برترین مطالب سایت ها

برترین مطالب سایت ها

فاصله بی‌سابقه نرخ ارز مبادله‌ای و آزاد/پایداری رانت ارزهای دولتی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، اگرچه هنوز هم دولت به تعدادی از کالاها ارز مبادله‌ای تخصیص می‌دهد و راه را برای بهره‌مندی عده‌ای از واردکنندگان برای دریافت ارز مبادله‌ای باز گذاشته است؛ اما تفاوت قیمت اکنون به طرز معناداری میان نرخ دولتی و بازار آزاد وجود دارد و همین امر، رانت بسیاری را در اختیار آن دسته از افرادی قرار داده است که هنوز هم به این منابع دسترسی دارند.

البته دولت طی یکی دو سال اخیر تلاش کرده تا شرایط را به گونه‌ای پیش برد که تعداد کالاهای مشمول دریافت ارز مبادله‌ای به شدت کاهش یابد و زمینه برای یکسان سازی نرخ ارز تا حدود زیادی فراهم شود، اما هنوز هم فهرست کالاهای دریافت کننده ارز مبادله‌ای وجود دارند و این یعنی رانت همچنان در ارز از سوی دولت توزیع می‌شود.

ارایه ارز مبادله‌ای اکنون به برخی از کالاها صورت می‌گیرد و با توجه به نوسانات نرخی که وجود دارد، فاصله نرخ مبادله‌ای و بازار آزاد آنقدر جذاب است که اکنون بسیاری از تولیدکنندگان را بر آن داشته تا با رایزنی با دولت و وزارتخانه‌های مربوطه، به نحوی نام خود را هم در فهرست کالاهای دریافت کننده ارز مبادله‌ای بگنجانند.

بر اساس آمار و اطلاعات رسمی، در برخی از روزهای دیماه، فاصله نرخ ارز مبادله ای و بازار آزاد به بیش از ۷۳۰ تومان هم رسیده که این در نوع خود جذابیت بالایی است. یعنی هر فرد دارنده یک دلار مبادله ای حداقل ۷۳۰ تومان نسبت به رقبای خود، از رانت برخوردار است و این مشکلی است که به نظر می رسد دولت باید به آن توجه کند. نکته حائز اهمیت آن است که واردکنندگان کالا با ارز مبادله ای، این روزها خیلی شاهد نظارت سفت و سخت دولت در بازار نیستند و بنابراین به راحتی می توانند کالاهای وارداتی با ارز مبادله ای را با همان نرخ ارز آزاد در بازار به فروش برسانند.

بر اساس اطلاعات دو منبع بانک مرکزی سامانه نظارت ارز سنا، روند افزایشی تفاوت بین دو نرخ ارز رسمی و نرخ بازار آزاد از ابتدای سال تا هفته دوم دیماه، در تاریخ سیزده دیماه به حداکثر خود رسیده به نحوی که تفاوت این دو نرخ ارز از ۲۰ درصد فراتر رفته و به رقم ۷۳۱ تومان در هر دلار آمریکا نزدیک شده است.

افزایش شکاف بین دو نرخ مذکور در حالی است که میانگین نرخ ارز اسمی از ابتدای سال تا ۱۳ دیماه معادل ۳۳۴۸.۴ تومان برای هر دلار آمریکا بوده که در مقایسه با رقم مشابه در بازه زمانی یکسان در سال ۹۵، از ۷.۶ درصد رشد برخوردار بوده است.

روز گذشته نیز نرخ دلار مبادله ای به ۳۶۴۶.۹ تومان رسیده است در حالیکه همین رقم در بازار آزاد ۴۳۸۹ تومان بوده است که نشان از ۷۴۲ تومان فاصله به طور میانگین بوده است. همچنین هر یورو روز گذشته با نرخ مبادله ای، ۴۴۴۶.۳ تومان بوده که در بازار آزاد به نرخ ۵۴۲۰ تومان فروخته شده است که این هم ۹۷۴ تومان تفاوت را نشان می‌دهد.منبع لینک by [author_name]

اتفاق عجیب در تعیین زمان دیدارهای نیمه‌ نهایی لیگ برتر بسکتبال

طرفداری- زمان دیدارهای مرحله نیمه‌نهایی لیگ برتر بسکتبال به خصوص مسابقه حساس مهرام و پتروشیمی چند روزی است که برای فدراسیون حاشیه‌ساز شده‌است. ابتدا قرار بود مسابقات این مرحله جمعه و شنبه برگزار شود و این پیش‌بینی انجام شده بود که در صورت زود تمام شدن مرحله پلی‌آف، زمان مرحله نیمه‌نهایی به خاطر تیم ملی جلو بیفتد که این اتفاق افتاد.

به گزارش ایسنا، در اولین اعلام فدراسیون قرار شد نیمه‌نهایی لیگ برتر بسکتبال چهارشنبه و پنجشنبه برگزار شود اما دوباره به یکباره اعلام شد که دیدارها پنجشنبه و جمعه و با یک روز تاخیر برگزار می‌شود اما این تغییر تنها برای دیدار مهرام و پتروشیمی است و دو تیم شهرداری تبریز و نفت آبادان باید چهارشنبه (امروز) و پنجشنبه (فردا) به مصاف هم بروند. اینکه دیدار مهرام و پتروشیمی یک روز دیرتر برگزار می‌شود حاشیه‌هایی ایجاد کرده‌است.

همین مساله دوباره اعتراض تبریزی‌ها را در پی داشته و مهران حاتمی گفته اگر زمان بازی‌های نیمه‌نهایی یکی نباشد اعتراض خواهند کرد.

با این حال طبق اعلام کمیته مسابقات فدراسیون دیدار شهرداری تبریز و نفت آبادان امروز و فردا خواهد بود و مسابقه مهرام و پتروشیمی پنجشنبه و جمعه برگزار می‌شود و باید دید آیا دوباره تغییری در مسابقات ایجاد می‌شود یا نه.

مرحله نیمه‌نهایی لیگ برتر بسکتبال به صورت سه برد از پنج مسابقه است.منبع لینک by [author_name]

قانون هوای پاک را اجرا می‌کنیم


خبرگزاری فارس: عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در نشست تخصصی نحوه اجرایی کردن قانون هوای پاک که از صبح امروز در محل سازمان محیط‌ زیست در حال برگزاری است، گفت: با وجود مشکلات عدیده محیط‌ زیستی بیشتر از آنکه در جامعه کار کنیم و مردم را آموزش دهیم تا به حقوق‌شان آشنا شوند، بیشتر به تبلیغ کردن روی آورده‌ایم، تبلیغات کم حاصلی که امروز دشواری‌های زیست‌محیطی را برای مردم به ارمغان آورده است حاصل این رویکرد اشتباه بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست قوانین رانتی و حمایت‌های بی‌حدوحصر رانت‌گونه را دلیل شرایط کنونی زیست‌محیطی جامعه دانست و ابراز داشت، وقتی گروه اندکی برای جامعه تصمیم بگیرند، پیامد آن به هم ریختن وضع زندگی مردم است.

کلانتری در ادامه تصریح کرد: در حرف از مردم زیاد می‌گوییم، اینکه مردم باید بدانند و خواسته‌های مردم باید عملی شود، اما وقتی پای رانت‌های اقتصادی به میان می‌آید مردم فراموش می‌شوند و آنها را با هزاران مشکل گرفتار می‌کنیم.

وی بابیان اینکه در یک ماه گذشته حدود ۶ کلان‌شهر هوای آلوده‌تری از تهران داشته‌اند، گفت: آنهایی که هوای شهرها را آلوده می‌کنند از نظر سیاسی و اقتصادی بسیار قوی هستند. وقتی اجازه می‌دهیم گازوئیل غیراستاندارد و خودروهای آلوده‌کننده وارد هوای شهر شوند و از طرفی شهرداری‌ها به دلیل نداشتن سیستم حمل‌ونقل استاندارد، ماشین‌های آلوده‌کننده را وارد شهر می‌کنند، دیگر نمی‌توانیم صحبت از خلاء قانونی کنیم. مشکل ما امروز عدم اجرای قوانین است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در ادامه گفت: وقتی به مسئولان و مدیران می‌گوییم کارخانه‌ای آلوده‌کننده است و از بالادست گفته می‌شود آیا می‌خواهید چند هزار کارگر را بیکار کنید؟ قانون هوای پاک تکلیف را مشخص کرده و همه هوای پاک می‌خواهند که برای رسیدن به آن باید شرایطی اعمال شود، هوای پاک حق مردم است و این حق جلوتر از حق هسته‌ای قرار دارد و باید اراده ملی برای داشتن هوای پاک، حتی تأمین آب پاک و غذای سالم به وجود بیاید.

کلانتری ابراز داشت: وقتی شرط و شروط هوای پاک ظهور پیدا می‌کند، می‌گویند نمی‌توانیم گازوئیل سالم را تولید کنیم باید وارد کنید، از جهتی فشار می‌آورند گازوئیل‌سوزها فیلتر بگذارند و با هزینه‌های چند میلیونی فیلتر نصب می‌شود، اما به دلیل گازوئیل نامناسب این فیلترها از بین می‌رود.

وی با اشاره به اینکه همه به دنبال تولید ملی هستند اظهار داشت: وقتی نمی‌توانیم گازوئیل سالم تولید کنیم، تولید ملی گازوئیلی که ده‌ها برابر استاندارد گوگرد دارد، چه توجیهی می‌توان کرد. در حال حاضر در شهر مشهد گازوئیل ۸ هزار واحدی و در اصفهان گازوئیل ۶ هزار واحدی تولید می‌شود که بسیار آلوده‌کننده است و به همین دلیل دوسوم آلودگی شهرهای بزرگ مربوط به خودروهای گازوئیل‌سوز فرسوده برآورد شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست بابیان اینکه طرح‌های ترافیک کمکی به آلودگی هوا در فصل سرما نمی‌کند، اظهار داشت: امیدواریم قانون هوای پاک که در پایان سال آیین‌نامه‌هایش تهیه می‌شود بتواند به این شرایط کمک کند. اما تنها راه اجرایی کردن این قانون وجود اراده ملی است، برای اینکه محیط‌زیست سالمی برای مردم داشته باشیم، تنها قوانین کارساز نیست.

کلانتری با اشاره به قانون عادلانه توزیع آن‌که از تصویب آن ۳۵ سال می‌گذرد، ابراز داشت: با وجود تصویب چنین قانونی، پس از ۳۵ سال تهدید آبی نه‌تنها محیط‌زیست کشور که زندگی مردم را به مخاطره انداخته است. اگر به این قانون عمل می‌کردیم وضعیت آب کشور بهتر از حال حاضر بود.

وی افزود: برداشت‌های غیرمجاز از آب‌های سطحی زیرزمینی،‌مصارف غیرمجاز و دیده نشدن حقابه‌های زیست‌محیطی و ورود ریزگردها در جنوب کشور که عمدتاً دارای منشأ داخلی هستند از دلایل عدم توجه به این قانون بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: قانون داشتن خوب است، اما اجرای قانون به‌مراتب مهم‌تر است. قطعاً اگر آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هوای پاک تا پایان سال به تصویب برسد، به هر قیمتی این قانون را اجرا می‌کنیم. شاید فریاد خودروسازان، سندیکاها، ‌اصناف و کارخانه‌ها بلند شود، اما به همه همکاران و دوستانم هشدار می‌دهم که برای یک رودرویی بزرگ و اجرای قوانین آماده باشند.

کلانتری با تأکید بر اینکه این قانون به تأیید شرعی و عرفی رسیده و به دولت و دستگاه‌های ابلاغ شده است، ابراز داشت: وظیفه ما پاسداری از قانون است و موظفیم در حین توسعه کشور هوا و آب پاک را برای مردم تأمین کنیم.

وی از عدم همکاری‌های مجلس شورای اسلامی برای تأمین محیط‌زیست سالم ابراز تأسف کرد و گفت: قرار بود صندوق توسعه ملی ۲ میلیارد دلار برای مدیریت پسماندها با اولویت استان‌های شمالی تخصیص دهد که به دلیل مخالفت مجلس این مسئله بلاتکلیف ماند. علاوه‌بر این برای آبخیزداری، جلوگیری از ورود ریزگردها و احیای تالاب‌ها پیشنهاد‌اتی به مجلس شد که تابه‌امروز معلق مانده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست وجود ۶۰ هزار کامیون فرسوده و حدود ۳ هزار خودروی آلاینده شرکت واحد را که ۵۵ درصدشان فرسوده شده‌اند، عامل آلودگی‌ شهرهای بزرگ دانست و گفت: اگر بخواهیم در مدت یک سال حدود ۵۰ هزار خودروی فرسوده را جایگزین کنیم، نیازمند ۸ میلیارد دلار اعتبار هستیم که مسلماً با وضعیت فعلی امکان‌پذیر نیست.

کلانتری با اشاره به اینکه دیوان‌سالاری پارک پردیسان به کل کشور از بین رفته است، گفت: هر مدیر استانی به‌عنوان یک مدیر محیط‌زیست کشوری می‌تواند تصمیم‌گیری و اقدام داشته باشد، مدیران استانی باید خودشان برای استانشان تصمیم بگیرند و تشخیص دهند چگونه آن را مدیریت کنند که حداقل آلودگی و تخریب زیست‌محیطی به همراه داشته باشد.

وی افزود: به مدیران استانی توصیه می‌کنم برای اجرای قانون هوای پاک در استان‌ها به هیچ‌کس باج ندهند تا مردم به حق هوای سالم خود برسند.منبع لینک by [author_name]

هجدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات اول بهمن آغاز می شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان، محمد زارع گفت:هجدهمین دوره اعزام زائران دانشگاهی به عتبات از روز شنبه اول بهمن ماه امسال انجام می شود.

وی گفت: در این دوره از اعزام ها که تا اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت، ۱۷ هزار نفر از دانشگاهیان کشورمان در کاروان های مختلف از سراسر کشور به عتبات عالیات اعزام خواهند شد.

معاون اجرایی و اعزام ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان افزود:از چندی قبل، پروازهای نجف به دلیل افزایش نرخ گذاری برای شرکت های هواپیمایی لغو شد و کلیه پروازهای عتبات به مقصد فرودگاه بغداد انجام خواهد شد و دانشگاهیانی که به صورت هوایی اعزام شوند، رفت و برگشت شان از این فرودگاه خواهد بود.

زارع همچنین درباره تعداد روزهای سفر در این دوره از اعزام های عتبات نیز گفت: سفرهای زمینی این دوره حدود ۹ روز و سفرهای هوایی ۷ روزه است و همچنان بدنبال افزایش روزهای حضور زائرین در کاظمین هستیم.

وی افزود:در این دوره، روزانه سه کاروان هوایی و یک کاروان زمینی به عتبات اعزام خواهند شد و اولین کاروان هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان، روز شنبه اول بهمن ماه از استان های قزوین و خراسان جنوبی به عتبات عالیات مشرف می شوند.

زارع گفت: زائرین دانشگاهی در دو هتل در شهر نجف و دو هتل در کربلای معلی اسکان داده می شوند و برنامه هایی که برای آنها تدارک دیده شده است یکسان خواهد بود.منبع لینک by [author_name]

۲۰ بازیکن پرسپولیس آماده بازی با گسترش فولاد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، کادر فنی تیم فوتبال پرسپولیس، نام ۲۰ بازیکن را برای حضور در اردوی پیش از دیدار برابر تیم گسترش فولاد  تبریز، به شرح زیراعلام کرد:

علیرضا بیرانوند، بوژیدار رادوشوویچ، ابوالفضل درویش‌وند، سید جلال حسینی، حسین ماهینی، صادق محرمی، محمد انصاری، شایان مصلح، شجاع خلیل‌زاده، فرشاد احمدزاده، محسن مسلمان، احمد نورالهی، وحید امیری، گادوین منشا، علی علیپور، احسان علوان‌زاده، حمیدرضا طاهرخانی، آدم همتی، سیامک نعمتی و احسان حسینی.

تیم‌های فوتبال پرسپولیس و گسترش فولاد تبریز، ساعت ۱۵:۳۰ پنجشنبه در ورزشگاه آزادی و با قضاوت محمدرضا اکبریان برگزار می شود.منبع لینک by [author_name]

اتمام ساخت بیمارستان۹۴تختخوابی قرچک/بیمارستان درانتظارتجهیزات است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، مسعود مرسلپور، در خصوص تحویل اتمام ساخت بیمارستان ۹۴ تختخوابی قرچک در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: ساخت بیمارستان ۹۴ تختخوابی قرچک بر اساس اعلام پیمانکار رو به اتمام است و همکاران در راه و شهر سازی می بایست نسبت به تحویل موقت آن به دانشگاه شهید بهشتی اقدامات لازم را انجام دهند.

مرسلپور افزود: با توجه به اینکه پیش صورت جلسه تحویل موقت نیز نوشته شده است اما تا کنون اقدامی در خصوص تحویل بیمارستان انجام نگرفته و طبق پیگیری های صورت گرفته است بخشی از تجهیزات بیمارستانی به بیمارستان منتقل شده است.

وی با بیان اینکه و امیدواریم که سازمان های علوم پزشکی و سازمان مجری با توجه به تعهدی که به مردم داده اند و انتظاری که مردم دارند در خصوص شروع به کار و افتتاح بیمارستان اقدام لازم را انجام دهند گفت: طی بازدید استاندار از این بیمارستان و در پی آن دستور وزیر بهداشت که تاکنون به صورت کامل اجرا نشده است از مسئول دانشگاه علوم پزشکی به دلیل مراجعات مکرر مردم می خواهیم عنایت لازم در خصوص افتتاح هر چه سریع تر بیمارستان داشته و نسبت به این موضوع اهتمام ویژه ای را بورزند که این فرصت و توقعی که از دولت تددبیر و امید دارند به منصه ظهور برسد.

فرماندار قرچک در پایان گفت: تمام مراحل کنترل از لحاظ ساخت و بخشنامه ها و ایین نامه اجرا شده و بازرسی ها صورت گرفته و تا جایی که می دانیم پیمانکار هم امادگی تحویل را دارد و فقط باید بیمارستان تجهبز شود.منبع لینک by [author_name]

جوابیه راستاد در خصوص خاموشی رادار کشتی سانچی

جوابیه راستاد در خصوص خاموشی رادار کشتی سانچی

در حال بارگذاری


پاسخ راستاد مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص خاموش بودن رادار کشتی نفت کش سانچی

شما از یک مرورگر منسوخ شده استفاده می کنید.

کاربر گرامی ؛ برای مشاهده بهتر این سایت و کارایی بهتر امکانات آن می توانید یکی از مرورگر های زیر را دانلود و نصب نمایید.

توصیه می شود برای استفاده و مشاهده وب سایت ها از این مرورگرها استفاده نمایید.منبع لینک by [author_name]

زمان پايان خدمت سربازی امید عاليشاه و بازگشت او به پرسپولیس مشخص شد

طرفداری- زمان پايان خدمت سربازی امید عاليشاه در تیم تراکتورسازی و بازگشت او به پرسپولیس مشخص شد.

به نقل از خبر ورزشی، خدمت اميد عاليشاه فروردين ماه به اتمام می رسد و او با توجه به اينكه با پرسپوليس قرارداد دارد، جهت پيوستن به تيم مشكلی نخواهد داشت.منبع لینک by [author_name]

چرا روحانی چیزی می گوید که حاشیه ساز شود؟


روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: حضرات مسئولان قوا و همکاران آنها در بدنه نظام و بزرگان علمی و حوزوی و دانشگاهی باور بفرمایند که مردم خسته‌اند و تاب تحمل دعواهای لفظی آنها را ندارند.

از آقای رئیس‌جمهور شروع می‌کنیم که برای بیان ضرورت آزادی بیان و نقد، به سراغ معصومین می‌روند و در عین حال که قصد زیر سوال بردن عصمت ائمه و پیامبر اکرم صلوات‌الله علیهم اجمعین را ندارند بگونه‌ای سخن می‌گویند که عده‌ای تصور می‌کنند ایشان عصمت این بزرگواران را زیر سوال برده است! و درصدد دفاع از اعتقادات برمی‌آیند.

البته این، خوشبینانه‌ترین نگاه به موضع گیری‌های این روزهاست و شاید این احتمال که دست‌هائی درصدد سیاسی کردن موضوع هستند و می‌خواهند از آبی که گل آلود می‌کنند، ماهی مقصود را بگیرند نیز وجود دارد.

مگر قانون اساسی را از شما گرفته‌اند آقای رئیس‌جمهور که برای ضرورت آزادی بیان و نقد به آن استناد نمی‌کنید؟ قانون اساسی جمهوری اسلامی با صراحت و تاکید آزادی بیان و فراهم ساختن زمینه نقد را تضمین کرده است. شما مسئول اجرای قانون اساسی هستید و تمام مواضع عملی و گفتاری تان باید در چارچوب قانون اساسی و مستند به آن باشد. اگر چنین کنید، اولاً بطور خودکار به مستندات قرآنی و روائی و اعتقادی و سیره بزرگان دین متوسل شده اید زیرا قانون اساسی جمهوری اسلامی برگرفته از اینهاست، ثانیاً کسی نمی‌تواند بهانه‌ای برای حاشیه سازی و حاشیه پردازی به دست بیاورد و ثالثاً از اعتقادات دینی و مذهبی هزینه نمی‌شود.

نکته دیگری که لازم است آقای رئیس‌جمهور به آن توجه نمایند، ضرورت پرهیز از ورود به مسائل فرعی و پاسخ دادن به این و آن است. وقت مسئول اول اجرائی کشور مهم‌تر از این است که صرف چنین اموری شود. اگر قرار است رئیس‌جمهور مراقب اجرای قانون اساسی و تامین حقوق شهروندی باشد، باید به جای صرف کردن وقت برای پاسخ دادن به این و آن و بریدن نوار و شرکت در بعضی مجامع غیرضروری، با مردم که سرمایه اصلی کشور هستند همنشین شود و درباره مسائل مختلف نظر آنها را جویا گردد. مثلاً با بازداشتی‌های اغتشاشات اخیر صحبت کند، با افرادی که درباره شرایط کشور حرفی غیر از حرف‌های فرمایشی و نمایشی دارند جلسه بگذارد و از نظرات و پیشنهادات آنها مطلع شود. رئیس اجرائی کشور می‌تواند بعد از مطلع شدن از واقعیت‌های جامعه، برای حل مشکلات مردم و گشودن گره از کار آنها تلاش کند تا از آن گره گشوده شده و آن کار انجام شده با مردم حرف بزند. مردم، این قبیل حرف‌ها را بهتر می‌فهمند و هرگز از آن خسته نمی‌شوند.

روسای قوای مقننه و قضائیه هم که معمولاً از جابلقا تا جابلسا صحبت می‌کنند و درباره همه چیز نظر می‌دهند، بهتر است سرشان به کار خودشان باشد و به مردم گزارش بدهند که چه قانونی برای گشوده شدن گره از کار بیکاران و ناداران وضع کرده‌اند و برای رفع گرفتاری گرفتاران در دالان‌های دادگستری‌ها چه کرده‌اند. موضع گیری در برابرآمریکا و رژیم صهیونیستی و رهنمود دادن درباره فلسطین و سوریه و لبنان و عراق و یمن و… را بگذارند برای رهبری که در چنین جایگاهی قرار دارد.

مردم از سران قوا اظهارنظر درباره شیر مرغ تا جان آدمیزاد را نمی‌خواهند، از آنها می‌خواهند به وظایفی که قانون اساسی برعهده آنها قرار داده است عمل کنند تا مردم در سایه نظام جمهوری اسلامی به سعادت مادی و معنوی برسند و دنیا و آخرتشان تامین و حفظ شود.
علما و فضلای حوزه هم به مسئولین ارشد نظام اعتماد کنند و به مجرد اینکه سخنی منتسب به آنها به گوششان خورد موضعگیری نکنند. ابتدا اصل سخن را بشنوند، سپس درباره آن تحقیق کنند و در صورت امکان از خود گوینده بپرسند مقصودش چه بوده، بعد از آن اگر نظری داشتند به خود او بگویند و مسائل را به جامعه نکشانند.

مسئولان ارشد کشور، ممکن است سلایق سیاسی متفاوت با شما داشته باشند ولی قطعاً بی‌اعتقاد به خدا و پیامبر و دین و ائمه نیستند و این را هم می‌دانند که چهارده معصوم داریم و هنگامی که در صحبتشان از کلمه «معصوم» استفاده می‌کنند به این معناست که پیامبر اکرم و ائمه علیهم السلام را معصوم می‌دانند و درصدد زیر سوال بردن عصمت آنها نیستند و طبعاً مطلبی که از آنها نقل شده است را باید درست معنا کرد.

بی توجهی به این شیوه عقلائی و توصیه شده در این است که موجب می‌شود بعضی از علما و فضلای ما که برای آنها ارزش زیادی قائل هستیم و جامعه به آنها نیاز دارد، ناخواسته در مسیری قرار می‌گیرند که یک فرد سیاسی بی‌اطلاع از مبانی با خرده گرفتن به مسئولین، آن را طراحی کرده و با این کار همه را از متن به حاشیه می‌برد. در شرایطی که دشمنان به متن حمله می‌کنند و اساس را هدف قرار می‌دهند، بزرگان ما چرا از پرداختن به متن فرار می‌کنند و به حاشیه می‌روند؟منبع لینک by [author_name]

کف قیمت ماهانه اینترنت کاهش یافت/ اصلاح تعرفه جدید اینترنت خانگی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، تعرفه دسترسی به خدمات اینترنت پرسرعت از طریق فناوریهای ADSL ، VDSL و فیبرنوری آبان ماه امسال توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه ۲۶۶ مصوب شد تا از این پس اینترنت به صورت سرویس‌ غیرحجمی مبتنی بر یک مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) به کاربران فروخته شود. براین اساس ۱۸ اپراتور ارائه دهنده اینترنت موظف شدند تا با توقف فروش اینترنت حجمی، میزان مصرف منصفانه را به صورت رقابتی برای مشترکان تعریف کنند.

در این مصوبه کف و سقف تعرفه برمبنای سرعت دسترسی به اینترنت از ۵۱۲ کیلوبیت برثانیه در سرویس ADSL و از ۲۰ مگابیت برثانیه در سرویس VDSL و فیبر، درنظر گرفته شده بود. به این معنی که اپراتور ارائه دهنده این سرویس می توانست حدود ۸۰ درصد قیمت درنظر گرفته شده برای هر سرعت، قیمت اینترنت کاربر را کاهش دهد.

مصوبه سرویس‌های پرسرعت غیرحجمی مطابق با جدول زیر بود:

هم اکنون کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در آخرین جلسه خود (جلسه ۲۶۸) باتوجه به لزوم انجام برخی اصلاحات و شفاف سازی هرچه بیشتر مصوبه شماره ۲۶۶ (مقررات حاکم بر تدوین و اجرایی شدن تعرفه در بخش ICT) بخشی از این جدول را تغییر داده است.

در تازه ترین تغییراتی که روی این جدول اعمال شده جدول قبلی تعرفه ها که ۳ فناوری دسترسی به اینترنت را از یکدیگر جدا کرده بود به صورت یکپارچه دیده می شود و کاهش کف تعرفه نیز مصوب شد.

براین اساس کف تعرفه ماهانه هریک از سرعتهای مدنظر در این جدول به میزان ۵۰ درصد سقف تعرفه ماهانه همان سطح تعیین شد. این درحالی است که پیش از این کف تعرفه به میزان ۸۰ درصد سقف تعرفه ماهانه درنظر گرفته شده بود. به این معنی که اپراتور می تواند تا ۵۰ درصد کمتر از قیمت مصوب، برای کاربر خود تعرفه تعیین کند.

درهمین حال، در این مصوبه یک تبصره نیز به بند « تعرفه خدمت خاتمه مکالمات (اتصال متقابل) به شبکه های ثابت و همراه» مصوبه جلسه شماره ۲۶۶ اضافه شد.

برمبنای این تبصره، ضابطه مقرر در بند ۱۶-۱ مصوبه شماره ۲ جلسه شماره ۲۰۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، برای دارندگان پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) از زمان برقراری اولین اتصال متقابل از سوی هریک از شرکتهای مذکور تا دو سال به قوت خود باقی است و پس از پایان این مدت، تعرفه تعیین شده در بند «چ» مصوبه جلسه شماره ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اعمال خواهد شد.

این کمیسیون تاکید کرده است که اولین اتصال متقابل شرکتهای یادشده حداکثر باید تا ۶ ماه پس از ابلاغ این مصوبه اجرایی شود.

از سوی دیگر، در مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، یک تبصره به بند مربوط به «تعرفه مکالمات ثابت به ثابت بین شبکه‌ای (Offnet)» در مصوبه جلسه شماره ۲۶۶ افزوده شد.

طبق این تبصره، تعرفه مقرر در بند پ مصوبه جلسه شماره ۲۶۶ پس از پایان دوره در نظر گرفته شده در تبصره ذیل بند «چ» مصوبه جلسه شماره ۲۶۶ به شرح ماده ۲ این مصوبه قابل اعمال خواهد بود.منبع لینک by [author_name]