خبر

آیین نامه واردات خودرو تغییر می‌کند

آیین نامه واردات خودرو تغییر می‌کند

388077 999 - آیین نامه واردات خودرو تغییر می‌کند

اقتصاد۲۴– سخنگوی وزارت صمت در آخرین گفتگوی خود در خصوص احتمال تمدید یا انقضای آیین‌نامه واردات خودرو در سال آینده صحبت‌هایی داشته است. به گفته او، شرایط آیین‌نامه واردات خودرو ممکن است بسته به شرایط و بودجه تغییراتی داشته باشد.

به گفته او آیین نامه واردات خودرو فعلی نیز که هنوز وارد فاز اجرایی نشده تنها مربوط به سال جاری است و برای سال آینده ممکن است تغییراتی در آن رخ بدهد. اما این تغییرات چه خواهند بود؟

با وجود احتمال بالای تغییر مفاد آیین‌نامه، برخی شروط پابرجا خواهند ماند که یکی از مهمترین آن‌ها، سقف ۲۰ هزار یورویی واردات خودرو است که همین حالا هم با نقد‌های زیادی روبرو است.


بیشتر بخوانید: افزایش قیمت خودرو در راه است؟


در واقع دولت مدعی است که، چون تنها قشر مرفه توان خرید خودروی بالای ۲۰ هزار دلار را دارند و ۷۰ درصد متقاضیان خودرو نیز در شمار افرادی با توان مالی معمولی هستند، تمرکز دولت و واردکنندگان بر واردات خودرو‌های اقتصادی است.

این استراتژی نه تنها در ایران بلکه برای بسیاری از کشور‌های جهان اعمال می‌شود و بیش از ۵۰ درصد تقاضا به خودرو‌های اقتصادی اختصاص دارد و خودروسازان نیز عمده سرمایه‌شان را صرف تولید خودرو‌های ارزان‌قیمت و اقتصادی می‌کنند. در هیچ‌جای دنیا تقاضای تولید ماشین‌های لوکس بیش از ماشین‌های معمولی نیست.

تمدید یا انقضای آیین نامه واردات خودرو در سال آینده به شرایطی بستگی دارد و با این حال با توجه به اینکه آیین‌نامه امسال بر اساس بودجه سال جاری نوشته شده، احتمال تغییر بند‌های آیین‌نامه وجود دارد. سخنگوی وزارت صمت همچنین در اظهارات خود، گفت: واردات ۶۰ الی ۷۰ هزار خودرو اگرچه مورد انتقاد قرار گرفته و بی‌تأثیر قلمداد شده، اما واقعیت این است که افزایش عرضه هر کالایی موجب کاهش قیمت آن می‌شود. ولی موضوع مهم دیگری در این میان مطرح است که موجب اثربخشی واردات خودرو را کمرنگ می‌کند.

از آنجا که اقتصاد کشور در حال حاضر با تورمی ۴۰ درصدی مواجه شده است، تاثیر مثبت واردات خودرو چندان به چشم نمی‌آید. اما حقیقت این است که واردات این حجم خودرو باعث می‌شود قیمت‌ها در جهت مخالف تورم حاکم، افزایش شدیدی نداشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی