عمومی

آشنایی با بهترین کتاب های روانشناسی

آشنایی با بهترین کتاب های روانشناسی

اگر بدنبال فهرست بهترین کتاب ‌های روانشناسی دنیا هستید و این سوال را دارید که چه کتاب روانشناسی را مطالعه کنیم؟ ممکن است شما دچار افسردگی شده باشید و به دنبال علت ایجاد افسردگی و راه ‌کارهای مقابله با آن بگردیده ؛ یا به دنبال بهبود رابطه عاطفی در کتاب‌ های روانشناسی باشید یا دلایل دیگر.

کتاب ‌های روانشناسی جزء کتاب‌ هایی هستند که همواره مشتری ‌های خاص خود را دارند. مردم به دنبال دستیابی به حال بهتر و روزگار خوش، همیشه دنبال این گونه کتاب ‌ها هستند. امید و ناامیدی، افسردگی، تنش‌ های روزانه و نحوی مقابله با آن و تمایل افراد به ساخت زندگی بهتر برای خود، تمام این ‌ها جزء دلایلی هستند که افراد متعدد جامعه را به سمت این گروه از کتاب‌ های انگیزشی سوق می ‌دهد.

بنابراین تنها خواندن کتاب ‌های روانشناسی کافی نیست و اثرگذاری این مطالب علاوه ‌بر زمان‌ بر بودن نیاز به مطالعه مداوم مطالب گوناگون، یادداشت ‌برداری و در نهایت عملیاتی کردن مطالب دارد، باز هم از علاقه و تمایل به این کتاب ‌ها کم نمی ‌شود. یکی از کارهای سخت و دشوار تغییر سرنوشت است ولی هنوز افرادی هستند که تمایل به انجام چنین تغییر مثبتی در آن‌ها بیدار باشد.

svg%3E - آشنایی با بهترین کتاب های روانشناسی

معرفی بهترین کتاب ‌های روانشناسی

کتاب‌ ها برای ما ثروت بزرگی از حمایت، دانش و الهام در قسمت ‌های گوناگونی از زندگی ما را ایجاد می‌ کنند. هر چقدر تکنولوژی پیشرفت کند و زندگی مردم با موبایل و کامپیوتر گره بخورد باز هم کتاب، جزء جدانشدنی از زندگی انسان‌ ها است. افراد بسیاری در سراسر دنیا نیز دلشان می ‌خواهد تنها برگ ‌های کاغذی کتاب را ورق بزنند و بوی آن را نفس بکشند. کتابهای روانشناسی که باید خواند کدام اند؟

هر چند سرانه مطالعه کتاب در ایران به شدت کاهش پیدا کرده است و آمارها خبرهای ناخوشایندی از بی‌ میلی مردم به کتاب‌خوانی دارد، ولی کتاب ‌های در آن‌ سوی مرزها طرفداران بسیاری دارند و در سال ۲۰۱۷ نیز روزهای عالی را تجربه کردند.

بدون تردید یکی از کتاب ‌هایی که در بین افراد طرفداران بسیاری دارد، کتاب ‌های روانشناسی هستتند. کتاب‌ های روانشناسی در گروه ‌بندی ‌های متفاوتی، با هدف ‌های مختلف و مخاطبین گوناگون در بازار عرضه می ‌شوند. در ادامه به معرفی کتاب های روانشناسی که باید خواند؛ می ‌پردازیم:

۱٫ تئوری انتخاب

بدون تردید تئوری انتخاب یکی از بهترین کتاب ‌های روانشناسی محسوب می‌شود. اعتقاد به انتخاب ‌گر بودن و قبول مسئولیت خود ما در زندگی، یک تغییر بزرگ در زندگی ما به حساب می ‌آید. بنابراین این تغییر نگرش و رفتارهای متوالی در زمینه ‌های مختلف تاثیرگذار خواهد بود؛ در روابط عاطفی، در توقع ما از دیگران و حتی در جنبه شغلی نیز متفاوت نیز عمل خواهیم کرد.

متن این کتاب بسیار روان و جذاب است و «گلاسر» داستان ‌گوی بسیار عالی آن است. از ماجراهای مراجعین مطب خودش به خوبی در کتاب استفاده نموده و تجارب واقعی نقل شده در کتاب، موجب انتقال بسیار خوب مفهوم می ‌شود.

حتی در صورتی که قبل از این نیز چندان مطالعه کردن نبوده ‌اید و فکر می‌کنید کتاب ‌های روانشناسی متن ‌های سنگینی دارند، توصیه می ‌شود حتما تئوری انتخاب را بخوانید. این کتاب ساده و تمام فهم و همزمان آموزنده و بسیار کاربردی است.

۲٫ آیین دوست ‌یابی

پیشنهاد می‌ شود حتما کتاب آیین دوست ‌یابی را مطالعه کنید. این کتاب در سال ۱۹۳۷ میلادی توسط «یل کارنگی» نوشته شده است و همیشه جزء بهترین کتابهای روانشناسی دنیا بوده است. این کتاب برخلاف اسم آن در رابطه با دوست ‌یابی نسیت. کتاب آیین دوست ‌یابی در رابطه با روش برخورد و سلوک با دیگران است. راز نفوذ به قلب دیگران و رفتار درست را نشان می ‌دهد. اطلاعات آیین دوست ‌یابی برای زمان و مکان منحصربه‌فردی نیست و چون با انسان ‌ها سروکار داریم می ‌توان این اصول را در همه جای‌ زمین به کار گرفت.

svg%3E - آشنایی با بهترین کتاب های روانشناسی

۳٫ انسان در جست ‌و جوی معنا

خاطرات «ویکتور فرانکل» از دوران اسارت خود در اردوگاه‌های نازی، خوانندگان بسیاری را در سراسر دنیا به خود جذب کرده است. «فرانکل» براساس دشواری ‌های این دوران و تجربه خود را به عنوان روان‌ پزشک، این واقعیت را آشکار می ‌کند: ما قادر به فرار از رنج زندگی نیستیم؛ ولی می ‌توانیم انتخاب کنیم که چگونه با آن کنار بیاییم، به آن معنی دهیم و به سوی اهداف جدید قدم برداریم.

طبق نظریه معنادرمانی «فرانکل» برخلاف باور «فروید» پیشران اصلی انسان در زندگی نه لذت، بلکه کشف و دنبال کردن چیزی است که به زندگی معنا می‌دهد. انسان در جست ‌و جوی معنا با ترجمه‌ های مختلفی چاپ شده است؛ ولی طبق ادعای نشر سنگ، ترجمه «مریم حسین‌ نژاد» براساس آخرین ویرایش «ویکتور فرانکل» در سال ۱۹۹۲ است.

۴٫ زندگی خود را دوباره بیافرینید

در صورتی که به دنبال بهترین کتاب های روانشناسی هستید، این کتاب می‌ تواند در فهرست کتاب ‌های شما قرار گیرد. با مطالعه این کتاب می ‌توانید با تله‌های شخصیتی آشنا شوید و آن ‌ها را در خود ریشه ‌یابی کنید. «جفری یانگ» در این کتاب ۱۱ تله شخصیتی را معرفی کرده است و به شما آموزش می ‌دهد که چگونه باید از شر این تله‌ها خلاص شوید.

این کتاب، علاوه‌ بر توضیح هر کدام از این تله‌ ها، یک پرسشنامه نیز برای تشخیص آن‌ ها آماده کرده که می ‌تواند برای علاقه‌ مندان به پرسشنامه ‌های روانشناسی جذاب باشد. مطالعه یک کتاب نمی ‌تواند جایگزین مراجعه به یک روانکاو شود، ولی تصور می‌کنم در موارد بسیاری می‌ تواند به شما کمک کند و به شما در شناخت علت مشکلات روحی شما کمک کند.

svg%3E - آشنایی با بهترین کتاب های روانشناسی

۵٫ قورباغه را قورت بده

در ادامه معرفی بهترین کتاب ‌های روانشناسی می ‌توان به کتاب قورباغه را قورت بده اشاره کرد. برخلاف نام آن، کتاب دارای مطالب بسیار کاربردی و بی ‌نظیری در زمینه غلبه بر تنبلی و افزایش عملکرد است. این کتاب به تشریح ۲۱ روش بسیار عالی و کاربردی برای افزایش عملکرد و غلبه بر تنبلی پرداخته شده است. در صورتی که بخواهیم تمام کتاب را در چند جمله خلاصه کنیم به نتیجه زیر می‌ رسیم:

چنان ‌چه قرار باشد اولین کاری که هر صبح انجام می‌ دهید خوردن یک قورباغه‌ زنده باشد در بقیه‌ روز خیال شما راحت است که دشوارترین کار روز را انجام داده ‌اید. قورباغه شما در حقیقت مهم ‌ترین و سخت ‌ترین کار آن روز شما است که باید صورت دهید، همان کاری که اگر الان فکری به حال آن نکنید به احتمال بسیار در مورد آن تنبلی خواهید کرد. ضمنا کار مورد نظر همان کاری است که انجام دادن آن در حال حاضر بیشترین اثر مثبت را در زندگی شما خواهد داشت.

۶٫ روانشناسی عزت ‌نفس

به عنوان یکی از بهترین‌ انواع کتاب های روانشناسی می ‌توان به کتاب روانشناسی عزت نفس اثر «ناتانائیل براندن» اشاره کرد. کتاب «براندن» برای افرادی که به دلیل تمایل شخصی یا حرفه ‌شان به مسئله عزت نفس تمایل دارند، جزء کتاب ‌هایی است که بایستی مطالعه شود. براندن در این کتاب ۶ ستون، ۶ تمرین فعالیت مبنا را شرح داده است که باید روزانه صورت گیرد تا مبنای عزت نفس در وجود شخص شکل بگیرد.

معرفی بهترین کتاب های روانشناسی که باید خواند

وقتی صحبت از انواع کتاب های روانشناسی و زندگینامه افراد موفق به میان می ‌آید، شاید ناخودآگاه یاد «پاپ ‌آپ» وب‌ سایت ‌های فروش کتاب افتاده باشید که به روش مضحک و سخیفی کتاب ‌ها را تبلیغ می ‌کنند. آثاری که توانسته ‌اند حس رضایت مخاطبین بسیاری را در سراسر دنیا را به خود جلب کنند و به نوعی ارزشمندترین و بهترین کتاب‌ های روانشناسی در دنیا هستند.

به همین دلیل می‌خواهیم در ادامه کتاب ‌های متعددی را پیشنهاد کنیم که در وب ‌سایت‌ های مختلفی برای آن‌ها خلاصه نوشته شده و طیف وسیعی از مردم با ارائه نقطه نظرات خود، خواندن آن‌ها را پیشنهاد کرده‌اند.

۱٫ جادوی فکر بزرگ

یکی از بهترین کتاب ‌های روانشناسی می ‌توان به جادوی فکر بزرگ اثر دکتر «دیوید جوزف» شوارتز اشاره کرد. این کتاب به توصیف تفاوت نگرش ‌های انسان‌ ها پرداخته است. بخشی از نوشته این کتاب را با هم بخوانیم:

تفاوتی که میان موفقیت و شکست می‌تواند وجود داشته باشد، در دیدگاهی است که افراد نسبت به موانع ناتوانی‌ ها و دلسردی ‌ها و سایر شرایط ناامید‌کننده دارند. موانع را مطالعه کنی تا بتوانید مسیر خود را به سمت پیروزی هموار کنید. زمانی که شکست می ‌خورید تجربه کسب کنید و به قصد پیروز شدن در مرتبه ‌ی بعد مسیر خود را ادامه دهید.

شجاعت آن را داشته باشید که منتقد سازنده خود باشید. عیب‌ها و ضعف ‌های خود را پیدا کنید و سپس در پی اصلاح آن باشید. شانس خود را محکوم نکنید. هر کدام از موانع را مورد بررسی قرار دهید و اشکالات را پیدا کنید. از یاد نبرید که با مقصر دانستن اقبال خود به هیچ یک از اهداف خود نمی ‌رسید. پشتکار را با آزمایش ترکیب کنید.

به اهداف خود وفادار بمانید؛ اما به دلیل درماندگی و بیچارگی سر خود را به دیوار نکوبید. روش ‌های جدید را امتحان کنید. به یاد داشته باشید که هر وضعیتی مانند سکه یک روی خوب دارد. آن روی خوب را پیدا کنید. دیگاه‌ های مثبت را ببینید و ناامیدی را از خود دور کنید و به افزایش امید به زندگی خود کمک کنید.

svg%3E - آشنایی با بهترین کتاب های روانشناسی

۲٫ کتاب مدیر یک دقیقه ‌ای

کتاب مدیر یک دقیقه‌ ای اثر «کنت بلانچارد» و «اسپنسر جانسون» است که در گروه کتب کوتاه و جمع ‌و جوری است که می ‌توان در مدت زمان کوتاهی ان را مطالعه کرد. محتوای این کتاب اغلب به مدیریت حالات درونی و فردی تمرکز دارد برای همین می ‌توان گفت تنها ویژه مدیران و یا کارمندان ارشد سازمان‌ ها نیست و کاملا مخاطب عام دارد.

شاید رمز موفقیت این کتاب بیان ساده موضوعات پیچیده و زدودن ابهامات زائد فکری از موضوعات اصلی مدیریت فردی باشد. افراد بسیاری که در کسب انضباط فردی و پیاده ‌سازی آن در جامعه مدنظرشان بوده‌اند این کتاب را موثر دانسته ‌اند و از دنبال ‌کنندگان آثار این نویسنده هستند.

۳٫ کلید را بزن

یکی از بهترین کتاب ‌های روانشناسی می‌ توان به کلید را بزن اشاره کرد. کتاب کلید را بزن جزء کتاب ‌های عالی برای پیشرفت و شناخت عوامل تغییر در جهان هستی محسوب می ‌شود.

۴٫ درمان نگرانی

کتاب درمان نگرانی اثر دکتر «رابرت لیهی» است و موضوع آن کمک به افراد برای کنار آمدن با استرس است. کتاب درمان نگرانی به مخاطبان کمک می‌کند تا متوجه شوند که کدام یک از جوانب نگرانی‌ های آن‌ ها عادی یا مفید است و کدام یک غیر مفید و مضر است. این کتاب یکی از بهترین‌ کتاب‌ های روانشناسی در بازار به حساب می‌آید و بسیاری از افراد شیوه ‌های مشخص شده مدیریت استرس در آن را مفید می‌ دانند.

۵٫ کاربرد توجه ‌آگاهی در درمان افسردگی

امروزه، هوشیار بودن و در لحظه زندگی کردن جزء مفاهیم پرطرفدار در روانشناسی و مشاوره هستند. همچنین به نظر می‌رسد که می‌توانند راهگشای هر گونه مشکل عاطفی و روانی باشند. ولی این کتاب با استفاده از تحقیقات علمی معتبر نشان می ‌دهد که چه‌ طور افراد افسرده با تغییر کلی در نگرش‌ ها و دیدگاه‌ های خود احتمال بروز دوباره افسردگی در زندگی آن‌ها را کاهش می‌ دهند.

۶٫ آموزش شفقت ‌ورزی

کتاب یک ذهن مهربان اثر «پائول گیلبرت» است. پائول گیلبرت در این اثر خود دیدگاه‌ های مرتبط به روانشناسی را به اکتشافات دنیای جدید غرب در زمینه روانشناسی ارتباط می‌ دهد. نتیجه ‌گیری گیلبرت از مکاشفه خود این است که با هدف بهینه ساختن نگرش و ذهن خود را برای داشتن یک زندگی خوب، ما را مهربان ‌تر می‌کند. ولی مهربانی و دلسوزی در زندگی چیست و ما چه ‌طور می ‌توانیم به آن برسیم؟

بهترین کتاب‌ های روانشناسی دنیا

اندیشمندان و نویسندگان بسیاری در حوزه روانشناسی سعی کرده ‌اند که با رویکردی علمی، از پیچیده‌ ترین رفتارهای مغز ما پرده بردارند تا ما با این ‌که چه‌طور مغز ما کار می‌ کند آشنا شویم. عادت ‌ها، رفتار و افکار ما بهترین دلایلی هستند که روانشناسان قادرند با مطالعه‌ دقیق و هدفمند آن‌ ها به توجیه رفتار مغز بپردازند و ما می‌توانیم با تکیه بر یافته‌ های علم روانشناسی اطلاعات کاملی را از کارکرد مغز به دست بیاوریم.

برای موفقیت در زندگی باید توانمندی ‌های ذهنی خود را بیشتر بشناسیم و عادت‌ های موفقی را در پیش بگیریم تا یک متفکر هوشمند باشیم که بتوانیم در رابطه با موضوعات زندگی خود سریع و هوشمندانه تصمیم بگیریم و برای هوشمندتر شدن راهکاری جز مطالعه روانشناسی نداریم. شاید برای شما پیش آمده باشد که هر بار که به کتاب ‌فروشی مراجعه می ‌کنید، با بخش وسیعی به نام بخش ‌کتاب‌ های روانشناسی روبه‌ رو‌ شوید.

در حال حاضر، در دنیای ما کتاب‌ های روانشناسی بیشتر و وسیع‌ تر از هر زمان دیگری در حال تولید و توزیع هستند. در این بین، انتخاب بهترین کتابهای روانشناسی دنیا بیش از قبل دشوار شده چرا که انتخاب ‌های ما به بی‌نهایت رسیده ‌اند و هنوز نیز نمی‌دانیم چه کتاب‌ هایی برای ما بهترین گزینه هستند.

svg%3E - آشنایی با بهترین کتاب های روانشناسی

نتیجه ‌گیری

در این مقاله با تعدادی از بهترین کتابهای روانشناسی دنیا آشنا شده ‌اید. حقیقت این است که این تعداد کتاب‌ های روانشناسی می ‌تواند به اندازه ده ‌ها مقاله نیز ادامه باشد. تعداد کتاب های معروف روانشناسی اغلب بیش از آن چیزی است که تصور می‌ کنیم هستند؛ ولی با مراجعه به این عنوان‌ ها که از آن‌ ها صحبت شد، به مروز زمان می‌ توانید کتاب مناسب و مورد علاقه خود را پیدا کنید.

سوالات متداول

۱٫ چند مورد از کتاب های روانشناسی معروف کدام است؟

  •  تئوری انتخاب
  • آیین دوست یابی
  • انسان در جستجوی معنا
  • روانشناسی عزت نفس

۲٫ پرفروش و ارزشمندترین بهترین کتاب روانشناسی کدام است؟

  • جادوی فکر بزرگ
  • کلید را بزن
  • درمان نگرانی
  • آموزش شفقت ورزی

۳٫ ساختار کتاب های معروف روانشناسی چگونه است؟

ساختار اصلی بیشتر کتاب‌های روانشناسی بر محوریت انسان و رشد فردی انسان می¬پردازد بر همین اساس می‌توان با مطالعه این کتاب ها به درک درستی از انسان و هدف او در زندگی رسید.

منبع :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
امکان ها مجله اینترنتی سرگرمی متافیزیک ساخت وبلاگ صداقت موتور جستجو توسعه فردی