خبر

افت معاملات اوراق تسهیلات مسکن فرابورس در اسفند پارسال

549879 424 - افت معاملات اوراق تسهیلات مسکن فرابورس در اسفند
پارسال
به گزارش آبرند به نقل از پول نیوز، نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در دوازدهمین ماه پارسال نشان می‌دهد طی ۲۰ روز معاملاتی تعداد ۳۹ میلیارد و ۷۹۶ میلیون ورقه بهادار در ۷ میلیون و ۹۵ هزار نوبت به ارزش ۳۴۳۸ هزار و ۳۱۵ میلیارد ریال در بازار‌های فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از افت ۲۳ درصدی حجم، کاهش ۵۲ درصدی نوبت‌های معاملات و رشد ۴۲۵ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ حکایت دارد.

این در حالی است که میانگین حجم روزانه معاملات فرابورس در ماه گذشته ۱۹۹۰ میلیون ورقه و میانگین ارزش معاملات نیز ۱۷ هزار و ۱۹۲ میلیارد ریال بوده است.

همچنین بازار اول فرابورس در ماهی که گذشت تغییر مالکیت ۶ میلیارد و ۹۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۰۱ هزار و ۸۱ میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۷ میلیارد و ۷۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۱۰۱ هزار و ۲۰۸ میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر افزایش ۶۴ درصدی حجم و رشد ۱۳۶ درصدی ارزش معاملات در بازار اول و افت ۷۲ درصدی حجم و کاهش ۶۰ درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با اسفندماه سال ۹۸ است.

این گزارش می‌افزاید: در بازار ابزار‌های مالی نیز تعداد ۳۲۸۵ میلیون اوراق بدهی به ارزش ۳۰۶۵ هزار و ۷۵۶ میلیارد ریال معامله شده است که از افزایش ۱۳۹۵ درصدی حجم و ۱۴۵۴ درصدی ارزش معاملات این بازار در اسفندماه پارسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ حکایت می‌کند.

افزون بر این، بالغ بر ۴۰۳۵ میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۷۳ میلیارد و ۸۹۵ میلیون ریال و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ورقه گواهی تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش ۱۲۵۷ میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که نشان از افزایش ۱۱۶ درصدی حجم و رشد ۱۳۲ درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و همچنین افت ۳۶ درصدی حجم و کاهش ۲۸ درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در مقایسه با اسفندماه سال ۹۸ دارد.

این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس نیز که معاملات اسفندماه پارسال را از ارتفاع ۱۷ هزار و ۵۹۰ واحد آغاز کرده بود با ثبت افزایش ۲.۳ درصدی در پایان این ماه به ارتفاع ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

ارزش کل بازار فرابورس نیز که در ابتدای ماه گذشته ۱۸۷۵۳ هزار و ۳۰۵ میلیارد ریال بود در پایان اسفندماه با ثبت افت ۲ درصدی به عدد ۱۹۱۳۶ هزار و ۹۵ میلیارد ریال رسید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا