اجرت المثل

بدون دیدگاه


تعریف اجرت المثل:
اجرت‌المثل یکی از همان حقوق ویژه‌ای است که در شرع مقدس اسلام زن وظايف خاصي در زندگي زناشويي دارد كه توسط قانون و شرع برشمرده شده است. اين وظايف شامل تمكين عام و تمكين خاص است. مطابق قانون به محض ازدواج، ميان زوجين وظايف و تكاليفي برقرار مي‌شود كه آنها بايد نسبت به يكديگر آن را انجام دهند.

تمکین عام:
تمکین عام به معنای حضور زن در زندگی مشترک و عمل به وظایفی است که شرع و قانون تعیین کرده است. مثلاً زن شرعا نمی‌تواند بدون اجازه همسرش از خانه خارج شود. ادامه تحصیل و کار کردن زن در خارج از منزل نیز باید با اجازه شوهر باشد، هر چند در حال حاضر بسیاری از زنان این حقوق را در عقدنامه دریافت می‌کنند.

تمکین خاص:
تمکین خاص نیز به معنای عمل کردن زن به وظایف زناشویی است.

زوجه ممکن است در زندگی مشترک در مقابل انجام کارها قصد مطالبه هیچ وجهی را نداشته باشد، در این صورت گفته می شود که زوجه قصد تبرع دارد. در چنین شرایطی زوجه می تواند تقاضای اجرت المثل ایام زوجیت بدهد. در مورد بار اثباتی این موضوع هم باید گفت که کسی که مدعی است که زوجه کارها را به صورت رایگان انجام داده است باید این ادعا را ثابت کند که قاعدتاً این شخص زوج است. برای تقاضای اجرت المثل ایام زوجیت باید شوهر تقاضای طلاق کند. در یک صورت حتی اگر طلاق از سوی زوج باشد باز هم زن نمی تواند در خواست اجرت المثل ایام زوجیت کند و آن وقتی است که در خواست طلاق از سوی شوهر ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق رفتار زوجه باشد، در این صورت نیز اجرت المثل تعلق نمی گیرد.

مطالبه اجرت‌ المثل ایام زندگی مشترک:
یکی دیگر از دعاوی مالی که در محاکم خانواده طرح می‌شود، اختلاف درباره اجرت‌ المثل کارهای انجام‌شده از سوی زوجه در دوران زندگی مشترک است که می‌توان آن را یکی از آثار مالی واقعه طلاق دانست که در تبصره ۶۶ قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق به آن اشاره شده است.

اساساً مطالبه اجرت المثل منوط به جدایی نيست، البته چنين چيزی کم اتفاق می افتد که در یک زندگی آرام که افراد هيچ اختلاف جدی ندارند، زن بخواهد اجرت المثل ایام زوجيت بگيرد اما اگر کسی خواست چنين کاری را انجام دهد کاملا قانونی است، بدون اینکه نيازی به جدایی زن و مرد باشد.

در صورت تحقق موارد زیر، زن می تواند از شوهر خود مطالبه اجرت المثل کند:
۱. کار شرعاً به عهده زن نبوده باشد.

۲. عرفا برای آن کار اجرت المثل باشد.

۳. کارها به دستور زوج انجام شده باشد.

۴. زن با عدم قصد تبرع آن کارها را انجام داده باشد.

 لینک منبع

برچسب‌ها: ,
  • نویسنده
    A-brand
  • تعداد بازدید
    22 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید