اخبار فناوری اطلاعات

اخبار فناوری اطلاعات

نقدی بر پرچمدار اپل بعد از یک ماه استفاده از آیفون ۱۰ : از آیفون ایکس متنفرم!


تعداد زیادی از کاربران بعد استفاده از آیفون ۱۰ (iPhone 10) نظرشان درباره پرچمدار اپل تغییر کرده است. آیفون ایکس اپل با وجود داشتن قابلیت های فراوان، چندین ایراد اساسی دارد.

آیفون ۱۰ جزو ۲۵ اختراع برتر و نوآورانه در سال ۲۰۱۷ شناخته می‌شود، چرا که اپل بعد از سال‌ها تلاش، چندین قابلیت نوآورانه مختص این گوشی موبایل توسعه داده است. طراحی آیفون ایکس با تمامی محصولات پیشین اپل متفاوت بوده و سیستم امنیتی آن، به طور کامل به سیستمی فوق پیشرفته تغییر پیدا کرده است. با این حال کاربران زیادی منتقد این محصول هستند.

یکی از نویسنده‌های وب سایت بزرگ Businessinsider، بعد از خرید پرچمدار تازه وارد اپل و در نهایت باز پس فرستادن آن، تجربه استفاده از آیفون ۱۰ را طی انتشار یک مطلب با بقیه کاربران در میان گذاشت. او نسبت به این گوشی موبایل تنفر پیدا کرده است! در ادامه حاصل تجربه یک ماهه وی را می‌خوانیم.

تجربه استفاده از آیفون ۱۰ برای یک ماه

هنوز لحظه‌ای که قبل استفاده از آیفون ۱۰ ، مشغول جدا کردن برچسب آن بودم را به خاطر دارم. از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدم! به این فکر می‌کردم که اپل، چه دستگاه تکنولوژیکی به دنیای فناوری معرفی کرده است. اما متاسفانه این حس خوب زیاد دوام نیاورد.

استفاده از آیفون 10

اکنون و بعد از یک ماه استفاده از آیفون ۱۰ به این نتیجه رسیده‌ام که پرچمدار سال ۲۰۱۷ اپل را دوست ندارم. البته این به همین عدم علاقه ساده ختم نمی‌شود. در واقع اکنون نسبت به آیفون ایکس حس تنفر پیدا کرده‌ام! می‌توانم لیستی از ایرادات این گوشی موبایل همچون متناقض بودن فیس آیدی، استعداد بسیار بالای بدنه برای جذب خط و خش و قیمت فوق‌العاده بالا را نام ببرم.

یک ایراد بزرگ آیفون ۱۰

در بین مشکلات گوشی آیفون جدید، یک مورد بیش از همه برای من اهمیت دارد. عدم توانایی برای استفاده از گوشی با یک دست برای من آزاردهنده است. رساندن انگشت به نقاط خارج از دایره ترسیم شده در تصویر زیر، حین کار کردن با گوشی به وسیله یک دست امکان‌پذیر نیست.

استفاده از آیفون 10

به خاطر وجود ژست‌های حرکتی جدید که در ادامه حذف کلید فیزیکی هوم و قرار گرفتن یک بریدگی در بالای نمایشگر ایجاد شده‌اند، امکان مشاهده نوتیفیکیشن‌ها و یا دسترسی به کنترل سنتر تنها با استفاده از یک دست وجود ندارد. بخش اعلانات و کنترل سنتر اصلی‌ترین قسمت‌های رابط کاربری آی او اس هستند و باید دسترسی به آن‌ها خیلی ساده باشد. در زمان‌های عدم توانایی برای استفاده از گوشی با هر دو دست، تقریبا قادر به باز کردن پنجره اعلانات و کنترل سنتر نیستم.

به همین دلیل اغلب حین استفاده از گوشی، با نوعی خود درگیری مواجه می‌شوم، چرا که باید دائما نحوه استفاده از آیفون ۱۰ را تغییر بدهم. برای رساندن انگشت شست به نقاط بالایی نمایشگر، ناچار باید گوشی را در دست جابه‌جا کرده و آن در میانه کف دست نگه دارم. اما در زمان نگه داشتن دستگاه در این حالت، احساس می‌کنم هر لحظه امکان سقوط آن از دست وجود دارد. این ترس سبب می‌شود به طور غیر ارادی، گوشی را به صورت افقی و موازی با زمین به شکم خود نزدیک کنم. نگه داشتن آن در موقعیت‌های عجیب و غریب این‌چنینی، به گردن درد ختم شده است.

استفاده از آیفون 10

اگر گوشی را دقیقا در میانه دست قرار ندهم، قادر به دسترسی به دو ردیف بالایی اپلیکیشن‌ها در صفحه هوم حین به دست گرفتن آن با یک دست نیستم. با انجام این کار، استرس لیز خوردن گوشی هزار دلاری رهایم نمی‌کند. آیفون ۱۰ نشان داده شدیدا مستعد ترک برداشتن است، پس باید از هر گونه سقوط حتی از ارتفاع‌های پایین جلوگیری شود.

اما در زمان‌هایی که دست دیگرم آزاد است، حین استفاده از آیفون ۱۰ به طور ناخودآگاه آن را به گوشی نزدیک می‌کنم. دست چپم همواره در گوشه بالا و سمت چپ نمایشگر در حال استراحت بوده و در زمان‌هایی همچون نیاز به باز کردن نوتیفیکیشن کمک می‌کند.

در زمان استفاده از آیفون ۶ قبلی خود، برای ارسال پیام، چک کردن ایمیل، پخش موسیقی و یا انجام هر کار دیگر، نیازی به استفاده از دو دست نبود، اما حالا نمایشگر بزرگ آیفون ایکس این کار را برای من تبدیل به یک عادت کرده است.

استفاده از آیفون 10

حتی قابلیت Reachability که راهکار اپل برای افراد دارای دست‌های کوچک به منظور استفاده راحت از گوشی های بزرگ است را نیز فعال کرده‌ام، اما آن نیز کمک چندانی نکرده است. برای فعال‌سازی این ویژگی باید انگشت را در انتهای صفحه نمایش، به سمت پایین کشید. این ژست حرکتی برای من کمی عجیب و غریب بوده و از طرفی، حس از دست رفتن بخشی از نمایشگر نیز آزاردهنده است، علاوه بر اینکه همچنان باید برای استفاده از هر چیزی در بالای نمایشگر، یک حرکت اضافه انجام بدهم.

ترس سقوط گوشی از دست، با فکر کردن به هزینه تعمیر ۵۴۹ دلاری آن، واقعا تبدیل به یک درگیری دائمی ذهنی می‌شود. به همین خاطر اغلب در زمان استفاده از آیفون ۱۰ قید دسترسی به نوتیفیکیشن را زده و ریسک نمی‌کنم.

حالا به کاربران آیفون‌ های قدیمی حسادت می‌کنم!

ابتدا تصور می‌کردم با گذشت زمان، به استفاده از آیفون ۱۰ عادت خواهم کرد، چرا که بعد از خرید آیفون ۶ نیز حس مشابهی داشتم. بعد از مد‌ت‌ها استفاده از آیفون ۴ اس، با مهاجرت به آیفون ۶ کار کردن با گوشی به وسیله یک دست برایم سخت بود. با این حال، با گذر زمان، این موضوع برایم عادی شد و احساس کردم گوشی موبایل جدیدم را خیلی دوست دارم.

استفاده از آیفون 10

اما با گذشته چندی هفته استفاده از آیفون ۱۰ چنین اتفاقی مجددا رخ نداد. به همین دلیل در نهایت علاقه خود نسبت به آن را از دست دادم. پیشتر توقع داشتم باز هم با مهاجرت به یک آیفون دارای نمایشگز بزرگ به آن عادت خواهم کرد، اما نمایشگر آیفون ایکس بزرگتر از آن است که بتوان تحملش کرد. آرزو دارم به استفاده از گوشی های قبلی اپل برگردم. وقتی دوستم آیفون ۸ خود را به من نشان داد، عملکرد بی‌نقص تاچ آیدی و خوش دستی آن حسادتم را برانگیخت!

تصمیم نهایی؛ استفاده از آیفون ۱۰ برای من ممکن نیست!

در نهایت با اندوه از خریدی که داشتم، متوجه شدم باید از شر آیفون ایکس خلاص بشوم. من نمی‌توانم از گوشی همواره با دو دست استفاده کنم و اکنون می‌دانم عادت به استفاده از آیفون ۱۰ به وسیله یک دست امکان‌پذیر نیست.

استفاده از آیفون 10

به این نتیجه رسیدم که اجباری به استفاده از یک گوشی فوق پیشرفته با نمایشگری زیبا و باکیفیت ندارم. همچنین اجباری نیست از یک سیستم امنیتی نوین برای شناساندن خود به دستگاه استفاده کنم. تنها باید گوشی موبایلی خریداری کنم که نیازهای من را برطرف می‌کند.

نتیجه‌گیری

با توجه به اخباری که پیش از این درباره نارضایتی برخی کاربران از آیفون ایکس منتشر کرده بودیم، شاید حین خواندن این مطلب بیش از همه انتظار داشتیم کاربر، از بریدگی بالای نمایشگر و تداخل آن با اپلیکیشن‌ها گلگی کند، در حالی که به هیچ عنوان نامی از این مورد برده نشد.

این نقد از زاویه دیگری به آیفون ۱۰ نگاه کرد. برای کاربرانی که دست‌های کوچکی داشته و تاکنون از گوشی های موبایل دارای نمایشگر ۵ اینچی و یا حتی کوچکتر استفاده کرده‌اند، استفاده از یک دستگاه دارای نمایشگر ۵٫۸ اینچی کار ساده‌ای نیست، مخصوصا اگر کار به وسیله هر دو دست را دوست نداشته باشند.

همه چیز به سلیقه شخصی برمی‌گردد. شخصا همیشه دوست دارم گوشی هایی با نمایشگرهای حداقل ۶ اینج و یا بزرگتر را خریداری کنم و تصور استفاده از یک گوشی مجهز به نمایشگر ۵ اینچی و یا مخصوصا کوچکتر برایم آزاردهنده است! این نقد نشان داد اگر پیشتر همیشه از آیفون‌ های دارای نمایشگرهای کوچک استفاده کرده‌اید، استفاده از آیفون ۱۰ ممکن است برایتان چالش برانگیز شود.

نویسنده وب سایت Businessinsider به نکته فوق‌العاده مهمی اشاره کرد که متاسفانه امروز کمتر کاربری آن را در نظر می‌گیرد. حین خرید یک گوشی، بهتر است به جای برند، پرچمدار بودن یا نبودن، لوکس یا عادی بودن و دیگر موارد، تنها نیاز خود را در نظر بگیریم. آیا آیفون ۱۰ هزار دلاری واقعا همان گوشی موبایلی است که به آن نیاز داریم و یا فقط درگیر قابلیت‌های جدید و یا جذاب آن شده‌ایم؟لینک منبع

کمپانی برودکام احتمالا قیمت پیشنهادی خود را برای خرید سهام کوالکام افزایش خواهد داد


مدتی قبل کمپانی برودکام بسته پیشنهادی خود به ارزش ۱۳۰ میلیارد دلار را برای خرید سهام کوالکام به این شرکت ارائه کرد. پس از رد این پیشنهاد و درخواست افزایش قیمت توسط سهام‌داران کوالکام، به‌نظر می‌رسد که برودکام با این درخواست موافقت خواهد کرد.

در بسته پیشنهادی نخست برودکام، برای هر سهم از کوالکام قیمت ۷۰ دلار در نظر گرفته شده بود که در نظر سهام‌داران کوالکام کافی نبود. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که خود کوالکام اطلاعیه‌ای برای فروش قرار نداده و این کمپانی برودکام بوده که پا پیش گذاشته و این پیشنهاد را ارائه داده است.

چند روز پس از ارائه این پیشنهاد، مسئولان برودکام با جواب رد کوالکام روبرو شدند. بسیاری از گزارشات دلیل اصلی رد این پیشنهاد را قیمت کم آن عنوان کرده‌اند. گزارشات جدید حاکی از آن است که کوالکام در صورت افزایش این قیمت که در برخی خبرها ۸۰ دلار به ازای هر سهم عنوان شده، با درخواست برودکام موافقت خواهد کرد. گزارش شده که پس از مشاوره و دیدار مسئولان کمپانی برودکام با سهام‌داران اصلی کوالکام قرار شده که برودکام مبلغ پیشنهادی خود را افزایش داده تا این معامله سرانجام به وقوع بپیوندد.

در این برهه از زمان مشخص نیست که دقیقا چه زمانی برودکام قیمت پیشنهادی و اصلاح شده خود را به کوالکام ارائه خواهد کرد. به‌نظر می‌رسد که هم‌اکنون برودکام آمادگی انجام این کار را داشته باشد اما می‌خواهد به کوالکام فشار بیاورد تا پای میز مذاکره بنشیند. آن‌ها در نظر دارند که پیشنهادهای بیش‌تری به سهام‌داران ارائه دهند و حتی تهدید به جایگزینی هیئت مدیره کوالکام کرده‌اند.

آقای هوک تان مدیر اجرایی برودکام چندی پیش اعلام کرد که آماده نبرد در این مورد بوده و این کمپانی در حال آمادگی برای انتخاب نامزدهایی برای پست ریاست جدید کوالکام است تا در صورت پایان عمر کوالکام در تاریخ ۸ دسامبر این وعده‌ها عملی شود.لینک منبع

۲۵ اختراع برتر و نوآورانه در سال ۲۰۱۷ ( قسمت دوم)


مجله تایم امسال نیز لیست ۲۵ اختراع برتر را منتشر کرد. در لیست بهترین اختراع های سال ۲۰۱۷ موارد مختلفی از قبیل گوشی موبایل و حتی موارد خوراکی دیده می‌شود.

برای نوآوری حد و مرزی وجود نداشته و می‌توان در هر زمینه شغلی، دست به خلاقیت زد و محصولی منحصربه‌فرد ارائه کرد. مجله تایم با در نظر گرفتن همین موضوع، امسال نیز دست به کار شد و بعد از در نظر گرفتن صدها محصول برتر معرفی شده در سال ۲۰۱۷، ۲۵ مورد از آن‌ها را به عنوان اختراعات برتر سال معرفی کرد.

در قسمت اول، ۸ مورد از این ۲۵ اختراع برتر را معرفی کردیم. در این لیست نام محصولاتی همچون آیفون ۱۰، عینکی با توانایی دادن قدرت دید به نابینایان و پوششی نوین برای ورزشکاران زن مسلمان چشم‌نوازی می‌کرد. اگر این مطلب را مطالعه نکرده‌اید، ابتدا به قسمت اول مراجعه کرده و سپس در قسمت دوم همراه ما باشید.

فوروارد / درمانگاهی با هدف پیشگیری از بیماری‌ها به جای درمان

اختراع برتر

در ایالات متحده آمریکا، افراد همواره بعد از ابتلا به بیماری به پزشک مراجعه می‌کنند. اما اگر بیماران و پزشکان به منظور پیشگیری از بیماری‌ها با یکدیگر همکاری کنند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این ایده مسبب خلق Forward به عنوان یک اختراع برتر سال شد. اینجا یک نوع جدید از کلینیک سلامتی است که شباهتی زیادی به یک باشگاه ورزشی دارد.

افراد با پرداختن تنها ماهیانه ۱۴۹ دلار قادر می‌شوند به صورت نامحدود از خدماتی همچون غربالگری ژنتیکی، آزمایش خون، برنامه کاهش وزن، مراجعه مستمر به پزشک و بسیاری دیگر از خدمات بهره‌مند شوند. موسس درمانگاه Forward که پیشتر به عنوان مدیر اجرایی در گوگل فعالیت می‌کرده است عقیده دارد اطلاعات به دست آمده از این آزمایش‌ها به Forward کمک می‌کند به آینده بیمار چشم دوخته و مواردی که در بلند مدت اهمیت پیدا می‌کنند را مد نظر داشته باشد.

این درمانگاه بیش از همه در تلاش است با تجویز داروها و ارائه الگوهای صحیح زندگی، از بروز بیماری در افراد پیشگیری کند. منتقدان این اختراع برتر عقیده دارند بیشتر آمریکایی‌ها قادر به پرداخت هزینه‌های درمانگاه نیستند، مخصوصا اینکه آن‌ها بیمه‌های درمانی را پوشش نمی‌دهند.

با این حال جذب ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری و همچنین تاسیس یک شعبه دیگر در لس آنجلس بعد از سان فرانسیسکو، نشان می‌دهد فعالیت Forward تاکنون ثمربخش بوده است. شرکت تصمیم دارد در آینده، چندین شعبه دیگر در سایر شهرهای ایالات متحده آمریکا تاسیس کند.

آدیداس فیوچرکرفت ۴ دی / کفشی مهندسی شده برای افزایش عملکرد

اختراع برتر

کفش ورزشی را در نظر بگیرید که با استفاده از آن، دویدن سریع‌تر و داشتن جهش‌های بلندتر امکان‌پذیر شود! این ایده به ساخت یک اختراع برتر سال منجر شد. Futurecraft 4D نام کفش ورزشی جدید آدیداس بوده و لایه میانی آن را می‌توان بر اساس نیاز افراد طراحی کرد. نه تنها شکل و اندازه کفش قابل سفارشی‌سازی هستند، بلکه حتی می‌توان میزان انعطاف‌پذیری، نوع اثرگذاری و میزان ضربه‌گیری آن را به دلخواه تعیین کرد.

بر اساس گفته‌های مجزی پروژه کفش Futurecraft 4D، اصلی‌ترین کلید ساخت این محصول استفاده از فناوری چاپ سه بعدی است. به این ترتیب سازنده می‌تواند ساخت هر میلی‌متر مربع از لایه میانی کفش را به خوبی تحت نظر داشته باشد و آن را بسته به نیاز هر فرد، تا جای ممکن از نظر عملکرد بهبود ببخشد.

اختراع برتر

به عقیده این مدیر، اعمال تغییرات مورد نیاز در کفش با استفاده از روش‌های سنتی تولید کفش ورزشی، به هفته‌ها زمان نیاز دارد، اما لایه میانی Futurecraft 4D را می‌توان به کمک فناوری پرینت سه بعدی در حدود دو ساعت ایجاد کرد. به این ترتیب زمان مورد نیاز برای ساخت محصول تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

بعید نیست در آینده‌ای نزدیک، برای خرید این اختراع برتر دیگر نیازی به چند روز انتظار نباشد. کافی است به یک فروشگاه آدیداش مراجعه کرده و بعد از مطرح کردن نیاز خود و اندازه‌گیری ابعاد پا، کفش را در کمتر از دو ساعت تحویل بگیرید و دیگر نیازی به ارسال سفارش به شرکت نخواهد بود.

آدیداس در نیمه ماه آینده میلادی، نسخه‌ای استاندارد از Futurecraft 4D که بر اساس داده‌های به دست آمده از دونده‌ها طی هفده سال ساخته شده است را عرضه خواهد کرد.

تسلا مدل ۳ / خودرویی با توانایی سرعت بخشیدن به صنعت اتومبیل‌های الکتریکی

اختراع برتر

اتومبیل‌های الکتریکی اغلب دو مشکل اساسی دارند؛ قیمت این دسته از خودروها در مقایسه با اتومبیل‌های متداول بسیار بیشتر بوده و همچنین با یک مرتبه شارژ، تنها قادر به طی کردن مسافتی کوتاه هستند. اما تسلا با معرفی اتومبیل Model 3 تلاش کرد این دو مشکل را از بین ببرد.

قیمت این محصول چیزی حدود ۳۵ هزار دلار است و با یک مرتبه شارژ می‌تواند تا ۲۰۰ مایل (۳۲۰ کیلومتر) حرکت کند. قیمت پایین و توانایی برای طی مسافتی طولانی بدون نیاز به شارژ مجدد، سبب شده درخواست‌ها برای خرید این خودرو شدیدا افزایش پیدا کند، به طوری که به ادعای تسلا، روزانه ۱۸۰۰ سفارش برای خرید آن ثبت می‌شود. حجم بالای درخواست‌ها برای خرید این اختراع برتر سبب شده تسلا برای هماهنگ کردن میزان عرضه و تقاضا با مشکلی مواجه شود.

ایلان ماسک موسس و مدیر عامل تسلا مدتی قبل طی انتشار یک توییت اعلام کرد شرکت اکنون نمی‌تواند بر اساس نیاز بازار اتومبیل Model 3 را تولید کند. با این حال تسلا امیدوار است در آینده‌ای نزدیک، خروجی خط تولید با میزان درخواست بازار هماهنگ شود. این موضوع بیش از سهام‌داران تسلا، برای دوست‌داران طبیعت خوشحال‌کننده است.

اتومبیل‌هایی همچون Model 3 که به منظور حرکت به جای سوخت‌های فسیلی از باتری و انرژی پاک استفاده می‌کنند، نقش بزرگی در کاهش سرعت تغییرات آب و هوایی کره زمین خواهند داشت. انتظار داریم در سال‌های آینده نیز در بین چند اختراع برتر سال، حتما نام یک یا چند اتومبیل برقی را مشاهده کنیم.

ویلو پامپ / گجتی قابل حمل برای سهولت در شیردهی به نوزادان

اختراع برتر

شیر دادن به نوزاد به همان راحتی که به نظر می‌رسد نیست. مخصوصا مادرانی که فعالیت اجتماعی زیادی داشته و دائما در رفت و آمد هستند، شیر دادن به نوزاد برایشان تبدیل به امری چالش برانگیز خواهد شد. بیشتر دستگاه‌های برقی مکش شیر از پستان مادر، حین کار سر و صدای زیادی تولید کرده و آرامش مادر و فرزند را مختل می‌کنند. همچنین آن‌ها وسایلی ثابت هستند، در حالی که حین قرار داشتن در منزل اغلب می‌توان به صورت مستقیم به فرزند شیر داد.

اما محصول شرکت Willow یک اختراع برتر بوده و روال طاقت‌فرسا پیشین را تغییر داده است. این گجت قابل حمل و قدرت گرفته از باتری، به اندازه‌ای کوچک و کم صدا است که مادران می‌توانند آن را در هر جایی زیر لباس خود استفاده کنند. این وسیله برای مادران شاغل بسیار کاربردی است.

Willow Pump علاوه بر کم صدا بودن، تمرکز فرد را بر هم نمی‌زند، به همین دلیل حتی حین انجام کار و قرار داشتن در جلسات کاری نیز می‌توان از آن استفاده کرد. قیمت Willow Pump برابر ۴۸۰ دلار است و خرید آن در مقایسه با مدل‌های ثابت گرانتر تمام خواهد شد. برای جلوگیری از خراب شدن وسیله، برای هر یک از دو پمپ می‌توان محفظه‌ای مخصوص و دارای یخ خریداری کرد. قیمت یک جفت آن تنها ۱ دلار است.

به گفته مدیر عامل شرکت، آن‌ها با دریافت بازخورد از مادرانی که اکنون در حال استفاده از نسخه بتای Willow Pump هستند، تغییراتی را در آن اعمال خواهند کرد. اگر Willow Pump بتواند بعد از عرضه، وعده‌هایی که سازنده درباره آن داده است را محقق کند، تبدیل به یک اختراع برتر معرفی شده طی چندین سال گذشته خواهد شد.

نست سکیور / یک سیستم امنیتی خانگی ساده

اختراع برتر

اغلب سیستم‌های امنیتی خانگی، به منظور جلوگیری از ورود سایرین به حریم خصوصی افراد طراحی شده‌اند. Nest به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های Alphabet (شرکت مادر گوگل)، سیستم امنیتی خود را به شیوه‌ای متفاوت ساخت و یک اختراع برتر دیگر سال را رقم زد.

هدف اصلی از ساخت Nest Secure، افزایش سهولت استفاده از یک سیستم امنیتی برای کاربران بوده است. برای از کار انداختن هاب امنیتی به جای وارد کردن پسورد، باید از یک کد امنیتی استفاده کرد. یکی دیکر از مزایای Nest Secure، امکان تخصیص بازه‌های زمانی مشخص برای قبول کردن کلید‌های امنیتی است. به عنوان نمونه، می‌توان با خیال راحت یک کلید را به پرستار فرزند خود سپرد، چرا که کلید وی به جز ساعات کاری، دیگر کار نخواهد کرد.

به لطف وجود یک اپلیکیشن موبایل، می‌توان این سیستم امنیتی را از راه دور کنترل کرد. توانایی این محصول در حفاظت از خانه بسیار بالا است. اگر فردی تصمیم بگیرد با از کار انداختن هاب به خانه ورود پیدا کند، صدایی به قدرت ۸۵ دسی‌بل پخش خواهد شد. یکی دیگز از توانایی‌های آن، هشدار دادن به کاربر در صورت باز مانده درب‌ها و یا پنجره‌ها به لطف وجود سنسورهای حرکتی قدرتمند است. Nest Secure به قیمت ۵۰۰ دلار به فروش می‌رسد.

ناسا مارس اینسایت / کاوشگری با توانایی‌های فراوان

اختراع برتر

قطار به مقصد مریخ، هر دو سال یک مرتبه حرکت می‌کند، چرا که کره زمین و همسایه آن، تنها هر دو سال یکبار در راستای یک خط قرار می‌گیرند تا سریع‌ترین سفر ممکن بین این دو سیاره ممکن شود. ناسا قصد دارد از پرتاب کاوشگرش در سال ۲۰۱۸، بیشتری بهره‌بری ممکن را داشته باشد. این سازمان فضایی، فضاپیمای مارس اینسایت (Mars InSight) را در ماه می سال آینده میلادی (اردیبهشت ۹۷) به سمت سیاره سرخ ارسال خواهد کرد.

همانطور که از نام این کاوشگر پیداست، بهترین دید ممکن از سیاره مریخ تا امروز با استفاده از آن به دست خواهد آمد. پیشتر قرار بود این اختراع برتر در سال ۲۰۱۶ به سمت مریخ پرتاب شود، اما بروز مشکل در سیستم لرزه‌نگار آن سبب دو سال تاخیر در پرتاب شد. Mars Insight برخلاف Curiosity و دیگر مریخ‌نوردها، بعد از رسیدن به سطح سیاره سرخ در یک مکان ثابت می‌ماند، چرا که قصد دارد با فرو بردن میله‌ای به طول ۵ متر در سطح مریخ، تاریخچه حرارتی آن را به دست آورده و دمای کنونی سیاره را دقیق‌تر محاسبه کند.

این کاوشگر از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. حین حفر سطح سیاره، لرزه‌نگار Mars Insight ترکیب مریخ را بررسی کرده و یک لینک رادیویی اشعه ایکس، نحوه‌ چرخش آن به دور محور خود و تاثیرپذیری گرانشی از دیگر اجسام واقع در منظومه‌ شمسی را تحلیل می‌کند. دوربین‌های کاوشگر نیز تصاویری سه بعدی و پانوراما از مریخ ثبت می‌کنند. Mars Insight به مدت ۷۲۸ روز زمینی (۷۰۸ روز مریخی) به این فعالیت‌ها ادامه خواهد داد. تا آن زمان، همه چیز برای پرتاب کاوشگر بعدی به مریخ آماده شده است.

اوکولوس گو / هدست واقعیت افزوده بدون نیاز به ایستگاه پایه

اختراع برتر

واقعیت مجازی تکنولوژی فوق‌العاده پیشرفته و خارق‌العاده‌ای است که انسان را به عوالمی دیگر می‌برد. با این حال باید از آن به عنوان یک تکنولوژی دشوار به منظور استفاده یاد کنیم. حتی بهترین هدست‌های واقعیت مجازی نیز نیازمند گجت‌هایی جداگانه به عنوان ایستگاه پایه هستند. مخصوصا حین استفاده از هدست‌های مخصوص کامپیوتر، سیم‌های متصل بین هدست و سیستم کامپیوتری شدیدا دست و پا گیر می‌شوند. هدست‌هایی که ایستگاه پایه آن‌ها گوشی هوشمند است، باز هم مشکلات خاص خود را دارند.

اما اوکولوس، که اکنون تحت تملک فیس بوک قرار دارد، با ارائه هدست Oculus Go این مشکل را حل کرد. قیمت این هدست واقعیت مجازی ۲۰۰ دلار بوده و می‌تواند به صورتی کاملا مستقل عمل کند. به خاطر دست و پا گیر بودن هدست‌های نیازمند ایستگاه پایه، لنوو و اچ تی سی نیز از مدت‌ها قبل مشغول توسعه هدست‌های واقعیت مجازی مستقل هستند.

توانایی Oculus Go در زمینه ردیابی به اندازه بهترین هدست‌های دارای ایستگاه پایه کامپیوتر همچون اچ تی سی وایو و اوکولوس ریفت نیست. اما نباید فراموش کرد دو هدست یاد شده به تنهایی حدود ۸۰۰ دلار قیمت داشته و از آن مهمتر، تهیه کردن سیستم کامپیوتری پشتیبانی‌کننده از آن‌ها حداقل هزار و پانصد دلار هزینه دارد.

مسئول بخش محصولات موبایل اوکولوس عقیده دارد کاهش برخی توانایی‌ها، بخشی جدایی ناپذیر از سبک و کوچک کردن یک گجت در مقایسه با محصولات دیگر است. هدف فیس بوک و اوکولوس از ساخت Oculus Go، عرضه گجتی به منظور ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین تجربه ممکن از واقعیت مجازی نبوده است، بلکه آن‌ها تصمیم داشتند یک هدست برای استفاده سریع و راحت به بازار معرفی کنند.

تیستی وان تاپ /همیار آشپزی

اختراع برتر

بخش Tasty شرکت BuzzFeed با داشتن بیش از صد میلیون دنبال‌کننده در شبکه‌های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام، به عنوان محبوب‌ترین کانال مخصوص آشپزی در سراسر اینترنت شناخته می‌شود. این شرکت دستور‌العمل‌های پیچیده غذایی را به ویدیوهایی کوتاه و قابل فهم تقسیم می‌کند تا پخت سخت‌ترین غذاها برای مبتدی‌ترین افراد ممکن شود.

رییس بخش آزمایشگاه‌های BuzzFeed عقیده دارد لذت پختن یک غذا، با زمان دیدن پخته شدن آن توسط فردی دیگر درون فیس بوک غیر قابل مقایسه است. این نیاز ایده خلق یک اختراع برتر دیگر شد. Tasty One Top یک اجاق گاز هوشمند بوده و به لطف امکان همگام‌سازی با یک اپلیکیشن موبایل، به آشپزها کمک می‌کند مراحل پخت غذا را قدم به قدم پیش ببرند.

یک سنسور داخلی و دماسنج همراه، حرارت را ردیابی کرده و اطلاعات را به اپلیکیشن منتقل می‌کنند. به عنوان نمونه، آشپز به طور دقیق خواهد فهمید چه زمانی باید استیک را بچرخاند تا هر دو طرف آن به خوبی پخته شود. طی چند سال اخیر، چندین دستیار آشپزی دیگر همچون FirstBuild ،Hestan و Pantelligent به بازار عرضه شده‌اند، اما اصلی‌ترین دلیل برتری Tasty One Top در مقایسه با آن‌ها، داشتن مجموعه‌ای غنی از دستورالعمل‌های پخت غذاهای گوناگون است.

مبتدی‌ترین افراد نیز می‌توانند به کمک این اختراع برتر ، تبدیل به آشپزهایی همه فن حریف شوند، چرا که حتی روش صحیح ساده‌ترین کارها همچون حلقح حلقه کردن پیاز نیز در آن آموزش داده می‌شود. به عقیده سازنده، داشتن یک همراه آشپز که تمامی مراحل پخت پیچیده‌ترین غذاها را از قبل به آشپز بیان می‌کند، سبب می‌شود پخت و پز دیگر کاری ترسناک نباشد! قیمت Tasty One Top برابر ۱۵۰ دلار است.لینک منبع

چطور در شرایط منفی، مثبت بمانیم؟ – دیجی رو


چطور در شرایط منفی، مثبت بمانیم؟

آیا وقتی شکست‌خورده یا با مشکلات مواجه می‌شوید امیدتان را از دست داده و بدبین می‌شوید؟ آیا می‌دانستید که حتی در حین رویارویی با شرایط دشوار هم می‌توانید نگرشتان را تغییر داده و مثبت اندیش باشید؟ افرادی هستند که نمی‌گذارند شرایط منفی بر حالت ذهنی‌شان تأثیر بگذارد و سعی می‌کنند در شرایط منفی، نگرش مثبت را حفظ کنند.

شاید به این فکر کنید که چطور می‌شود مثبت ماند وقتی همه‌چیز منفی است. ما اغلب با شرایط و افراد منفی رودر رو می‌شویم وقتی به تلویزیون و روزنامه‌ها نگاه می‌کنیم با اخبار منفی روبه‌رو می‌شویم؛ طوری به نظر می‌رسد که انگار دور ماندن از شرایط، افراد و اخبار منفی غیرممکن است. آیا واقعاً در چنین شرایطی می‌شود مثبت ماند؟

اگر ما مدام روی شرایط منفی تفکر و تمرکز کنیم، آن‌ها را جذب زندگی خودمان می‌کنیم.

وقتی ما با شرایط منفی و مشکلات روبه‌رو می‌شویم یا وقتی اخبار منفی به گوشمان می‌رسد، ذهن انتظار آن‌ها را می‌کشد و ما بیشتر از آن‌ها آگاه می‌شویم. این مسئله بر خلق‌وخوی ما، احساس ما و عمل ما تأثیر می‌گذارد. ما زودتر و راحت‌تر عصبانی و ناراحت می‌شویم و حالت ذهن منفی‌ای پیدا می‌کنیم. حالت ذهنی منفی مثل یک سنگ سنگین می‌ماند که بر پشت خود حمل می‌کنیم، شما را ضعیف کرده و به شما حس درماندگی می‌دهد. با این نوع نگرش، شما منفعل می‌شوید و برای پیشرفت تلاشی نمی‌کنید و اجازه می‌دهید که شرایط خارجی، زندگی‌تان را کنترل کنند؛ اما آیا این چیزی است که شما واقعاً می‌خواهید؟ چطور می‌شود این نگرش را تغییر داد؟ آیا می‌شود در رویارویی با مصائب باز هم مثبت ماند؟ آیا چاره‌ای برای حالت منفی ذهنی‌ای وجود دارد؟

چاره این است که قالب ذهنی‌ای مثبت برای خودتان ایجاد کنید. شما می‌توانید مثبت ماندن در شرایط منفی را یاد بگیرید اما این نیازمند تلاش، آگاهی از افکار و یک‌سری کارهای درونی است. این کار سخت نیست و حتی سرگرم‌کننده هم هست. در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، با دیجی رو همراه باشید.

راهکارهایی برای مثبت ماندن در شرایط منفی

۱_ به‌اندازه‌ی کافی بخوابید و استراحت کنید

وقتی خسته هستید منفی گرا شدن، عصبانی شدن و ناراحت شدن راحت‌تر است. سعی کنید با بیش‌ازحد کار کردن خودتان را خسته نکنید. شما باید شب‌ها به‌اندازه‌ی کافی بخوابید و گاه‌وبیگاه به خودتان استراحت بدهید. خواب و استراحت، ذهن و بدن شما را آرام می‌کند. وقتی شما آرام باشید رویارویی با موقعیت‌های منفی آسان‌تر شده و شما نمی‌گذارید آن‌ها به‌سادگی روی شما تأثیر بگذارند.

۲_ انرژی مثبت بیشتری به زندگی‌تان بیاورید

سعی کنید اطراف آدم‌های مثبت باشید. مثبت‌گرایی مسری است. وقتی اطراف انسان‌های مثبت باشید، می‌بینید که شما هم به‌تدریج در حال مثبت‌تر شدن هستید. دست به اقدام بزنید، فعال تر باشید، کارهای جدیدی را شروع کرده و شادی بیشتری به زندگی‌تان بیاورید. فیلم‌های سرگرم‌کننده ببینید. داستان‌ها و مجلات الهام‌بخش و مثبت بخوانید. خواندن سرگذشت انسان‌های موفق و اینکه چطور شرایط و موانع محدودکننده‌ی اهداف و رؤیاهای آن‌ها نشدند هم ایده‌ی بسیار خوبی است. تمام این‌ها بر حالت ذهنی‌تان تأثیر می‌گذارند.

۳_ بر روی راه‌حل تمرکز کنید، نه مشکلات

وقتی شرایط سخت می‌شود، ما تمایل داریم که بیشتر روی مشکلات تمرکز کنیم. تمرکز بر مشکلات باعث رشد آن‌ها می‌شود اگر ما کاری دراین‌باره نکنیم، ناراحت، عصبانی و بدبین می‌شویم. اگر ما نگرشی مثبت داشته باشیم و باور داشته باشیم که راه‌حلی وجود دارد و به دنبال آن بگردیم، درنهایت پیدایش می‌کنیم.

۴_ ورزش کنید

ورزش کردن سلامتی‌تان را بهبود می‌بخشد، سطح انرژی و قدرت درونی‌تان را هم بالا می‌برد. این حالت، مثبت اندیشی را بالا برده و کمک می‌کند که با اعتمادبه‌نفس و اطمینان با دشواری‌ها روبه‌رو شده و به‌طور مؤثرتر با آن‌ها برخورد کنیم. هر نوع ورزشی مفید است و شما می‌توانید پیاده‌روی کنید، شنا کنید، بسکتبال بازی کنید، باشگاه بروید و هر کار دیگری که دوست دارید انجام دهید. اگر معمولاً ورزش نمی‌کنید، این کار را به‌تدریج شروع کنید و یک‌مرتبه خودتان را خسته نکنید.

۵_ افکار منفی‌تان را با افکار مثبت جایگزین کنید

جایگزینی افکار منفی و بدبینانه را با افکار مثبت و خوش‌بینانه برای خودتان تبدیل به عادت کنید. شما باید از افکاری که در ذهنتان جریان دارند آگاه باشید و اگر آن‌ها منفی هستند فوراً افکارتان را تغییر دهید. در این شرایط احتمالاً با مقاومت درونی روبه‌رو می‌شوید و حتی ممکن است عمل جایگزینی افکار منفی را فراموش کنید: اما با این وجود این تکنیک را بارها و بارها تمرین کنید تا زمانی که برایتان آسان و طبیعی شوند.

۶_ همه‌چیز را بیش‌ازحد شخصی برداشت نکنید

سعی کنید افکار و حرف‌های دیگران را خیلی شخصی برداشت نکنید. هیچ دلیلی وجود ندارد که بگذارید این افکار و کلمات شما را آزار بدهند. مدام به حرف‌های دیگران و دلیل زدن آن حرف‌ها فکر نکنید. شاید آن‌ها منظور دیگری داشته باشند و شما سوءبرداشت کرده باشید. آن‌ها شاید اصلاً شوخی می‌کرده‌اند و با شما نبوده‌اند.

۷_ مدیتیشن را یاد بگیرید

فقط ۱۰ دقیقه تمرین مدیتیشن در طول روز ذهن، احساسات و بدن شما را آرام کرده و استرس و تنش را از شما به در می‌کند و آرام و مثبت ماندن در شرایط دشوار را برایتان آسان‌تر خواهد کرد

 من هر روزم را با گفتن اینکه چه تأثیر مثبتی بر این جهان دارم آغاز می‌کنم.

Peter Daisym

 لینک منبع

تولید برق و سوخت هیدروژن از ابرخازن خورشیدی


 

مهندسان دانشگاه کالیفرنیا یک ابرخازن خورشیدی ساخته‌اند که قادر است روی تراشه خود هم برق و هم سوخت هیدروژن تولید کند.

 

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، وسایل نقلیه هیدروژنی به آرامی در حال ورود به خیابان‌ها هستند، اما اگرچه هیدروژن یک منبع سوخت پاک و فراوان است، فقدان زیرساخت‌ها برای تولید، توزیع و ذخیره‌سازی انبوه آن هنوز یک راه پر پیچ و خم است.

 

 

اما محصول جدیدی از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) با دستگاهی که از نور خورشید برای تولید هیدروژن و برق استفاده می‌کند، می‌تواند این مانع را بردارد.

 

دستگاه ابداعی آنها یک واحد هیبریدی است که ترکیبی از ابررایانه با یک سلول سوختی هیدروژن است و کل انرژی خورشیدی را ذخیره می‌کند.

 

در کنار الکترودهای مثبت و منفی معمول، دستگاه دارای یک الکترود سوم است که می‌تواند انرژی الکتریسیته را ذخیره کند یا از آن برای تقسیم آب به اتم‌های هیدروژن و اکسیژن تشکیل دهنده آن که فرایندی به نام الکترولیز آب است، استفاده شود.

 

محققان برای ساختن الکترودهای تا حد ممکن کارآمد، میزان سطحی را که با آب برخورد می‌کند به حداکثر، یعنی به دقت نانو رساندند. این باعث افزایش مقدار هیدروژنی می‌شود که سیستم می‌تواند تولید کند و همچنین مقدار انرژی که ابرخازن می‌تواند ذخیره کند.

 

“ریچارد کانر”، نویسنده ارشد این تحقیق می‌گوید: مردم نیاز به سوخت دارند تا از وسایل نقلیه و برقی خود استفاده کنند. حالا شما می‌توانید هر دو سوخت هیدروژنی و برق را با یک دستگاه واحد داشته باشید.

 

هیدروژن به تنهایی ممکن است انرژی پاکی باشد، اما تولید آن در مقیاس تجاری پاک نیست. تولید آن اغلب با تبدیل گاز طبیعی انجام می‌شود که نه تنها موجب انتشار مقدار زیادی دی اکسید کربن می‌شود، بلکه می‌تواند هزینه‌بر نیز باشد.

 

استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند خورشید می‌تواند به حل هر دوی این مشکلات در آن واحد کمک کند.

 

دستگاه ابداعی UCLA از موادی مانند نیکل، آهن و کبالت استفاده می‌کند که بسیار فراوان‌تر از فلزات گرانبها مانند پلاتین هستند و در حال حاضر برای تولید هیدروژن استفاده می‌شوند.

 

 

“کانر” افزود: هیدروژن یک سوخت فوق‌العاده برای وسایل نقلیه است. این پاک‌ترین سوخت شناخته شده است. ارزان است و هیچ آلاینده‌ای در هوا آزاد نمی‌کند و تنها آب تولید می‌کند. این موضوع می‌تواند به طور چشمگیری هزینه خودروهای هیدروژنی را کاهش دهد.

 

سیستم جدید همچنین می‌تواند به حل برخی از مشکلات اساسی و زیربنایی خودروهای هیدروژنی نیز کمک کند. چرا که وسایل نقلیه هیدروژنی به محض خالی شدن منبع هیدروژن دیگر تکان نمی‌خورند، اما محققان توانسته‌اند در این بخش به پیشرفت‌هایی دست یابند.

 

کاربران این دستگاه تقریبا در هر نقطه تنها کافی است تا خود را تحت نور خورشید قرار دهند تا هیدروژن لازم تولید شود.

 

این نوع خودروها برای کسانی که در مناطق روستایی یا دورافتاده زندگی می‌کنند، مفید هستند.

 

بخشی از این ابرخازن می‌تواند انرژی خورشیدی را به صورت شیمیایی و به صورت هیدروژن ذخیره کند. انجام این کار می‌تواند به تقویت ذخیره انرژی برای شبکه کمک کند.

 

این تحقیق در مجله Energy Storage Materials منتشر شده است.لینک منبع

آپدیت اندروید ۸ برای گلکسی اس ۶ (Galaxy S6) در راه است


آپدیت اندروید ۸ برای گلکسی اس ۶ (Galaxy S6)، اس ۶ اج و اس ۶ اج پلاس در حالی منتشر می‌‎شود که نزدیک به سه سال از معرفی و عرضه این گوشی های پرچمدار گذشته است.

سامسونگ سومین نسخه آزمایشی اندروید ۸ اوریو (Android 8 Oreo) را برای کاربران گلکسی اس ۸ منتشر کرد. همچنین، خانواده گلکسی اس ۷ نیز این به‌روزرسانی بزرگ را دریافت خواهد کرد. حال به تازگی اعلام شده آپدیت اندروید ۸ برای گلکسی اس ۶ و سایر گوشی های هم‌خانواده‌اش، یعنی گلکسی اس ۶ اج (Galaxy S6 Edge) و گلکسی اس ۶ اج پلاس (+Galaxy S6 Edge) نیز در راه است.

این خبر را یکی از کاربران شبکه اجتماعی Reddit در صفحه خود منتشر کرده و ادعا می‌کند چهار نماینده‌ی مختلف سامسونگ آن را تایید کرده‌اند. اگرچه نمایندگان پشتیبانی یک شرکت نمی‌توانند منبع موثقی برای چنین اخباری باشد، اما تعداد زیاد این تاییدکنندگان، احتمال درستی خبر را بیشتر خواهد کرد. با این حال، تاریخ دقیق آپدیت گلکسی S6 توسط این دفاتر نمایندگی سامسونگ اعلام نشده است.

آپدیت اندروید 8 برای گلکسی اس 6 (Galaxy S6) در راه است

معمولا بروزرسانی یک گوشی پرچمدار مربوط به سه نسل قبل (مانند گلکسی اس ۶ سامسونگ)، کمتر در بین سازندگان اسمارت فون های اندرویدی دیده شده است. اما خوشبختانه این روند در بین گوشی های سامسونگ در حال تغییر است.لینک منبع

گلکسی اس ۹ نسبت نمایشگر به بدنه فوق العاده‌ای خواهد داشت – دیجی رو


طرح مفهومی گلکسی اس 9 در کنار گلکسی اس 8

با نزدیک شدن به سال ۲۰۱۸ میلادی و زمان معرفی گلکسی اس ۹، هر روز بر تعداد شایعاتی که پیرامون این محصول شکل می‌گیرد، افزوده می‌شود. در تازه‌ترین مورد نیز گمانه‌زنی‌هایی در وب سایت SamMobile مطرح شده و یکی از فاش کنندگان ناشناس اطلاعات گوشی‌های هوشمند، خبر از ادامه سبک طراحی بدون حاشیه در گلکسی اس ۹ و نسبت نمایشگر به بدنه فوق العاده در این گوشی هوشمند، داده است.

بر اساس اعلام این منبع، گلکسی S9 از نسبت نمایشگر به بدنه ۸۹ تا ۹۰ درصدی برخوردار خواهد بود که یک عدد بسیار خیره کننده است. برای اینکه مقایسه بهتری داشته باشید، بد نیست بدانید که پرچمدار فعلی سامسونگ، یعنی گلکسی اس ۸ دارای نسبت نمایشگر به بدنه ۸۴ درصدی است، در حالی که بیشتر گوشی‌های بدون حاشیه بازار درصدی بین ۷۸ تا ۸۲ دارند. برای رسیدن به چنین دستاوردی، ظاهراً سامسونگ حاشیه پایینی صفحه نمایش را تا حد زیادی کاهش داده و تقریباً آن را محو کرده است! این در حالی است که حاشیه بالایی این گوشی نیز از حاشیه پایینی گلکسی اس ۸ باریک‌تر خواهد بود.

طرح مفهومی گلکسی اس 9

 

با وجود اینکه این اطلاعات هنوز توسط سامسونگ تأیید نشده اما با توجه به پیشرفت‌های قابل ملاحظه این شرکت کره‌ای در زمینه طراحی و ساخت نمایشگرهای اولد (OLED) و بدون رقیب بودن آن در بازار، رسیدن به چنین سطحی به هیچ عنوان دور از انتظار نیست. به هر حال، بر اساس آخرین اخبار، گوشی‌های گلکسی S9 و گلکسی اس ۹ پلاس در اولین ماه از سال ۲۰۱۸ به معرض نمایش گذاشته خواهند شد و بنابراین برای پی بردن به صحت شایعات مذکور لازم نیست زیاد منتظر بمانیم.

نکته: تصاویری که در خلال این مطلب درج شده‌اند، همگی ساختگی بوده و بر اساس اطلاعات و شایعاتی که تاکنون در مورد پرچمدارهای آتی سامسونگ منتشر شده، طراحی شده‌اند. در واقع هنوز هیچ تصویر رسمی‌ای از گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس ارائه نشده است.

حسین محمود زاده عاشق فناوری های نو و دنیای تکنولوژیه و از افرادی هست که ستون های دیجی رو را به پا کرده. او عاشق دنیای بازی هاست و علاقه خاصی هم به شایعات دنیای تکنلولوژی دارهلینک منبع

کشف قلعه تاریخی ۳۰۰۰ ساله در زیر آب‌های دریاچه وان ترکیه


کشف قلعه تاریخی ۳۰۰۰ ساله آنهم از زیر آب‌ها، بیشتر شبیه به افسانه‌ها می‌ماند؛ اما این بار محققان باستان شناس یک اثر تاریخی را در زیر آب‌های دریاچه وان ترکیه پیدا کرده‌اند.

همیشه نام آثار باستانی مرموز که به علت‌های عجیب و غریب غرق شده‌اند را در افسانه‌های قدیمی می‌شنویم. کشف یک افسانه تاریخی معمولا غیر ممکن است اما امروز باستان شناسان دانشگاه “ون یوزونکی ییل” اعلام کرده‌اند که در یک اتفاق باور نکردی توانسته‌اند با کمک تیمی از غواصان موفق به کشف قلعه تاریخی ۳۰۰۰ در زیر آب‌های دریاچه وان ترکیه شوند.

وقتی افسانه‌ها به حقیقت می‌پیوندند

قلعه تاریخی

رئیس تیم  غواصی در این پروژه گفته بود که ما در ابتدا به دنبال کشف یک موجود دریایی ناشناخته در این دریاچه بودیم که ناگهان به صورت اتفاقی با این قلعه شگفت‌انگیز مواجه شدیم. تا قبل از این اتفاق همیشه در میان مردم شایعات مبنی بر زندگی حیوانات عجیب و غریب در زیر دریاچه وجود داشت، اما باستان شناسان و مورخان به ما گفته بودند که به کشف خاصی در اینجا دست نخواهید یافت. محققان معتقدند هستند که این قلعه مربوط به عصر آهن و نشانه‌هایی از تمدن گم شده “اورارتو” است و به نام پادشاهی ون نیز شناخته شده که در بین قرن‌های ۹ تا ۶ قبل از میلاد در این منطقه رشد کرده است.

طبق تحقیقات تکمیلی پیرامون این قلعه تاریخی ۳۰۰۰ ساله ، باستان شناسان اعلام کردند که سطح آب این دریاچه در آن دوران بسیار پایین بوده است و کم کم در گذر این سال‌ها بالاتر آمده و روی قلعه را کاملاً گرفته، هرچند که هنوز با اطمینان نمی‌توان گفت علت وجود این قلعه در زیر دریاچه وان چیست.

در جست و جوی تمدن، قلعه تاریخی ۳۰۰۰ ساله

دریاچه وان

البته شواهد نشان می‌دهد که به دلیل شرایط منطقه در طول تاریخ، اقوام مختلفی در مجاورت با دریاچه زندگی می‌کردند و همین امر باستان شناسان را تشویق کرده تا به کشف رازهای اسرار آمیز این دریاچه بپردازند و تا حدودی نیز در این کار موفق بوده‌اند. مثلا در سال گذشته تیم اکتشاف در یک منطقه ۴ کیلومتر مربعی از دریاچه موفق به کشف دیوارهای stalagmites (دیوارهای قندیل مانند) شدند که در اصطلاح به آن‌ها underwater fairy chimneys میگویند. در ادامه نیز توانستند تکه‌های از سنگ قبرهای شکسته متعلق به دوران سلجوقیان را پیدا کنند که قدمت آن‌ها به ۱۰۰۰ سال قبل باز می‌گردد.

در اوایل سال جاری نیز تیم تحقیقاتی اعلام کرد بقایایی از یک کشتی روسی را کشف کرده که در سال  ۱۹۴۸ در این دریاچه غرق شده است. ریس تیم غواصی اعلام کرده است که محل دقیق قلعه مشخص شده و عکاسی از بنا انجام شده است و ما تمام اطلاعات را در اختیار باستان شناسان قرار دادیم و این منطقه حالا آماده شروع تحقیقات است. تیم باستان‌شناسی نیز به صورت هم‌زمان در حال جستجو در کف دریاچه و در روی زمین و اطراف دریاچه هستند تا بتوانند شواهد و اطلاعات بیشتری درباره مردمانی که در این ناحیه زندگی می‌کردند به دست آورند.لینک منبع

گوشی اکسپریا ZG کامپکت با پردازنده اسنپدراگون ۸۱۰ در بنچمارک Geekbench رویت شد


اگر به یاد داشته باشید، گوشی اکسپریا ZG کامپکت در ماه آگوست با پردازنده اسنپدراگون ۸۱۰ در سایت Geekbench رویت شده بود. به‌تازگی این گوشی در همین سایت با امتیازات جدیدی مشاهده شده است. براساس اطلاعات جدید، این گوشی به پردازنده اسنپدراگون ۸۱۰ مجهز خواهد شد و با توجه به کامپکت بودن دستگاه، انتظار می‌رود که به نمایشگر ۴٫۶ اینچی مجهز شود.

البته استفاده از پردازنده اسنپدراگون ۸۱۰ کمی بعید به‌نظر می‌رسد، زیرا زمان زیادی از عرضه‌ آن گذشته و این پردازنده به‌نوعی منسوخ شده است. از طرف دیگر، اسنپدراگون ۸۱۰ در زمان عرضه نیز با مشکل افزایش بیش از حد دما و مشکل در کنترل حرارت پردازنده مواجه بود.

گوشی اکسپریا Z5 کامپکت نیز در سال ۲۰۱۵ با همین پردازنده عرضه شده بود و این گوشی در مقایسه با اکسپریا ZG کامپکت، امتیازات بهتری را در سایت Geekbench کسب کرده است. براساس اطلاعات منتشر شده، این گوشی به رم ۲ گیگابایتی و اندروید نوقا ۷٫۱٫۱ مجهز خواهد شد.

کمپانی سونی معمولا گوشی‌های کامپکت را به‌عنوان نسخه‌ کوچک‌تر پرچم‌داران خود و با مشخصات قدرتمند عرضه کرده و به ‌احتمال فراوان اطلاعات درز شده از این سایت صحت نخواهند داشت و بسیار بعید به‌نظر می‌رسد که این کمپانی ژاپنی از پردازنده‌ منسوخ شده در گوشی‌های سری کامپکت خود استفاده کند.لینک منبع