را ذخیره نکنید”، افزود: “این کار اصلاً معنی ندارد.

گوترش افزود: ما از کشورهای پیشرفته درخواست کرده ایم که برخی از واکسن هایی را که خریداری کرده اند به اشتراک بگذارند چرا که در بسیاری از موارد بیش از آنچه نیاز دارند خریداری کرده اند.

دبیرکل سازمان ملل ابراز تاسف کرد که سیستم بین المللی کمک به توزیع واکسن به کشورهای محروم موسوم به کواکس Covax “مشکل” دارد چرا که “احتکار زیادی انجام شده است.”

وی با بیان اینکه پایان دادن به این بیماری همه گیر “بستگی زیادی به امکان واکسیناسیون هر چه سریعتر جمعیت در سرتاسر جهان دارد”، خواستار ایجاد مکانیزمی توسط گروه ۲۰ برای اجرای یک برنامه واکسیناسیون جهانی شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا