bash – Unzip to pipe and then run PDF info on the files in the stream


I want to unzip a LOT of files and then run pdfinfo to get the page count for each file and the sum those page counts.

I came across a command that will sum the pages of all pages in a directory.

find . -name *.pdf -exec pdfinfo {} ; | grep Pages | sed -e "s/Pages:s*//g" | awk '{ sum += $1;} END { print sum; }'

I then thought to pipe that into #unzip -p

unzip -p '*.zip' | find . -name *.pdf -exec pdfinfo {} ; | grep Pages | sed -e "s/Pages:s*//g" | awk '{ sum += $1;} END { print sum; }'

However it’s not working as I expect it to. I suspect that my unzip stream is interacting poorly with the find.

Any Thoughts?لینک منبع

تولدت مبارک، ای بزرگ ماندنی

بازنشر به بهانه تولد ۴۷ سالگی پپ گواردیولا
تولدت مبارک، ای بزرگ ماندنی

مردی که در رویاهایش هم در مورد فوتبال صحبت می کند، شاید چیزهای دیگر را هم دوست داشته باشد، اما می توانید مطمئن باشید زمانی که با او صحبت می کنید تماس دلبستگی ها را به خاطر می سپارد و آن داستان را حتی در بازی هایش به کار می گیرد.

اختصاصی طرفداری- فرصت تنها چیزی است که از دست دادنش زمان مشخصی ندارد، ورود مرد شیک پوش به بارسلونا یک نشانه مبرهن و مسلم از کوبیدن فرصت بر در خانه بود.

خیلی شنیده ام که می گویند “کاتالانی” زبان زیبایی است، و به خاطر آن که خودش را به دلیل همان مشکلات همیشگی از زبان “اسپانیایی “دور نگاه دارد، برای زبان فرانسوی چشم و ابرو گرد می کند. بهتر است زمانی که می خواهیم در مورد پپ گواردیولا صحبت کنیم، واژه “پالت” را به خاطر بیاوریم، پپ گواردیولای نقاش؛ شاید زیبا ترین توصیف در وصف نابغه ای که شاید روزهای اول خودش هم نمی دانست روزی پا جای پای استادش می گذارد.

یک سال قبل تر، وقتی که پپ گواردیولا تصمیم گرفت مربی تیم دوم بارسلونا در دسته چهارم اسپانیا شود، همگان به او گفتند، آن جا نرو پپ، آن جا خود جهنم است! به شکلی دیگر تنها چیزی که پپ گواردیولا در آن روزها می شنید این بود که این اصلا شبیه فوتبالی نیست که تو درکش کردی، آن جا به تو آبنبات نمی دهند، تو باید قلوه سنگ را قورت دهی، پپ!

اما در راه مربیگری تنها چیزی که جلودار پپ می توانست باشد، یک هفت تیر با دو گلوله بود، که مطمئنا در انتها باید هر دو گلوله را به سر خود شلیک می کردیم، چون توپ جمع کن سابق نیوکمپ، هلاک مربیگری بود. او همیشه به دوستانش التماس می کرد که تیمی برایش پیدا کنند؛ مشکل داشت، مشکلی از نوع پذیرفتن سکان هدایت یک تیم در دسته چهارم!

اما گواردویلا پیشنهاد را قبول کرد، او همیشه می گفت عاشق ریسک کردن در زندگی است، اگر در زندگی اشتباهی رخ دهد، آن اشتباه نتیجه عمل خودت است، نه دست دیگران. این حقیقت محض باید همیشه یادمان بماند که پپ گواردیولا پسر یک “ماسون” است، پدرش الگوی شرافت و استقامتش بود. باید یادمان باشد خانواده او به ارزش ها و اصل ها اعتقاد راسخ داشت، نباید از خاطرمان برود که زیر این کت و شلوار شیک پپ گواردیولا، پشت این پولیورهای برند تو دل برو و کروات هایی که یک شاخص در بازار مد لباس شدند، تنها یک پسر ماسون قرار دارد.

هرچند که او در تیم دسته چهارمی نظاره گر خیلی از اشک های خانواده بچه هایی بود که باید آن جا را ترک می کردند و جایشان را به دیگران می دادند، اما پپ ذهنیتش تغییر نکرد و کار را از انتها آغاز کرد. با همان استقامت و شرافتی که از پدرش به ارث برده بود، این جاده ای است که برای قدم زدن در آن، به جای کفش آهنی، باید از چتر آهنی استفاده می کردی. ساختن آن تیم کار آجر، خشت و سیمان بود، کاری که با قاطعیت و حس ششم هموار می شد.

اما هیچ کس نمی دانست، شاید خودش هم نمی دانست که کارش شبیه عمل یک پروفسور است، پروفسوری که باید کودکان را آموزش دهد، کودکانی که تنها دوست دارند گوش دهند و یاد بگیرند. پپ گواردیولا به آن ها یاد داد، به پسری که پدرو نام داشت، یاد داد که دنیا فقط محل زادگهش در گاوا نیست و باید چشمانش را باز کند. آن جا در قیاس با نیوکمپ یا آلیانس آرنا کوچک بود، اما درس های بزرگ مرور می شد، پپ راضی بود، سکوت او همیشه نشان دهنده چیزهای خوب است، سکوت پپ به ما یادآوری می کند که پشت این خستگی، تلاش بزرگی نهفته است که موجب امیدواری عاشقان خواهد شد.

ما در مورد مردی صحبت می کنیم که در خانه ای ساده در قلب کاتالونیا به دنیا آمد، رویایش ایستادن کنار زمین نیوکمپ بود، توپ جمع کن شد و لحظه ای فرا رسید که اسطوره شود، چه خوشمان بیاید، چه نیاید، همیشه و همیشه یک جای خالی برای او در نیوکمپ وجود دارد، جایی که تنها و تنها خود پپ می تواند آن را پر کند، نه هیچ کس دیگر.

مرد افسانه ای بارسا، بت معبد کمپ نو، تو هم مانند استادت به صفحات سبز و طلایی تاریخ پیوستی؛ من اصلا نمی دانم چه کسی بهترین است، من فقط می دانم یوهان کرایوف بزرگ ترین است، حس قشنگیست زمانی که عاشق بزرگ ترین ها باشی، حتی اگر در تضاد باشند. تو نیستی، اما اینجا چراغ ها را روشن نگاه داشته اند و رویایت را به خاطر سپرده اند.

تولدت مبارک افسانه همیشگی…

دسته‌بندی: 
اختصاصی
اخبار خارجی
اسپانیا
لالیگا
بارسلونا
انگلستان
سیتی
آلمان
بوندس لیگا
بایرن مونیخ
دانستنی‌های فوتبال
ستون نويسندگان
برچسب‌ها: 
پپ گواردیولامنبع لینک by [author_name]

زن و مردی که می خواستند قاچاقی وارد ایران شوند


خبرگزاری موج: گمرک ایران از کشف جدیدترین محموله قاچاق انسان توسط ماموران گمرک خبر داد.

 به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران، محموله جدید قاچاق انسان یک زن و مرد جوان از گمرک بازرگان کشف شد.

ماموران گمرک در تازه ترین عملیات مبارزه با قاچاق انسان موفق شدند یک زن جوان و یک مرد را از داخل یک کشنده چادری کشف کنند. این دوازدهمین محموله قاچاق انسان است که توسط ماموران گمرک در سالجاری کشف می شود.

این افراد در داخل بار تریلر مخفی شده بودند و قصد داشتند به صورت غیر قانونی و قاچاقی از ترکیه وارد کشورمان شوند اما ماموران گمرک بازرگان با رصد اطلاعات محموله ها و استفاده از دستگاه های کنترلی موفق به کشف این محموله قاچاق انسان شدند.

ماموران گمرک بازرگان با بررسی اطلاعات محموله های ورودی به کمک سامانه های هوشمند به یک بار کامیون لوازم و اشیاء مبلمان که بصورت پالت بارگیری شده بود مشکوک می شوند و با توجه به مشکوک بودن به محموله پس از بازرسی به کمک دستگاه های کنترلی متوجه می شوند که در لا به لای محموله دو نفر پنهان شده اند.

پس از مشاهده این افراد در بررسی های بیشتر یک زن جوان و یک مرد که هر دو تبعه کشورمان بودند کشف می شود. در بررسی های اولیه مشخص می شود که این زن و مرد هیچ نسبتی با یکدیگر ندارند و قاچاقچیان انسان پس از بریدن سیم پلمپ گمرک ترکیه این دو نفر را در داخل بار جاسازی کرده بودند.

هم اکنون گمرک ایران مجهز به تجهیزات پیشرفته کنترلی و سگ های جستجوگر است. ماموران گمرک فقط در سال گذشته موفق به کشف ۴۸۰ مورد قاچاق انسان در گمرکات کشور شدند و در سالجاری هم ۵۰ مورد قاچاق انسان توسط ماموران گمرک کشف شده است.

بر اساس گزارش دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک (RILO) در سال ۲۰۱۷ ،  گمرک ایران در مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر رتبه اول دنیا را کسب کرده است.منبع لینک by [author_name]

حل مشکل افت شدید فریم ها در بازی های کامپیوتری در ویندوز ۱۰


اگر شرایط سیستم ایده آل باشد گیمرها هنگام انجام بازی های کامپیوتری از افت شدید فریم رنج نخواهند برد. متاسفانه پیدا کردن علت اصلی این مشکل دشوار است زیرا عوامل متعددی در بروز آن نقش دارند. ویندوز ۱۰ رفته رفته تبدیل به گزینه اصلی برای انجام بازی ها می شود البته نه به این خاطر که گیمرها آن را ترجیح می دهند بلکه این مساله یکی از پیش نیازهایی است که شرکت های بازی ساز تعیین می کنند. با این وجود افت فریم در تمام سیستم عامل ها رخ می دهد.

گویا آی تی – حل مشکل وقفه های ناگهانی که موجب قطع شدن بازی می شوند، خصوصا در بازی های چند نفره که نرخ فریم در ثانیه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، واقعا دشوار است. خصوصا اگر به یک باره و بدون هیچ پیش زمینه قبلی شاهد بروز آنها باشید. خوشبختانه ما لیستی دقیق از تمام راهکارهای موجود برای برطرف کردن این مشکل آماده کرده ایم که امیدواریم به کار شما بیاید. اگر قبلا سیستم شما دچار این مشکل شده یا احیانا در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می کنید حتما این مطلب را مطالعه کنید.

راهکارهایی که بررسی خواهند شد:

۱- حصول اطمینان از تامین بودن حداقل سیستم مورد نیاز

۲- بررسی وضعیت خنکی سیستم و دمای پردازنده

۳- بررسی هارددیسک

۴- حصول اطمینان از عملکرد درست راه اندازهای کارت گرافیک

۵- جستجو برای وجود بدافزار روی سیستم

۶- بررسی اتصال اینترنتی

۷- تغییر تنظیمات داخلی بازی و تنظیمات مصرف انرژی

۸- عدم استفاده از کارت صدای داخلی دستگاه

۹- به روزرسانی ویندوز، DirectX و بسته های نرم افزاری Redistributables

۱۰- غیرفعال کردن برنامه های پشت صحنه

۱۱- نصب مجدد بازی

 

راهکار اول: حصول اطمینان از تامین بودن حداقل سیستم مورد نیاز

شکی نیست که همه کاربران می دانند که حداقل سیستم مورد نیاز اصلی ترین دلیل کندی بازی و افت نرخ فریم هاست. در اینجا به ذکر دو نکته بسیار ساده اما کمتر دیده شده بسنده می کنیم.

اولا نگاه شما به کمترین احتیاجات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز باید نگاه حداقلی باشد. به این معنی که شرکت سازنده با درج این نیازمندی ها به شما اعلام می کند که این موارد صرفا برای اجرای بازی کفاف می کنند.

به زبان عامیانه بهتر است بگوییم تامین این حداقل احتیاجات فقط بازی را بالا می آورند. حتی اگر سخت افزارها و نرم افزارهای سیستم در حد متوسط باشند باز هم نباید انتظار اجرای بازی با نرخ ۳۰ یا ۶۰ فریم در هر ثانیه را داشته باشید. برای اجرای بی دغدغه بازی و لذت بردن از سرعت و عملکرد فوق العاده باید به فکر تهیه بهترین سخت افزارهای پیشنهاد شده از سوی سازنده باشید.

ثانیا کاربران اغلب مساله تغییر احتمالی سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز برای اجرای بهتر بازی را در نظر نمی گیرند. اکثر بازی های محبوب مرتبا بسته های به روزرسانی دریافت کرده و این امر روی قدرت پردازشی کامپیوتر/لپ تاپ گیمینگ شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. برای مثال اگر متوجه شدید با نصب یک بسته به روزرسانی جدید شاهد بهبودهای گرافیکی بسیار خوبی خواهید شد، اطمینان حاصل نمایید سخت افزارهای فعلی قدرت کافی برای اجرای پردازش های مورد نیاز را دارند. برای این کار می توانید از وب سایت Can You Run It استفاده کنید اما احتیاجات مورد نیاز اعلام شده از سوی شرکت سازنده همواره بهترین گزینه اند.

راهکار دوم: بررسی وضعیت خنکی سیستم و دمای پردازنده

گرمای بیش از حد! هیچ مشکل سخت افزاری بزرگ تر از تهدید کامپیوتر به خاطر گرمای بیش از حد قطعات نیست. از آن جایی در حال صحبت از کم و زیاد شدن فریم هاست اولین و مهم ترین مظنونی که می توان به آن شک کرد، گرمای بیش از حد قطعات است. این سناریوی رایج را تصور کنید: بعد از روشن کردن کامپیوتر شروع به اجرای بازی می کنید و همه چیز (از جمله نرخ فریم ها) عالی پیش می رود اما بعد از گذشت یک ساعت یا بیشتر شاهد افت شدید فریم ها خواهید بود. علت این امر گرم شدن بیش از حد پردازنده و چیپ گرافیکی سیستم است.

قطعات مختلف سیستم به منظور محافظت از خود در زمان گرمای شدید، با سرعت کمتری کار می کنند. اگر دما بیش از اندازه بالا رفته و از خطوط قرمز مشخص شده هم رد شود شاهد خاموش شدن اجباری کامپیوتر خواهید بود.

بهتر است حتما یک نرم افزار حرفه ای پایش دما، مثل SpeedFan، روی کامپیوتر نصب کنید. بهتر است دمای سیستم از ۹۵-۹۰ درجه سانتیگراد بالاتر نرود تا هم شاهد کند شدن عملکرد سیستم نباشید و هم در بدترین سناریوی ممکن، آسیب جدی به قطعات وارد نشود.

اما برای خنک کردن بهتر سیستم و همچنین کاهش دمای قطعات در هنگام اجرای بازی ها چه می توان کرد؟

آستین خود را بالا زده و مشغول تمیز کردن فضای داخلی کیس کامپیوتر یا محیط داخلی لپ تاپ شوید. روی پاک سازی خروجی ها و خنک کننده ها تمرکز کنید. بهتر است خمیر حرارتی پردازنده را هم عوض کنید. این خمیر بعد از گذشت چند ماه کارایی اولیه خود را از دست می دهد.

ضمنا در صورت استفاده از کامپیوتر رومیزی بهتر است چند فن جدید به کیس اضافه کنید. البته قبل از این کار توان منبع تغذیه (یا همان پاور) را بررسی کنید. در مورد لپ تاپ ها می توانید یک کول پد مجهز به فن های قوی تهیه کنید.

راهکار سوم: بررسی هارددیسک

قطعه دیگری که روی عملکرد بازی تاثیر بسزایی دارد هارد درایو است. این قطعه همواره مستعد خرابی است و در مقایسه با پردازنده و کارت گرافیکی به مرور زمان کارکرد و توان اولیه خود را از دست می دهد. البته منظور ما درایوهایی است که از پلاترهای چرخان استفاده می کنند و نه درایوهای SSD.

نمی توان زمان دقیقی برای بروز نقص در عملکرد هارددیسک و افت سرعت آن مشخص کرد اما معمولا بعد از گذشت سه سال شاهد چنین چیزی خواهید بود. ممکن است بپرسید آیا این مساله روی اجرای بازی ها تاثیرگذار خواهد بود یا خیر؟ جواب قطعا مثبت است. بازی ها روی هارددیسک نصب شده و از این رو سرعت پایین خواندن/نوشتن داده ها منجر به بروز مشکلاتی مثل افت عملکرد کلی، افت فریم ها و سایر موارد مشابه خواهد شد.

با دنبال کردن گام های زیر می توان مشکلات احتمالی هارددیسک را شناسایی و اقدامات لازم برای رفع آنها را انجام داد:

  • استفاده از فرمان chkdsk یا نرم افزارهای شخص ثالث برای پیدا کردن خطاهای احتمالی.

۱- بعد از نوشتن عبارت Command Prompt در کادر جستجوی منوی استارت از بین نتایج روی گزینه اول کلیک راست کرده و از منو، Run as administrator را بزنید.

۲- بعد از باز شدن خط فرمان دستور chkdsk /f C: را تایپ و کلید Enter را فشار دهید.

۳- اگر سیستم عامل روی پارتیشینی غیر از C نصب شده، حرف مربوط را جایگزین C کنید.

  • یکپارچه سازی هارددیسک (این کار را در مورد SSDها انجام ندهید):

۱- بخش This PC را باز کنید.

۲- روی هر کدام از پارتیشن ها کلیک راست کرده و Properties را بزنید.

۳- به برگه Tools بروید.

۴- حال در بخش Optimize and defragment drive روی دکمه Optimize کلیک کنید.

۵- در صورت نیاز این کار را برای تک تک پارتیشن ها انجام دهید.

نکته: در صورت موجود بودن درایو SSD، بهتر است بازی ها را روی آن نصب کنید.

راهکار چهارم: حصول اطمینان از عملکرد درست راه اندازهای کارت گرافیک

در ویندوز ۱۰ بخش Windows Update مدیریت راه اندازهای کلیه قطعات را عهده دار است و البته راه اندازهای حساس کارت گرافیک هم از این فاعده مستثنی نیستند. در اکثر اوقات راه انداز عمومی و پایه که ویندوز از سرورهای مایکروسافت دریافت می کند کافی نیستند و همه می دانیم که بدون وجود پشتیبانی نرم افزارهای مناسب حتی بهترین کارت های گرافیکی هم عملکرد قابل قبولی نخواهند داشت.

همه توصیه به نصب جدیدترین راه اندازهای عرضه شده از سوی شرکت تولید کننده کارت گرافیک می کنند اما این قانون همواره ثابت نیست. برخی از کاربران با نصب نسخه ای قدیمی تر از راه اندازها موفق به حل مشکل کندی کارت گرافیک و افت فریم ها شده اند. متاسفانه برای این کار مجبور به صرف مدت زمان قابل توجهی برای تست راه اندازهای قدیمی و پیدا کردن مورد مناسب برای کارت گرافیک سیستم خواهید بود.

برای مشاهده وب سایت های رسمی پشتیبانی شرکت های مطرح تولید کننده کارت گرافیک از این لینک ها بازدید کنید، NVidia، AMD/ATI ، Intel.

در صورت استفاده از کارت های گرافیک قدیمی حتما راه اندازهای قدیمی را نصب کنید. معمولا پشتیبانی از ویندوز ۱۰ در این کارت ها اهمیت چندانی ندارد. گاهی اوقات این کارت بدون هیچ مشکلی در این ویندوز کار می کنند. اگر احیانا ابزار به روزرسانی ویندوز ۱۰ اقدام به نصب اجباری نگارش جدید راه انداز کارت گرافیکی کرد، شما امکان بازگشت به عقب و فعال کردن نسخه های قدیمی و همچنین غیرفعال کردن به روزرسانی خودکار را دارید. اما این کار چگونه انجام می شود؟:

۱- در کادر جستجوی منوی استارت عبارت Control را تایپ و از نتایج، گزینه Control Panel را باز کنید.

۲- بعد از باز شدن پنجره بخش System and security را باز کنید.

۳- در گام بعد روی قسمت System کلیک کنید.

۴- حال در پنل سمت چپ گزینه آخر یعنی Advanced system settings را بزنید.

۵- در برگه Hardware روی دکمه Device Installation Settings کلیک نمایید.

۶- در پنجره بعد گزینه No را انتخاب کنید.

۷- بعد از کلیک روی دکمه Save changes، روی منوی استارت کلیک راست و Device Manager را بزنید.

۸- بخش Display adapters را گسترش دهید.

۹- روی کارت گرافیک سیستم کلیک راست و سپس Properties را بزنید.

۱۰- در برگه Driver، دکمه Roll-back driver را فشار دهید.

۱۱- سیستم را از نو راه اندازی و بهبود وضعیت انجام بازی ها را بررسی نمایید.

راهکار پنجم: جستجو برای وجود بدافزار روی سیستم

وجود بدافزار یکی دیگر از دلایل افت فریم و کندی عملکرد انواع نرم افزار ها از جمله بازی های کامپیوتری امروزی است. پیه بدافزارهای مختلف به تن همه ما خورده اما باید حساب برنامه های مزاحم تبلیغاتی (Adware) و همچنین نرم افزارهای به دردنخور غیرضروری (Bloatware) که بی سر و صدا در پشت صحنه فعالیت می کنند را باید جدا کنیم.

با توجه به استفاده بعضی وب سایت ها از حقه های جدید برای استخراج ارزهای مجازی باید دانش خود را در این زمینه بیشتر کرده و از ابزارهای امنیتی قدرتمندتری هم استفاده کنید (این سایت ها بی اطلاع و بدون کسب اجازه از کاربر، از کامپیوتر وی برای استخراج ارز استفاده می کنند).

می توان هر ضد ویروس شخص ثالثی که دوست دارید را روی سیستم نصب کنید اما پیشنهاد ما نرم افزار Bitdefender است که عملکرد بسیار خوبی در شناسایی بدافزارها داشته و پروسه محافظت پیوسته از سیستم را هم به نحو احسن انجام می دهد. بد نیست برای یک بار هم که شده این نرم افزار را بررسی کنید. از سوی دیگر می توانید از ابزار امنیتی رایگان مایکروسافت که همراه ویندوز عرضه می شود استفاده کنید یعنی Windows Defender. با استفاده از قابلیت اسکن Offline Deep می توان هر گوشه ای از سیستم را برای تشخیص آلودگی های احتمالی بررسی نمود.

برای اجرای این ابزار در ویندوز ۱۰ به این ترتیب عمل کنید:

۱- با تایپ عبارت Defender در کادر جستجوی منوی استارت این ابزار را اجرا کنید.

۲- بخش Virus & threat را باز کنید.

۳- روی Advanced Scan کلیک کنید.

۴- گزینه Windows Defender Offline scan را انتخاب کنید.

۵- روی دکمه Scan now کلیک نمایید.

حال کامپیوتر از نو راه اندازی و پروسه اسکن آغاز خواهد شد. وقتی صحبت از پاک سازی آگهی افزارها و برنامه های غیرضروری می شود ابزارهای چندان قدرتمندی برای مقابله با آنها عرضه نشده است. اما یکی از گزینه های عالی این حوزه Malware Adware Cleaner است. استفاده از این ابزار رایگان بسیار ساده است. این گام ها را دنبال کنید:

۱- ابتدا نرم افزار مذکور را از اینجا دانلود کنید.

۲- ابزار را اجرا و روی Scan کلیک نمایید.

۳- اجازه دهید پروسه اسکن به پایان رسیده و تمام آگهی افزارها و نرم افزارهای غیرضروری حذف شوند.

۴- سیستم را از نو راه اندازی کنید.

راهکار ششم: بررسی اتصال اینترنتی

اگر بازی ها را به صورت آنلاین انجام داده و با مشکل افت فریم مواجه شده اید پیشنهاد می کنیم اتصال اینترنتی سیستم را بررسی نمایید. در بیشتر اوقات مساله، سرعت کم اتصال شما نقشی در این قضیه ندارد (شاید خیلی کم) و بلکه مشکل ناشی از تاخیر در ارسال/دریافت بسته های داده است. زمان جا به جایی این بسته ها بر حسب میلی ثانیه سنجیده شده و نشان دهنده تاخیر میان کاربر و شبکه است.

اساسا هر چند تاخیر بیشتر باشد عملکرد بازی هم کندتر خواهد شد. با مراجعه به وب سایت Speedtest (اینجا) می توانید میزان تاخیر را ملاحظه کنید. برای لذت بردن از بازی های آنلاین بدون هیچ تاخیری این تاخیر باید کمتر از ۵۰ میلی ثانیه باشد.

علاوه بر این برای اجرای بازی های آنلاین بهتر است به جای اتصال وای فای از ارتباط کابلی استفاده کنید. همچنین گاهی اوقات با راه اندازی مجدد روتر/مودم یا بررسی وضعیت فوروارد پورت برای بازی ها، می توان مشکلات افت فریم را در آنها مرتفع کرد.

راهکار هفتم: تغییر تنظیمات داخلی بازی و تنظیمات مصرف انرژی

ممکن است همه تنظیمات گرافیکی ارائه شده در بازی های جدید با سخت افزارهای موجود در کامپیوترها هماهنگ نباشند. اگر شاهد افت جزیی فریم هستید بهتر است تنظیمات گرافیکی بازی را تغییر دهید. برای مثال تازه کارها می توانند ویژگی هایی مثل Shadows و Anti-aliasing را غیرفعال کنند. ضمنا ویژگی Vsync هم با بعضی کارت های گرافیک سازگار نیست.

بهتر است تنظیمات مختلف را بارها و بارها امتحان کنید تا نهایتا حالتی که در آن عملکرد و کیفیت گرافیکی بازی بهینه بوده و نرخ فریم قابل قبولی هم دارد را پیدا کنید. همه چیز بسته به نوع سخت افزارهای شما و شیوه های بهینه سازی بازی برای آنها دارد. گاهی اوقات حتی کامپیوترهای پیشرفته و قدرتمند در اجرای یک بازی که موتور نرم افزاری آن بهینه سازی نشده دچار مشکل می شوند. متاسفانه بعضی از برنامه نویسان به این شیوه عمل می کنند خصوصا این که در حال حاضر شاهد مساله پورت بازی ها به کنسول های مختلف هستیم.

این نکته مهم را هم نباید فراموش کرد که مدیریت انرژی لپ تاپ اگر روی حالت Balanced یا Power Saving تنظیم شده باشد، ممکن است موجب کند شدن سرعت پردازنده شود.

به نظر می رسد تفاوت چندان زیادی میان حالت های مصرف انرژی در ویندوز وجود نداشته باشد اما در پشت صحنه شاهد اختلافات مهمی هست که موجب متمایز شدن آنها می شود. برای فعال کردن حالت High-Performance در ویندوز ۱۰ که مناسب پردازش های سنگین مثل انجام بازی ها یا کار با نرم افزارهای محاسباتی سنگین است به این ترتیب عمل کنید:

۱- روی آیکن باتری در بخش اعلان ویندوز کلیک راست و Power options را بزنید.

۲- در پنجره باز شده حالت High Performance را انتخاب کنید.

۳- پنجره را ببندید.

راهکار هشتم: عدم استفاده از کارت صدای داخلی دستگاه

بعضی از کاربران با این مشکل عجیب مواجه شده اند: تداخل کارت صدای آن بورد کامپیوتر با راه اندازهای کارت گرافیک. این امر سبب بروز نقایصی در عملکرد پخش صدای سیستم و همچنین افت فریم ها هنگام بازی می شود. برای حل موضوع می توان راه انداز کارت صوتی کامپیوتر را به روزرسانی یا مجددا نصب نمود؛ شاید هم گزینه بهتر حذف کامل این راه انداز و استفاده از راه اندازهای جایگزین باشد.

در چند گام ساده این کار را انجام دهید:

۱- بعد از کلیک راست روی دکمه استارت گزینه Device Manager را بزنید.

۲- بخش Sound, video and game controllers را گسترش دهید.

۳- با استفاده از امکاناتی که در این قسمت وجود دارد راه اندازهای صوتی را به روزرسانی یا آنها را از روی سیستم عزل کرده و به راه انداز Realtek بسنده کنید.

۴- کامپیوتر را از نو راه اندازی و تغییرات را بررسی نمایید.

راهکار نهم: به روزرسانی ویندوز، DirectX و بسته های نرم افزاری Redistributables

بازی خورهای حرفه ای می دانند که برای اجرای بازی ها یک سری نرم افزارهای جانبی هم باید نصب شوند. این مجموعه نرم افزارها همراه با نصب کننده (Installer) بازی عرضه و به صورت خودکار هم نصب می شوند. هر چند در برخی بازی ها شاهد عرضه این ابزارهای مهم و حیاتی نبوده و کاربر مجبور به نصب دستی آنهاست.

اولین و مهم ترین ابزار مورد نیاز، نگارش مناسب DirectX Runtime برای اجرای صحیح بازی هاست. علاوه بر این احتمالا نیازمند کتابخانه های Visual C++ و .NET Framework هم خواهید بود.

نگارش های مختلفی از این مجموعه ابزارها عرضه شده (برای معماری های سیستمی متفاوت)، از این رو همواره سعی کنید نگارشی که شرکت سازنده هنگام عرضه بازی آن را توصیه کرده نصب نمایید.

برخی از کاربران تمام نسخه های Visual C++ از زمان عرضه (در سال ۲۰۰۵) تا به امروز را نگهداری می کنند؛ ممکن است یک بازی نیازمند یک نگارش خاص از آنها باشد. خوشبختانه مایکروسافت این بسته ها را به صورت رایگان در اختیار همه قرار داده است. از اینجا دانلود کنید.

در زمینه پشتیبانی از DirectX هم می توان به راحتی نسخه سازگار با کارت گرافیک و بازی را پیدا کرد. خوشبختانه ویندوز ۱۰ جدیدترین نگارش های DirectX را به صورت خودکار از سرورهای مایکروسافت دانلود می کند. برای دریافت نسخه های قدیمی به اینجا مراجعه کنید.

راهکار دهم: غیرفعال کردن برنامه های پشت صحنه

تعدادی از برنامه های پشت صحنه سابقه بدی در زمینه مصرف منابع سیستمی (خصوصا ظرفیت حافظه RAM) دارند و به همین خاطر روی عملکرد بازی ها تاثیر منفی می گذارند. غیرفعال کردن پردازش های پشت زمینه قطعا موجب بهبود سرعت بازی ها شده و افت فریم ها را هم کاهش خواهد داد. برنامه های زیر را به راحتی می توانید غیرفعال کنید:

برنامه گفتگوی ویدئوی اسکایپ

نرم افزارهای همتا به همتا مثل uTorrent

ابزارهای مدیریت دانلود

مرورگرها (مثل کروم)

نرم افزارهای ضبط یا استریم زنده ویدئویی

اگر از کامپیوتری قدرتمند استفاده می کنید، اکثر برنامه های پشت صحنه تاثیر منفی روی نرخ فریم بازی ها نخواهد داشت. ابزارهایی که از آنها نام بردیم پهنای باند اتصال اینترنتی را اشغال کرده و به همین خاطر عملکرد بازی های آنلاین خصوصا نگارش های چند نفره را مختل می کنند. البته در صورت نیاز می توانید ویژگی Game Bar که به تازگی در ویندوز ۱۰ معرفی شده را هم غیرفعال کنید. به این ترتیب عمل کنید:

۱- برای ورود به قسمت تنظیمات ویندوز کلیدهای Win+I را فشار دهید.

۲- بخش Gaming را باز کنید.

۳- از پنل سمت چپ Game bar را باز کنید.

۴- گزینه Record game clips, screenshots, and broadcasts using Game bar را غیرفعال کنید.

۵- در آخر گزینه Show game bar when I play full-screen games Microsoft has verified را هم غیرفعال کنید.

راهکار یازدهم: نصب مجدد بازی

نهایتا اگر هیچ کدام از راهکاری فوق کمکی به حل مشکل نکرد توصیه می کنیم بازی را از نو نصب نموده یا یکپارچگی و سازگاری آن با کلاینت هایی مثل استیم، اورجین، Battle.net و … را بررسی کنید. نصب پاک همواره گزینه بسیار خوبی است خصوصا اگر از نرم افزارهای شخص ثالث برای پاک سازی مدخل های رجیستری ویندوز استفاده کنید.

در این زمینه ابزارهای رایگان متعددی عرضه شده است. اما اگر به دنبال نرم افزاری هستید که کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهد توصیه ما IObit Uninstaller Pro 7 است. نسخه آزمایشی نرم افزار رایگان است و فرصت مناسبی برای بررسی قابلیت های مختلف آن فراهم می کند.

امیدواریم این مقاله طولانی درد سیستم شما را دوا کند! آیا راهکار دیگری سراغ دارید که ممکن است به حل این مشکل کمک کند؟ آیا درباره راهکارهای بررسی شده سوالی دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.لینک منبع

ضعف درگلزنی مشکل سپاهان/حمایت هواداران عامل اصلی بُرد سپیدرود بود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، زلاتکو کرانچار کنفرانس خبری بعداز بازی سپاهان  در برابر سپیدرود رشت با اشاره به اجرای یک بازی زیبا و تهاجمی از سوی هر دو تیم، اظهار کرد: سپیدرود از موقعیت های ایجاد شده بهتر از تیم سپاهان استفاده کرد و برنده بازی شد.

وی در ادامه افزود: در نیمه دوم این بازیکنان سپاهان اصفهان بودند که توپ و میدان را در اختیار داشتند.

سرمربی سپاهان اصفهان در پاسخ به سوالی یکی از خبرنگاران که آیا به پایان کار خود در این تیم رسیده است، خاطرنشان کرد: چنین نظری ندارم زیرا تاکنون هیئت مدیره تیم سپاهان حمایت های لازم را از بنده انجام داده اند.

وی با اشاره به یکی از نقاط ضعف تیم سپاهان در بازی ها، تصریح کرد: به رغم انجام بازی های خوب متاسفانه در امر گلزنی با مشکل مواجه هستیم.

کرانچار در ادامه به جایگاه تیم سپاهان نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به دو جامی که این تیم کسب کرده ، بودن در این جایگاه درخور شأن این تیم و هواداران آن نیست.

وی همچنین با اشاره به اینکه ۱۴ بازیکن جدید در این تیم جذب شده لذا برای رسیدن به هماهنگی نیازمند زمان هستیم، تصریح کرد: امروز جو خوبی بر ورزشگاه حاکم بود و یکی از مهم ترین عوامل پیروزی سپیدرود در این بازی وجود هوادارانش بود.منبع لینک by [author_name]

تشریح جزئیات انفجار گاز اسلامشهر/۱۸۵ واحد آسیب دید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


یوسف منطقی، در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص انفجار مهیب گاز که روز گذشته در شهرک امام حسین(ع) اسلامشهر رخ داده بود، اظهار داشت: خسارت های وارد شده در جریان انفجار گاز بسیار زیاد است.

وی افزود: تاکنون نزدیک ۱۸۵ واحد آسیب دیده است و هنوز هم بررسی ها ادامه داشته و احتمال افزایش تعداد واحدهای آسیب دیده وجود دارد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری اسلامشهر افزود: روز گذشته دادستان اسلامشهر در منطقه انفجار گاز حاضر شده و از پرداخت خسارت های واحد های آسیب دیده خبر داد و این اقدام به آرامش مردمی که واحدهای آن ها دچار خسارت شده بود، انجامید.

منطقی افزود: پس از اصابت بیل مکانیکی به لوله گاز، حدود ۲۰ دقیقه، که گاز خام در حال فوران بوده است و در این مدت مردم اوضاع را مدیریت کرده بودند و چند کاسب محل و مصالح فروش در این مدت مردم را از خانه های خود به بیرون کشیدند وگرنه تعداد مصدومان و تلفات قطعا بیشتر از این تعداد فعلی می شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری اسلامشهر گفت: پس از ۲۰ دقیقه و وقوع انفجار بر اثر اتصالات برق، با آتش نشانی تماس حاصل شده است و ایستگاه «میان آباد» آتش نشانی اسلامشهر در حدود ۳ دقیقه حود را به محل حادثه رسانده است و پس از حضور آتش نشانان و مشاهده حجم بالای حریق، درخواست نیروی کمکی از مرکز شده، که نیروی کمکی نیز در مدت ۴ دقیقه خود را به محل رسانده است.

وی افزود: اگر همان ابتدا و قبل از وقوع انفجار با آتش نشانی تماس حاصل می شد، بهتر می توانستیم، حادثه را مدیریت کنیم، در واقع زمان انفجار تا حضور آتش نشانان ۳ دقیقه بوده است و مردم در ۲۰ دقیقه قبل از انفجار اقدام به فرار می کردند و کسی تماسی با آتش نشانی نگرفته بود، البته اگر انفجار همان دقایق اول و قبل از فرار مردم رخ می داد، میزان مصدومان به بالای ۱۰۰ نفر می رسید، چرا که تنها در ۲ منزلی که به صورت ۱۰۰ درصد تخریب شده است، بالای ۲۰ نفر سکونت داشتند.

منطقی گفت: تمام شیشه های واحدهای مسکونی در کوچه پشتی و روبرویی فرو ریخته است و تلویزیون در طبقه سوم کوچه دوم بر اثر حرارت ذوب شده بود و کسی امکان نزدیک شدن از ۵۰ متری را نداشته و آتش نشانان با ایجاد یک دیوار حائل با آب نزدیک رفته و از ۲۰ متری اقدام به اطفا می کردند.منبع لینک by [author_name]

برای آینده مسئولیت بزرگی داریم


آجورلو: تراکتورسازی وارد دوران جدیدی می‌شود

خبرگزاری تسنیم: ارتورول سالام عصر امروز به همراه مصطفی آجورلو در هتل کایا تبریز حضور پیدا کرده و قرارداد خود را با تراکتورسازی امضا کرد.

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی در ابتدای این نشست اظهار کرد: وارد اتفاق بزرگی در فوتبال ایران می‌شویم. تراکتورسازی نیز وارد دوران جدیدی می‌شود. به گذشته خودمان آگاه هستیم. از تمام افرادی که در این مدت برای تراکتورسازی زحمت کشیدند تشکر می‌کنیم.

وی افزود: من از سال گذشته با ۲ مربی کار کرده‌ام، که از هر دوی آن‌ها یعنی امیر قلعه‌نویی و یحیی گل محمدی تشکر می‌کنم که همچون آقایان تونی اولیویرا، مجید جلالی، رسول خطیبی و دیگر مربیان برای تراکتورسازی زحمت کشیدند. امروز با تکیه بر تاریخ ۵۰ ساله تراکتورسازی، وارد عصر جدیدی می‌شویم.

آجورلو در ادامه تصریح کرد: ما دوران جدید تراکتورسازی را به کمک هواداران، لطف خدا و برادر عزیزم سالام شروع می‌کنیم. بخش اعظمی از بدهی‌های این تیم را پرداخت کرده‌ایم و بخش دیگر را نیز پرداخت می‌کنیم. با کمک تمام مردم ایران و آذربایجان که حدود ۲۵ میلیون آذری‌زبان را شامل می‌شود، باشگاهی خواهیم ساخت که نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا قابل‌احترام باشد.

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی در رابطه با حضور سالام در تبریز گفت: بسیار خوشحالم که امروز آقای سالام که هم از نظر روحی و هم جسمی سلامتی کامل دارند را به شما معرفی کنم. مردی که به کمک خدا و همه شما و ما این عصر جدید را خواهد ساخت. همان‌طور که بورسا اسپور را قهرمان کرده است، ناچار است که تراکتورسازی را نیز قهرمان کند. من به او و همکارانش گفتم که آدم پرتوقعی هستم و به قهرمانی در ایران بسنده نمی‌کنیم. این پرچم باید قهرمان آسیا شود.

وی افزود: مربی‌گری در بشیکتاش و بسیاری از تیم‌های دیگر جزو افتخارات این مربی است. در پایان به عنوان یک خدمتگزار فوتبال ایران، سینه‌ام را سپر می‌کنم مثل شهید باکری که در جنگ سینه‌اش را سپر کرد و شرایطی که امروز شرایط گذر است را می‌پذیرم و به دوستانی هم که مایل نیستند تراکتورسازی از این پیچ گذر کند، می‌گویم که ما تصمیم گرفته‌ایم برای سرفرازی تراکتورسازی به عقب بازنگردیم.

آجورلو در ادامه خاطرنشان کرد: من در تهران و در ایام کار، بیش از ۱۸ ساعت برای تراکتورسازی کار می‌کنم تا مشکلات مالی و اقتصادی این باشگاه حل شود و هرگز خسته نشدم و خسته نخواهم شد، چون هدف من سربلندی مردم آذربایجان است. مگر مقام معظم رهبری نفرمود که آذربایجان سر ایران است؟ آذربایجان باید سر بلند ایران باشد. ما دلمان را در عصر جمعه با امام زمان (عج) گره می‌زنیم و جز خدا هیچ اندیشه‌ای در ذهن ما نیست.

خوشحالم که در تبریز هستم

در ادامه این نشست سالام با اشاره به استقبال هواداران تراکتورسازی اظهار کرد: از این علاقه‌ای که نشان داده‌اید تشکر می‌کنم و یک تشکر ویژه هم از مدیرعامل باشگاه دارم که فکرشان خیلی زیباست. از اینکه در تبریز حضور دارم خیلی خوشحال هستم، می‌دانید چرا خوشحالم؟ چون این تیم گذشته خیلی خوب و ۲۵ میلیون هوادار دارد. از اینکه سرمربی این تیم شدم خیلی خوشحال هستم. وقتی‌که دوستانم در ترکیه پرسیدند کجا می‌روید، گفتم جایی می‌روم که تیمش بیشترین هوادار را دارد.

وی افزود: خواستم در یک آداب‌ورسوم جدا و باشگاه جدا از کشور خودم ایفای نقش کنم اما اتفاقاتی که از شب گذشته تا الان رخ داده، نشان داده است که من در واقع با اینکه در کشور دیگری هستم، اما انگار در کشور خودم هستم. اگر فکر می‌کردم با انسان‌های دیگری کار خواهم کرد، حالا دیدم که با انسان‌هایی مثل خودم کار می‌کنم و این مرا نسبت به آینده خیلی امیدوار کرد.

سالام در ادامه گفت: همه ما انسان هستیم و وقتی به جای دیگری می‌رویم باید به آنجا عادت کنیم البته این موضوع کمی زمان بر است ولی ما دیدیم که نیازی به این زمان نداریم. یک واقعیت هست که نتایج تیم ما خیلی کمتر از خواسته هوادارنمان است و این مشکل از طرف آن‌هایی که در باشگاه ایفای نقش می‌کنند یا مربی قبلی نیست. مدیرعامل باشگاه هم می‌گوید که تراکتورسازی پس از گذشته سختی که داشته الان روی پای خودش ایستاده است.

سرمربی جدید تراکتورسازی در ادامه خاطرنشان کرد: برای آینده مسئولیت بزرگی داریم. تمام کارکنان باشگاه، آقای آجورلو، بازیکنان و کادر فنی، هواداران، شما اصحاب رسانه، مردم تبریز و تمام کسانی که دلشان با تراکتورسازی است، باید تلاش کنیم در مدت کمی شرایط حال را از میان برداشته و تیممان را هر چه سریع‌تر سرپا نگه داریم. ابتدا باید از شرایط کنونی خارج شده و تا جایی که بتوانیم بالا می‌رویم و برای آینده هدف بالاتری قرار می‌دهیم.

وی در رابطه با برنامه خود در تراکتورسازی گفت: درست نیست که زیاد حرف بزنم چون زمان کار است و نه زمان حرف، وقت سازندگی و کار است و باید تلاش کنیم. با اینکه اینجا هستم و صفحه‌ای دیگر در زندگی‌ام باز می‌کنم، از تمام کسانی که اینجا هستند و آقای آجورلو که برای من عزیز هستند و کسانی که در ترکیه با هم بودیم و کسانی که از ته دل من را دوست دارند تشکر می‌کنم. خدا ما را شرمنده نکند، مسئولیتمان بزرگ است و این را می‌دانیم. من و دوستانم قرار است خیلی کار کنیم چون مسئولیتی را بر عهده می‌گیریم و کسانی که به ما اعتماد کردند، سرشان را پایین نمی‌گیرند و این را به شما قول می‌دهم.

سالام خاطرنشان کرد: کارمان فوتبال است و هر یک از ما هم اهل فوتبال هستیم. این را هم نباید نادیده گرفت که در ایران هم مثل ترکیه فوتبال را خیلی دوست دارند و فوتبال مردم و جامعه را به هم نزدیک می‌کند، اینجا ۳ کشور دوست ایران، آذربایجان و ترکیه با هم برادر هستیم و می‌خواهیم که این رابطه بهتر شود و برای این مسئله تلاش می‌کنیم و به خاطر همین فوتبال یک روند و شرایط دیگری دارد.

سرمربی جدید تراکتورسازی در ادامه گفت: در پایان می‌خواهم بگویم که از همه شما متشکرم به خاطر علاقه‌ای که نشان دادید، از آقای آجورلو و تمام همکارانشان تشکر می‌کنم. به این اعتقاد دارم که همه چیز قرار است بهتر شود.

پس از امضای قرارداد همکاری بین سالام و تراکتورسازی، مصطفی آجورلو گفت: این قرارداد کاغذ است و ما به آن احترام می‌گذاریم چراکه آن را امضا کردیم اما فراتر از آن ما به هم قول همکاری دادیم و تا زمانی که تراکتورسازی را قهرمان ایران و آسیا نکنیم دست بر نداریم.

سالام نیز گفت: همه نیت خوبی دارند و قلب همه شما پاک است و جایی که این همه انسان خوش‌نیت حضور دارند، امید دارم که خدا هم به این مردم کمک می‌کند.منبع لینک by [author_name]

پاسخ دیوید مویس به شایعات علاقه وست هم به باتشوایی و ژوائو ماریو

طرفداری- تماشای دیدار تیم های چلسی و نوریچ از سری رقابت های جام حذفی انگلیس به وسیله دیوید مویس، شایعه پیوستن میشی باتشوایی به چکش ها را قوت بخشیده بود ولی حالا سرمربی آن تیم، به این گمانه زنی واکنش نشان داده است.

بنابر گزارش اسکای، مویس گفته است:

فکر نمی کنم باید چندان به این مسئله پرداخته شود چون من به تماشای خیلی از بازی ها می روم. من در کنار مربی فوتبال، یک طرفدار فوتبال هم هستم. ما هرگز از علاقه مان به او (باتشوایی) حرف نزدیم. تلاش ما این است تا در مورد بازیکنان سایر باشگاه ها حرف نزنیم زیرا من آنجا بودم که یک مسابقه را تماشا کنم، نه این که مشخصا عملکرد فردی شخص خاصی را زیر نظر بگیرم.

مویس همچنین در مورد گمانه زنی های پیرامون ژوائو ماریو و وست هم افزود: 

فکر می کنم او هم یکی از اسامی یاد شده است؛ ولی فارغ از این که اینتر میلان باشد یا چلسی، من قصد ندارم در مورد بازیکنان سایر باشگاه ها حرف بزنم. او بازیکنی جذاب و خوب و مشخصا بسیار مستعد است.منبع لینک by [author_name]

دنیزلی به خاطر قراردادهایی که داشت نتوانست به تراکتورسازی بیاید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، کاظم محمودی بعد از عقد قرارداد رسمی باشگاه تراکتورسازی با آرتورول سالام اظهار داشت: ما به آینده کاری باشگاه تراکتورسازی با این مربی امیدواریم. قرارداد وی فعلا تا پایان فصل است اما در صورت رضایت طرفین از یکدیگر این قرارداد برای فصل آینده هم تمدید می‌شود. 

وی افزود: سالام مربی صاحب کارنامه‌ای است. او توانسته با بورسا اسپورت قهرمان سوپرلیگ ترکیه شود و این تنها قهرمانی یک تیم به جز قطب‌های اصلی فوتبال ترکیه در این مسابقات است. او بازیکن و سرمربی اسبق تیم قدرتمند بشکیتاش ترکیه است و برای خودش در فوتبال ترکیه صاحب جایگاه خوبی است.

محمودی در خصوص عدم توافق با دنیزلی گفت: این همکاری به خاطر مشکلات مالی منتفی نشد. خود دنیزلی هم دوست داشت که برای کمک به تراکتورسازی به تبریز بیاید. اما او یکسری مشکلاتی داشت و قراردادهایی داشت که باید به آنها پایبند می بود و طبیعتا نمی‌توانست از ترکیه خارج شود.منبع لینک by [author_name]

نتایج هفته ۲۰ رقابتهای لیگ برتر ایران

نتایج هفته ۲۰ رقابتهای لیگ برتر ایران

در حال بارگذاری


نتایج هفته ۲۰ لیگ برتر جام خلیج فارس فصل ۹۷-۹۶

شما از یک مرورگر منسوخ شده استفاده می کنید.

کاربر گرامی ؛ برای مشاهده بهتر این سایت و کارایی بهتر امکانات آن می توانید یکی از مرورگر های زیر را دانلود و نصب نمایید.

توصیه می شود برای استفاده و مشاهده وب سایت ها از این مرورگرها استفاده نمایید.منبع لینک by [author_name]