۴۰ درصد سرطان‌ها کاملا قابل پیش‌گیری‌اند|بدن انسان

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه


سرطان، امپراطور همه بیماری‌ها، تحت هر شرایطی غم‌انگیز است اما زمانی این بیماری دردناک‌تر می‌شود که بدانیم می‌توان از آن پیش‌گیری کرد. دانشمندان تخمین می‌زنند که ۴۰ درصد از همه انواع سرطان‌ها قابل پیش‌گیری‌اند و این ۴۰ درصد شامل انواع مختلفی از این بیماری شامل سرطان ریه (کشنده‌ترین نوع سرطان) و سرطان پوست (قابل پیش‌گیری‌ترین سرطان) می‌شود. با ظهور تکنولوژی‌های تشخیص و مراقبت در قرن ۲۱، اکنون می‌توان این نوع سرطان‌ها را در مراحل ابتدایی آن شناسایی کرد. اما دانشمندان چگونه پی برده‌اند که ۴۰ درصد از سرطان‌ها قابل پیش‌گیری‌اند؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد مصرف تنباکو که به‌عنوان بزرگ‌ترین عامل خطر در بروز سرطان شناخته می‌شود، هشدار داده است. سرطان‌های ناشی از مصرف تنباکو سالانه باعث مرگ حدود ۶ میلیون نفر می‌شود و کارهایی نظیر کشیدن سیگار، استنشاق دود دست دوم سیگار (دود دست دوم دودی است که اطرافیان افراد سیگاری استنشاق می‌کنند.) و جویدن آدامس‌های حاوی تنباکو همگی باعث بروز سرطان در انسان می‌شوند.

عامل دیگر موثر در جلوگیری از بیماری سرطان تناسب اندام است. نتایج مطالعات نشان از ارتباط بین اضافه وزن یا چاقی با سرطان‌های کلیه، سینه، مری و کولون دارد. داشتن یک وزن مناسب در کنار یک رژیم غذایی سالم شامل میزان کافی میوه و سبزی و البته تمرینات جسمانی منظم اولین گام محکم در کاهش خطر سرطان است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، سومین عامل سرطان‌زا مصرف الکل است که طبق تخمین‌ها سالانه مسئول مرگ‌ومیر ناشی از سرطان بیش از ۳۰۰ هزار نفر است. این ماده می‌تواند باعث بروز سرطان‌های دهان، کبد، سینه و کولون شود. با این حال، میزان خطر ابتلا به سرطان با میزان مصرف الکل ارتباط مستقیم دارد و مصرف اندک آن نمی‌تواند تاثیر معناداری در ابتلا به سرطان داشته باشد. موارد ذکرشده انواع سرطان‌هایی‌اند که می‌توان از بروز آن‌ها جلوگیری کرد اما ۶۰ درصد دیگر چه نوع سرطان‌هایی هستند؟

 

در سریال بسیار معروف Breaking Bad، کشمکش کلی زمانی بالا می‌گیرد که یک معلم شیمی دبیرستان ناگهان متوجه می‌شود که به سرطان ریه مبتلا شده است. او که هیچ سابقه‌ای در مصرف سیگار ندارد برای تامین مخارج درمان خود با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود و از همین جا داستان جذاب این سریال آغاز می‌شود. متاسفانه این نوع ابتلا به سرطان بیش‌تر از آن‌چه ما فکر می‌کنیم وجود دارد.

برت وگل‌اشتاین و کریستین توماستی، دو دانشمند مرکز سرطان کیمل سیدنی دانشگاه جان هاپکینز، نتایج مطالعه‌ای را منتشر کرده‌اند که در آن بیان می‌شود پیش‌گیری از بروز برخی سرطان‌ها اجتناب‌ناپذیر است چراکه در آن‌ها جهش‌های DNA اتفاق می‌افتد. هرگاه تقسیم سلولی روی می‌دهد این جهش‌ها به وقوع می‌پیوندند. با این وجود، اگر این جهش در یک ژن حاوی سرطان اتفاق بیافتد، بدشانسی به سراغ ما آمده است. وگل‌اشتاین  و توماستی در مقاله خود گزارش کرده‌اند که ۶۶ درصد جهش‌ها تصادفی‌اند، ۲۹ درصد به دلیل عوامل محیطی روی می‌دهند و ۵ درصد ناشی از عوامل ارثی‌اند.

البته این محققان معتقدند این جهش‌ها تنها دلیل اصلی و قطعی سرطان نیستند؛ آن‌ها فقط یک عامل در فرایند بروز سرطان‌اند. دانشمندان دیگر معتقدند باید اثرات متقابل عوامل دیگر مانند هورمون‌ها را روی جهش‌های ژنتیکی بررسی کرد تا بتوان درک درست‌تر و بهتری از این موضوع داشت. گرچه این موضوع که بخشی از سرطان‌ها اجتناب‌ناپذیرند خبر خوبی نیست اما همین که می‌دانیم از بروز ۴۰ درصد آن‌ها می‌توان جلوگیری کرد خود انگیزه‌ای است برای کنترل سلامت جسمانی‌مان و حرکت در یک مسیر خوب و سالم.لینک منبع

  • نویسنده
    A-brand
  • تعداد بازدید
    14 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید