خبر

ارتباط سهام و دلار معکوس شد

ارتباط سهام و دلار معکوس شد

به گزارش آبرند به نقل از پول نیوز، در معاملات روز سه‌شنبه همانند روز یکشنبه شاخص کل ریزش کرد و شاخص هم‌وزن رشد کرد. روز گذشته شاخص کل بورس ۳ هزار و ۷۹۹ واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و ۳۰۳ هزار واحد رسید.

در ابتدای معاملات دیروز روند شاخص کل بورس نزولی شد و در بیست دقیقه ابتدایی حدود ۴ هزار واحد افت کرد، اما پس از آن دوباره بالا آمد و ۳ هزار واحد رشد کرد. در دو ساعت پایانی معاملات روند تغییرات شاخص کل نزولی بود و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه ۳ هزار و ۷۹۹ واحد افت کند و به سطح یک میلیون و ۳۰۳ هزار و ۸۸ واحد رسید.

اما شاخص هم‌وزن سبزپوش شد و با رشد ۲۷۶ واحدی، ۴۴۲ هزار و ۸۲۸ واحد را ثبت کرد. شاخص فرابورس هم ۳۴ واحد بالا آمد و به ۱۸ هزار و ۸۱ واحد رسید.

در روز سه‌شنبه شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۲۶۳ میلیارد تومان بود.

در معاملات دیروز بیشترین خروج پول حقیقی را موسسه مالی و اعتباری ملل (وملل) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۲۸ میلیارد تومان بود. پس از وملل، کیسون و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

«فارس»، «فملی» و «تاپیکو» سه نمادی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. «فولاد»، «شتران» و «اپال» نیز سه نماد با تاثیرگذاری مثبت بر شاخص کل بودند.

در پایان معاملات روز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز یکشنبه ۳۲ درصد کاهش یافت و به رقم ۱۰۲ میلیارد تومان رسید. در مقابل ارزش صف‌های فروش ۱.۴ درصد افزایش یافت و هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان شد.
عرضه و تقاضای بورس

شرکت رایان هم افزا (با نماد معاملاتی رافزا) با صف خرید ۱۳ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از رافزا، وپست (پست بانک ایران) و خرینگ (رینگ‌سازی مشهد) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به برکت (شرکت دارویی برکت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۹۱ میلیارد تومانی داشت. پس از برکت، کاذر (فراورده‌های نسوز آذر) و سنیر (سیمان سفید نی ریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

در سمت تقاضا، ۸۵ درصد خرید‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۵ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، ۹۱ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۹ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

مرور ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۶ هزار و ۹۷ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات خرد نیز ۶.۸ درصد کاهش یافت و به رقم ۳ هزار و ۹۰۳ میلیارد تومان رسید.

در معاملات دیروز شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات شپنا ۲۲۸ میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، شتران بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شگویا و سایپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سایپا با تعداد ۳۵۷ میلیون و ۵۸۹ هزار و ۴۳۹ سهم در صدر قرار گرفته است. بترانس در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شتران تعلق داشت. شپنا و خگستر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

پس از رشد نرخ دلار در روز‌های اخیر بسیاری از فعالان بازار سهام در انتظار رشد نرخ سهم‌های کامودیتی محور بودند، اما دیروز بسیاری از این سهم‌ها کاهش نرخ داشتند و موجب نزول شاخص کل شدند. با این حال در دو گروه فلزات اساسی و محصولات شیمیایی دو رو‌ی سبز و قرمز بازار در تعادل نسبی قرار داشت. در گروه فلزات اساسی نماد‌های فولاد، فخوز، فلوله، فایرا و میدکو رشد نرخ داشتند و در مقابل نماد‌های فملی، فولاژ، ارفع و ذوب با کاهش نرخ مواجه شدند.

گروه محصولات شیمیایی نیز در وضعیتی مشابه گروه فلزات اساسی قرار داشت. نماد‌های شگویا، کلر، شاروم، شیران، شپارس و شغدیر سبزپوش شدند و نماد‌های فارس، تاپیکو، پترول، زاگرس و جم روز را با نزول نرخ سپری کردند؛ بنابراین با توجه به وزن بالای این دو گروه و نیز حساسیت آن‌ها به تغییرات نرخ ارز، به نظر می‌رسد جهت‌گیری این دو گروه روند بازار را در آخرین روز معاملاتی هفته تعیین خواهد کرد. اگر این دو گروه کامودیتی محور بازار از وضعیت تعادلی فعلی خارج شوند، انتظار می‌رود با سبزپوشی نماد‌های بزرگ این دو گروه شاخص کل نیز رشد کند و در غیر این صورت شاخص بورس هفته را قرمزرنگ به پایان خواهد برد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا